Každý rodič na svete chce mať zdravé deti, na tom sa zhodneme azda všetci. A asi sa všetci zhodneme aj na tom, že najviac zdravej výživy dáva deťom jedlo. Práve zdravé stravovacie návyky sú teda jasnou alfou a omegou toho, ako vychovať zdravé deti a navyše deti, ktoré si návyky ponechajú aj v dospelom živote.
A ak ich týmto návykom budete viesť dostatočne sofistikovane a najmä hravou formou je veľká šanca, že budú k zdravému životnému štýlu viesť aj svojich potomkov, teda vaše vnúčatá a podarí sa im to.
Raňajky sú základ
Existujú štúdie, ktoré tvrdia, že 1 zo 7 detí odchádza ráno z domu s prázdnym žalúdkom. A to je chyba. Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa a niekoľkonásobne to platí najmä pre našich najmenších. V raňajkách totiž nachádzajú dostatočné množstvo energie na to, aby sa v škole sústredili, boli produktívni a s energiou si vystačili až do obeda.
Pravdou je, že aj tie deti, ktoré ráno jedia, v skutočnosti po väčšine jedia raňajky nedostatočnej výživovej hodnoty. Práve takéto raňajky rapídne zvýšia hodnoty cukru v krvi, no nie nadlho. Energia tak odíde rýchlejšie, než prišla.
Náš tip! Neviete, ako deti prinútiť jesť zdravé raňajky? Skúste variácie ovsenej kaše s ovocím, ktoré obľubujú, domácu granolu z ingrediencií, ktoré zbožňujú alebo celozrnné pečivo so smotanovou nátierkou a zeleninou, z ktorej vytvoríte ich obľúbené zvieratká. Kreatívne podávanie jedla sa vám určite osvedčí aj pri ostatných chodoch.
Odporúčame ti: Kontroverzné uspávanie plačom: Nechať dieťa vyplakať alebo nie?
Príprava jedla ako zábavná aktivita
Príprava jedla sa začína už v obchode, kde kupujete ingrediencie na plánované chody. Aby deti pochopili, aké ingrediencie sú zdravé a prečo, musíte veľa vysvetľovať. S väčšími deťmi sa dokonca oplatí čítať aj zloženie jednotlivých potravín a učiť ich o ich pôvode.
Menšie deti bude baviť, ak ich zapojíte do samotného procesu varenia. Samozrejme si ich za pomocníkov nevolajte vtedy, keď varíte nedeľný obed pre celú rodinu. Prizvite ich však keď máte čas a pripravujete niečo jednoduché a niečo čo milujú, napríklad domácu pizzu či vynikajúce palacinky.
Náš tip! Ak budete deti do procesu varenia zapájať od skorého veku je viac než možné, že budú v budúcnosti nápomocnejšie aj pri upratovaní a udržiavaní domácnosti, napríklad aj pri veľmi nepopulárnom umývaní riadu.
Plný tanier odradí
Na záver si povieme niečo o servírovaní jedla a jeho dochucovaní. Je viac než isté, že deti nepotrebujú zjesť toľko čo dospelí. Často sa stáva, že my rodičia na to zabúdame a na tanier im toho nakladáme priveľa. Môže to mať až dva nežiadúce účinky. V tom horšom prípade sa bude dieťa prejedať a bude mať nadváhu či dokonca obezitu a v tom druhom prípade zasa dieťa od jedla odradíte. Jediné, pri čom uberať nemusíte sú porcie ovocia a zeleniny.
Na uzde sa držte aj pri dochucovaní jedál. Deti by totiž mali denne zjesť maximálne 4 gramy soli, čo určite dostávajú. Preto je vhodné držať sa pravidla menej je niekedy viac. Pamätajte, že dosoliť sa dá vždy priamo na tanieri!
Náš tip! Neviete, koľko by malo vaše dieťa zjesť počas dňa? Držte sa starého dobrého pravidla, ktoré hovorí, že do 6 rokov života by dieťa malo zjesť maximálne 1500 kalórií za deň. Vo veku od 6 do 10 rokov by deti nemali zjesť viac ako 1800 kalórií. Ide približne o tretinu z vášho denného kalorického príjmu.
Inšpiruj sa: Trendom roku 2021 je nesebeckosť: Výhody dobrovoľníctva ťa šokujú!