Nové oblečenie a textílie sprevádza jeden veľký otáznik – má sa prať predtým, než ich prvý raz použijeme alebo si môžeme pranie, sušenie a žehlenie jednoducho odpustiť? Bez ohľadu na to, ako to robíte vy a čo si o tom myslíte, my sme pátrali po pravde podloženej faktami. Prať nové oblečenie a textílie alebo netreba?
Otázka voľby
Akokoľvek usilovne pátrame po správnej odpovedi zisťujeme, že správna odpoveď asi neexistuje a ide čisto o vec osobnej voľby. Aj keď odborníci tvrdia, že si pokojne nové tričko môžete obliecť už priamo v obchode, odporúčanie znie zaťať zuby a vydržať, až kým odev preventívne neoperiete, hoci aj na krátkom programe a na nízkej teplote.
Odporúčame: Vďačný potosovec zlatý: Ako zabezpečiť, aby sa mu doma darilo?
Nepranie nesie riziká
Rovnaké odporúčanie platí aj o uterákoch, obliečkach, dekách, ostatnom oblečení a ostatných textíliách. Možno sa pýtate prečo a odpoveď je celkom jednoduchá. Každý kus oblečenia či inej textílie prechádza zložitým výrobným procesom a následne balením a transportom.
Všetky tieto úkony predstavujú určité riziko toho, že bola látka vystavená chemickým látkam, ktoré môžu v konečnom dôsledku podráždiť pokožku, a to najmä tú citlivú. Aj preto je odporúčanie skôr prať, než neprať, aby sa nestalo že sa vaša pokožka nepríjemne začervená či bude svrbieť.
Osobitnou kapitolou sú podľa odborníkov rifle a odevy z rifľoviny. Ak totiž rifľovinu pred nosením neoperiete, riskujete že látka pustí farbu a zašpiní tak inú časť vášho odevu alebo napríklad čalúnenie, na ktoré si sadáte. Aj z tohto pohľadu sa oplatí nové odevy určite oprať.
Robte to takto
Aj keď je pranie nových látkových vecí len na vás, všeobecné odporúčanie je prikloniť sa skôr k tej hygienickejšej verzii. Pred opratím nových textílií si vždy preštudujte štítok a snažte sa ho rešpektovať v plnej miere. Platí zásada, že ak chcete, aby vaše nové veci vydržali dlhšie, mali by ste ich prať v studenšej vode a ubrať by ste mali aj z otáčok pri odstreďovaní vody.
Najšetrnejšie sa k oblečeniu a textíliám nespráva ani sušička. Pre predĺženie ich životnosti sa preto odporúča mokré veci vyvešať a sušiť ich ideálne na čerstvom vzduchu a nie priamo na slnku.
Pozri aj: Rôzne typy bolesti brucha: Jednoduchá mapa odhalí, čo sa ti telo snaží naznačiť!