Šperky z jantáru majú silu, ktorá ťa očarí. Vieš, odkiaľ sa berie?

Vedeli ste, že jantár je starý milióny rokov? Vo svete je známy aj ako takzvané slzy mora. Jantár nie je kameň, ako by si mnohí mohli myslieť. Jantár je živica stromov, preto je taký jedinečný a fascinujúci. A čo je mimoriadne pozoruhodné – je aj liečivý, vďaka tomu, že pomáha harmonizovať energiu. V dnešnej dobe sa čoraz viac využíva pri liečbe rôznych bolestí, napríklad deťom tíši bolesť pri tlačení zúbkov, dospelým zase uľavuje pri bolestiach kĺbov. 

 

Vedeli ste, čo všetko vlastne jantár obsahuje?

Jantár je zložený z uhlíka, vodíka, kyslíka, častokrát aj s podielom síry a popola. Jeho potenciál spoznali už naši dávni predkovia a vo veľkej miere jantár využívali v mnohých oblastiach. Najunikátnejšie vlastnosti má prírodný baltický jantár, ktorý často využíval už jeden z najvýznamnejších lekárov minulosti – Hippokrates. Kedysi ľudia používali jantár na udržanie psychického zdravia, ale aj na bolesti hrdla či rôzne ochorenia uší a očí. Špecifická je aj farba jantáru, teda žltá, hnedá a hnedo-žltá. Významnou zložkou je tu aj kyselina jantárová. Tá zároveň očisťuje negatívne prostredie od škodlivých vplyvov. Jantár si rozhodne zaslúži našu pozornosť.

 

Pozri aj: Rukola vyzerá ako neužitočná burina. Aká je však pravda?

Sila jantáru

Zdroj: Shutterstock®

Krásny doplnok, ktorý navyše lieči a očisťuje

Pravý jantár (preto pravý, pretože dnes existujú aj mnohé napodobeniny) má naozaj pozoruhodné vlastnosti. Je úžasné ozdobiť sa náhrdelníkom, príveskom, náramkom či náušnicami z jantáru a mať pritom dobrý pocit, že ste vďaka tomuto doplnku chránená od nežiaducich vplyvov okolia. Jantár dokonale prečisťuje čakry, pomáha pri problémoch s pečeňou alebo obličkami a známy je aj ako prírodné antibiotikum. Pre svoje zdravotné účinky je obľúbený aj jantárový sirup.

Liečivé účinky jantáru

Zdroj: Shutterstock®

Jantár – kde sa vlastne vzal?

Takmer pred 40 miliónmi rokov začala rapídne stúpať teplota a vlhkosť vzduchu v severnej Európe, čo bolo spúšťačom rastu ihličnanov. Práve vďaka vysokej teplote začali tieto stromy produkovať veľké množstvo živice. Stromy sa tak prirodzene chránia voči chorobám a škodcom. V období dažďov a silného vetra sa stvrdnutá živica zo stromu odlepila a odplavila do riek a morí. Preto spomínané pomenovanie jantáru – slzy mora.

 

Nie je jantár ako jantár

Ako takmer pri všetkom, aj v prípade magického jantáru sa môžeme stretnúť s jeho napodobeninami. Preto sa pri jeho kúpe zamerajte na niekoľko faktorov. Jedným z nich je farba. Najvzácnejší býva zelený odtieň jantáru, veľmi výnimočne sa však môžete stretnúť aj s modrým jantárom. Najbežnejší je však ten číry, žltý alebo oranžový. V zásade sa dá povedať, že čím je jantár čistejší, tým bude jeho cena vyššia. Vysoko cenené bývajú aj kúsky s rastlinami či telami živočíchov vo vnútri. Pozor si ale dajte na umelý jantár, ktorého cena bude pravdepodobne nižšia, no je to len akási napodobenina. Aj do neho sa vkladajú kúsky rastlín či odumretých živočíchov, preto je niekedy ťažké ich odlíšiť od pravého jantáru.

 

Mohlo by ťa zaujať: Kvasinková infekcia: Môže ju spôsobiť aj prací prostriedok?

Vzácny jantár

Zdroj: Shutterstock®

Pravý jantár spoznáte tak, že pláva v slanej vode, ľahko ho poškriabete nechtom alebo ihlou a pri zahriatí vonia živicou. Ak si teda zadovážite pravý jantár, starajte sa oň naozaj zodpovedne. Jeho kvalitu, ale aj liečivé účinky, môžete ľahko poškodiť napríklad parfumami či vysokou teplotou. Na čistenie jantáru nepoužívajte ani mydlové prostriedky, narušíte tým jeho lesk. Ako vidíte, jantár teda nie je len šperk. Je to najmä liečivá sila ukrytá v jedinečnej hmote, ktorú nám posiela sama príroda. 

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

8 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

05.02.2018 08:34

mám jemný náhrdelník a náramok z jantáru, má certifikát o pravosti a tiež viem o jeho vlastnostiach, pracujem s ľuďmi, preto som sa rozhodla kúpiť tieto šperky, uvidíme časom, sú krásne, rada ich nosím

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

05.02.2018 08:52

načase si zadovážiť, zvlášť krásna je jeho farba

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

05.02.2018 14:54

nenosím síce jantárové šperky, ale vyzerajú naozaj zaujímavo

Vaše meno:

Jana

Jana

05.02.2018 20:40

nádherné šperky, hlavne ten prívesok

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

05.02.2018 22:59

Ja som v tomto prípade skeptik, neverím v ochrannú moc kameňov ani červených šnúrok...ani mi nedáva zmysel, že nejaký kúsok hmoty ktorá sa do pokožky nemá ako vstrebať, by mal silu liečiť.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

07.02.2018 08:46

Ja sice mam jantarove sperky, ale ich mam ulozene, nenosim ich

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

07.12.2018 15:37

jantar je nadherny... zial nijaky jantarovy sperk nevlastnim

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

16.12.2018 21:03

Som lev a mám ho v znamení a aj nosím šperky z jantáru

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.