My, ľudia, milujeme záhady, tajomstvá a mystériu. Radi sa bojíme, polemizujeme, teoretizujeme a premýšľame nad otázkami bez odpovedí. Zaujímame sa o nevyriešené prípady, zvláštne symboly a znamenia, láka nás to, čo nepoznáme.
Niektoré záhady však už záhadami nie sú. Vďaka vedeckým nástrojom, ktoré v čase výskytu pravdepodobne neexistovali, vyšetrovatelia a odborníci v dnešnej dobe dokázali nájsť riešenie mnohých predchádzajúcich hádaniek a nedoriešených prípadov, ktoré po desaťročia vŕtali v hlavách nejedného policajta či novinára. Napriek logickému vysvetleniu a dôkazmi podloženými zisteniam, v niektorých prípadoch ľudia neveria a sú veľmi skeptickí, najmä ak ide o neuspokojivo jednoduché vysvetlenie, ktorému chýba trochu fantázie a niečo nadpozemské.
Častokrát čakáme neuveriteľné rozuzlenie prípadu, prekvapivý výsledok a teóriu, že za všetkým je nejaké posadnutie diablom, zázračná tekutina alebo mimozemšťania. Áno, to sa nám páči. Niečo, čo má „šťavu" strhne davy a vyvolá búrlivú diskusiu.
Zmiznutia, sériový vrahovia, tajné spisy
Kto bol Jack Rozparovač? Prečo vraždil? Záhada Bermudského trojuholníka – bola vyriešená? A ako boli postavené pyramídy?
Počuli ste o mužovi s dáždnikom? Táto zvláštna postava je spájaná so záhadnou vraždou prezidenta Johna F. Kennedyho z roku 1963. Tohto muža, ktorý rozprestiera dáždnik počas jasného dňa, je vidno na fotografiách pozdĺž cesty vedúcej okolo prezidentského sídla. Dával znamenie ostreľovačovi? Alebo bol sám atentátnikom a chcel vystreliť z dáždnika šíp s jedom? Keď však snemovňa reprezentantov USA na konci 70-tych rokov znovu otvorila vyšetrovanie prípadu JFK, prihlásil sa 53-ročný manažér menom Louie Steven Witt a potvrdil, že on je ten muž s dáždnikom. Jeho vysvetlenie bolo bizarné: nemal rád otca vtedajšieho prezidenta, Josepha P. Kennedyho, a priniesol si dáždnik preto, aby ho rozrušoval mávaním a rozprestieraním počas vystupovania na verejnosti.
Táto záhada vyriešená bola. A čo ostatné? Pozrite sa s nami na niekoľko ďalších, ktoré vás prinútia premýšľať.
Galéria: Nevyriešené záhady ľudstva
Kde sa nachádza Kleopatrina hrobka?
Starovekí autori tvrdia, že Kleopatra VII. a jej milenec Markus Antonius boli spolu pochovaní v hrobke po ich smrti v roku 30 pred naším letopočtom. Spisovateľ Plutarch (A.D. 45-120) napísal, že hrobka sa nachádzala neďaleko chrámu egyptskej bohyne Isis a bola „vznešenou a krásnou“ pamiatkou obsahujúcou poklady zo zlata, striebra, smaragdov, perál, ebenu a slonoviny. Poloha hrobky však zostáva záhadou. V roku 2010, Zahi Hawass, bývalý egyptský minister zaoberajúci sa starovekom, uskutočnil vykopávky na mieste neďaleko Alexandrie, ktoré sa teraz nazýva Taposiris Magna. Miesto obsahuje množstvo hrobiek z obdobia, keď Kleopatra VII. vládla Egyptu. Aj keď sa podarilo odkryť veľa zaujímavých archeologických nálezov, ktoré sa spájajú s touto krásnou egyptskou kráľovnou, hrobka Kleopatry VII. však medzi nimi nebola. Archeológovia poznamenali, že aj keby hrobka Kleopatry prežila dodnes, môže byť len ťažko neidentifikovateľná z dôvodu krádeží a rabovania.