Stalo sa vám už niekedy, že ste vybrali čisto vypraté oblečenie z práčky a namiesto príjemnej vône aviváže ste cítili zatuchnutý zápach? Pokiaľ nie, tak máte buď novú práčku alebo veľké šťastie. Rovnako ako každú jednu vec v domácnosti, treba pravidelne čistiť aj práčku. Ako často a hlavne, akým spôsobom sa o jej údržbu staráte vy?
Jednou z malých výhod moderných práčok je, že si nevyžadujú také pravidelné čistenie ako staršie modely. Avšak napriek tomu, aj tie treba čistiť pravidelne. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako treba čistiť práčku. Ak to dodržíte, postačí vám ďalšie čistenie zopakovať až o niekoľko mesiacov.
Toto treba robiť po každom praní:
Pýtate sa, prečo by ste vlastne mali začať vašu práčku čistiť, keď ste s ňou nemali doposiaľ žiadny problém? Odpoveď je veľmi jednoduchá – zanesenú a špinavú práčku očistíte veľmi ťažko. Začnite preto s jej údržbou hneď a nečakajte na zbytočné komplikácie! Čistenie vám nezaberie veľa času a je jednoduché. Tak poďme na to!
Ako prvé, čo môžete pre svoju práčku a hlavne pre seba urobiť, je čistenie nádobiek na prací prostriedok. Každá moderná pračka už má tieto nádobky vyberacie, takže vám pôjdu ľahko vybrať. Stačí, ak ich po každom praní vyberiete, opláchnete pod teplou tečúcou vodou, utriete a vrátite späť. Zbavíte sa tak možnej kontaminácie baktériami, ktoré sa veľmi ľahko z týchto nádobiek dostanú až na vaše oblečenie. Nebudete tak cítiť žiadny nepríjemný zápach na čisto vypranom oblečení. Pokiaľ máte práčku s predným otváraním, je vhodné utrieť aj vodu z tesnenia pri vkladacom otvore a nechať dvierka pootvorené. A na záver, nezabudnite pri upratovaní domácnosti utrieť prach aj z práčky!
Neuveríš: Vieš, čo nedávať do práčky a prečo? Toto musíš ovládať!
Čistý filter, čisté oblečenie
Raz za čas je vhodné prečistiť aj filter. Začnite tým, že zapnete odčerpanie vody, ak máte taký program. Filter sa väčšinou nachádza za odnímateľnou lištou pri dvierkach práčky – skontrolujte to v návode. Majte však pripravenú handru, pretože trochu vody vytečie vždy, i po jej predošlom odčerpaní. Ak ste sa úspešne dostali až ku filtru, poutierajte ho hubkou so saponátom, utrite a vráťte späť. Aké jednoduché, však? Takýmto pravidelným čistením nebudete musieť volať opravára napríklad kvôli neodtekajúcej vode.
Okrem obyčajného saponátu môžete na čistenie použiť aj ocot alebo kryštalickú sódu. Niektorí odborníci tvrdia, že vyčistiť ho stačí aj horúcou vodou. Takéto čistenie filtra sa odporúča robiť aspoň raz za šesť mesiacov. V prípade, ak periete každý deň, je dobré vyčistiť ho raz za tri mesiace.
Najväčší nepriateľ – vodný kameň
Čo by to bolo za spotrebič, ak by sa v ňom nenachádzal vodný kameň, že? Práve ten poznáte z reklamy na práčky a určite viete, ako vyzerá. Zbaviť sa ho dokážeme ľahko, ale zabrániť jeho usádzaniu, to už je takmer nemožné. Pomôže nám starý dobrý ocot alebo kyselina citrónová? Pozor! Týmto klasickým babským radám sa radšej vyhnite. Použite radšej práškový alebo sáčkový odstraňovač vodného kameňa, ktorý je určený na čistenie práčky.
Pri čistení vodného kameňa je vhodné použiť najdlhší a najteplejší program. Malý tip: Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, môžete sem tam použiť aj zmäkčovač vody, i keď mnoho pracích prostriedkov ho už obsahuje.
Na záver si pozrite najčastejšie chyby, ktoré robíme a ktoré môžu spôsobiť, že vaše oblečenie po vypratí smrdí oveľa viac, než keď ste ho do práčky vkladali:
-
Časté pranie na nižších teplotách. Takéto pranie podporuje usádzanie nečistôt v práčke, ktoré vedú k tvoreniu plesní a zápachu. Perte častejšie na vyšších teplotách.
-
Používanie nekvalitných pracích prostriedkov.
-
Pranie príliš veľa bielizne naraz. Je možné, že bielizeň nebude dostatočne vypraná. Opakovanie tejto chyby môže poškodiť vašu práčku.
-
Problém môže spôsobovať aj tmavé oblečenie. Na tmavé oblečenie a ponožky sa nachytá najviac špiny a v spojení s čiernym farbivom, ktoré sa môže uvoľňovať, spraví z vašej práčky továreň na zápach.
Musíš vidieť: 11 spôsobov ako predlžiť životnosť spotrebičov