8. marec. Deň, kedy od svojho drahého dostaneme čokoládu, kvietok alebo aspoň gratuláciu. Možno nám dnes dokonca výnimočne pomôže s varením alebo upratovaním...
Ako veľmi je však takéto gesto milé, nie je hlavnou podstatou tohto sviatku. Viete, kedy a prečo sa spomínaný Medzinárodný deň žien vlastne začal sláviť?
Všetko sa to začalo okolo roku 1907, kedy ženy zvádzali tvrdé boje za svoje práva. Právo voliť, študovať a vôbec, slobodne sa rozhodovať.... Na jednom z medzinárodných zjazdov padol návrh, aby sa vždy v jeden deň v roku zišli a spoločne tieto práva požadovali.
Prvý takýto zjazd sa uskutočnil hneď nasledujúci rok, kedy ulicami New Yorku pochodovalo asi 40-tisíc krajčírok. Protestovali proti zlým pracovným podmienkam a bojovali za zrušenie desaťhodinovej pracovnej doby a zvýšenie platov. Od toho času sa v USA každú poslednú februárovú nedeľu slávil tzv. Národný deň žien.
Odporúčame prečítať: MDŽ - šik v červeno-bielej kombinácii
K nám do Európy tento sviatok zavítal až trochu neskôr a to v roku 1910 na návrh Clary Zetkinovej, zakladateľky ženského robotníckeho hnutia.
Po prvej svetovej vojne, presnejšie 23. februára, vplyvom demonštrácií v Petrohrade, dočasná vláda konečne schválila volebné právo žien. Ale prečo ho teda oslavujeme 8. marca? Podľa výpočtov gregoriánskeho kalendára je totiž 23. február vlastne 8. marec.
Dnes je MDŽ oficiálne uznaný v mnohých krajinách po celom svete a niekde sa dokonca ctí dňom pracovného pokoja. A ako ho budete oslavovať vy?