Aj napriek tomu, že podstatou Vianoc a vianočných sviatkov je stretnutie s rodinou, bez dobrého jedla sa sviatky skrátka nezaobídu. Počas sviatkov idú často naše predsavzatia, že to opäť s jedlom nepreženieme, akosi bokom. Priznajme si, že dobrotám od našich mám a babičiek sa skrátka odolať nedá. Čoskoro sa však dostaneme do štádia, v ktorom by oči stále jedli, no náš preplnený žalúdok nás už skrátka ďalej nepustí. Ako odstrániť pocit plnosti a akú pomoc podať žalúdku po prejedení?
Ako sa prejedenie najčastejšie prejavuje?
Počas sviatkov kombinujeme rôzne jedlá – slané, sladké, mastné i ťažké. Takéto jedlo predstavuje veľkú záťaž nielen pre náš žalúdok, ale aj žlčník, pečeň, pankreas či iné orgány tráviaceho ústrojenstva.
V ľahších prípadoch prejedenia cítime najčastejšie pocit preplnenia žalúdka a brucha, čas od času sa však môže pridať aj nafukovanie, nepríjemná bolesť brucha, v horších prípadoch aj zápcha či hnačka. Nepríjemné však dokáže byť aj pálenie záhy, ktoré spôsobujú kyseliny vracajúce sa späť hore pažerákom.
Odporúčame: Trápi ťa pokazený žalúdok? Vyber si z tipov na domácu medicínu
Prvá pomoc po prejedení
- Po jedle prechádzka, nie spánok – na spánok po prejedení zabudnite a radšej si doprajte prechádzku v prírode. Ležanie môže trávenie spomaliť a môže spôsobiť väčšie tráviace ťažkosti (tlak na žalúdok, možné pálenie záhy a iné pridružené problémy). Telo sa aj vďaka aktivite dá do pozoru a trávenie sa rozbehne efektívnejšie. Náročnejšiu turistiku či inú fyzickú aktivitu si nechajte na neskôr a skôr sa nalaďte na príjemnú pomalú prechádzku.
- Zázvor, mäta a iné bylinky – lepšiemu tráveniu a ustúpeniu ťažkostí môžete žalúdku pomôcť aj čerstvým zázvorovým čajom. Zázvor totiž obsahuje látky, ktoré trávenie podporujú. Okrem zázvoru však správne trávenie podporí aj osviežujúci mätový čaj.
- Sóda bikarbóna – sóda bikarbóna alebo aj jedlá sóda je liek takmer na všetko. Vedeli to už aj naše staré mamy, a preto im v kuchyni nikdy nechýbala. Sóda na žalúdočné ťažkosti funguje naozaj dobre, no netreba to s jej množstvom preháňať. Na jeden trojdecový pohár použijeme lyžičku sódy bikarbóny, obsah dobre rozmiešame a vypijeme.
Prečítaj si: Čo pomáha pri prekyslení organizmu: Toto je účinná a hlavne lacná pomoc
- Teplo pre lepšie trávenie – možno by ste neverili, no s pocitom plnosti si vie poradiť aj teplo. Stačí, ak si na brucho priložíme hrejivé vrecúško (pozor, nie pritlačíme!) a necháme teplo pôsobiť. Po krátkej dobe by sa malo dať trávenie do pohybu a mala by sa dostaviť úľava. Podobne funguje aj teplý kratší kúpeľ.
- Pohár mlieka – prvou pomocou na žalúdočnú ťažobu môže byť aj mlieko, pretože dokáže zneutralizovať kyseliny v žalúdku. Jednou z možností je preto vypiť pohár príjemne teplého mlieka.
- Žuvačka – možno ste už zachytili, že žuvačka sa často odporúča napríklad pri nevoľnostiach. Okrem toho však dokáže pomôcť aj pri pocite preplnenia. Žuvaním sa totiž podporí tvorba slín a celkovo napomáha rozbehnúť trávenie.
Ak aj napriek našim tipom ťažobu pociťujete, v dnešnej dobe existuje rad účinných liekov (digestív). Ich výhodou je fakt, že mnoho z nich možno užiť ešte pred jedením, ak viete, že vás čaká bohatý sviatočný obed či večera, ktorej skrátka nebudete vedieť odolať.
Pozri aj: Trápi vás akné? Možno to má na svedomí vaše trávenie!