Ako si poradiť s prejedaním počas vianočných sviatkov?

Koľko môžeme jesť? Koľko toho unesie náš žalúdok? Každý z nás pozná tú svoju únosnú mieru, kedy sa cíti sýty, ale nie prejedený. Všetci máme svoju vnútornú klapku, ktorá nám dá pocítiť, že sme preplnení. Ale hlavne v období sviatkov sa stáva, že táto klapka akosi nefunguje správne.

 

Žalúdok dospelého človeka môže bez problémov udržať asi jeden liter jedla a pitia. Čokoľvek navyše začína vytvárať pocit prejedenia, čo je v konečnom dôsledku nepríjemné. Prečo sa vlastne v období sviatkov prejedáme a zaťažujeme organizmus? Ako si poradiť s prejedaním počas sviatkov?

 

Pozri aj: Účinní odborníci v boji s prechladnutím: Používaš ich aj ty?

vyjedanie chladničky

Zdroj: Shutterstock®

Pocit plnosti – kedy k nemu dochádza?

Žalúdok sa dokáže rozťahovať a sťahovať podľa potreby. Samozrejme, na tom je založená diéta – cieľom je stiahnuť žalúdok a konzumovať tak menšie množstvo potravín. V prípade konzumácie nadmerného množstva potravín dochádza k rozťahovaniu žalúdka, ktorý tak stláča okolité orgány – vrátane pečene, bránice a pľúc. Práve to je ten dôvod, prečo sa cítite nepohodlne a takpovediac máme pocit, že praskneme. 

vianočná pohoda

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sa prejedáme počas sviatkov?

Ak sa zamyslíme, tak odpoveď je jednoduchá – pretože nie sme v strese. Pýtate sa, ako súvisí stres s prejedaním sa? Počas bežného pracovného dňa sa stále niekam ponáhľame, v dôsledku čoho častokrát nemáme čas na poriadne raňajky, a, bohužiaľ, v návale práce do seba „hodíme" obed, aby sme všetky pracovné povinnosti stihli v stanovenom čase. Stres, pracovné vypätie – to všetko počas sviatkov nehrozí. Užívame si chvíľky s rodinou, relaxujeme, a hlavne, vychutnávame si jedlo, ktoré nám takto chutí oveľa viac. Z toho dôvodu sa môžeme začať prejedať, v tom najhoršom prípade môže prejedanie viesť k žlčníkovému záchvatu a pobytu v nemocnici. 

Dt. Theiss Schwedenbitter

Zdroj: Shutterstock®

Prvá pomoc pri pocite plnosti

Máte pocit, že prasknete? Nevládzete sa pohnúť z gauča a ísť na prechádzku, ktorá by vám len a len prospela? Tak si to namierte aspoň do kuchyne a vyskúšajte sódu bikarbónu. Sóda je považovaná za všestranného pomocníka, ktorý má uplatnenie aj pri žalúdočných problémoch. V tomto prípade stačí rozmiešať lyžičku sódy v pohári vody a vypiť. Avšak majte na pamäti, že všetkého veľa škodí. A rovnako to platí aj v prípade sódy. Nedávne štúdie preukázali, že takáto častá konzumácia sódy môže z dlhodobého hľadiska poškodiť vnútorné orgány – hlavne pažerák.

 

Preto si radšej pred Vianocami zadovážte bylinný prípravok Schwedenbitter od Dr. Theiss-a. Je to výživový doplnok s obsahom Angeliky lekárskej. Angelika lekárska stimuluje trávenie a prispieva k správne činnosti tráviaceho traktu. 

 

Neprehliadni: Starostlivosť o pleť v zime: 5 krokov, ktoré sú alfou a omegou!

10 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

22.12.2017 08:13

ako niekto môže jesť pri televízori a ešte k tomu poležiačky? Nechápem to... o potom sa sťažujú že priberajú... keď nemajú jedno na tanieri, tak ani nevedia, že koľko toho zjedli.... a potom vyzerajú ako na obrázku.... akým príkladom idú niektorý rodičia? Však ich deti budú robiť presne to isté čo vidia od nich.... u nás platilo, že jesť sa má v kuchyni pri stole..... v obývačke pri televízory maximálne nejaký zákusok na malom tanieriku.... nič viac....treba jesť častejšie a malé porcie, to platí aj o vianočných sviatkoch.... neplatí, že keď prídem na návštevu a chutia mi zákusky, tak ich zjem za celý tanier.... treba sa vedieť kontrolovať.... a prvú potom, nebudete nikdy potrebovať... ak už k tomu príde, prejdem sa na čerstvom vzduchu a plnosť v žalúdku je preč..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

22.12.2017 09:03

...a preto som napiekla iba medovníčkyzo špaldovej múky bez cukru iba s medom, koláčiky s ovsenými vločkami...u nás na stole bude viacej ovocia a orieškov ako zákuskov, tie veľmi nemusíme, teším sa aj na prechádzky a turistiku, vždy na Štefana ideme veľká partia na celý deň do hôr, kde si opekáme a obdivujeme prírodu, je nám veselo, sme spolu a nerozmýšľame od nudy, do čoho zasa "dzobneme"...

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

22.12.2017 09:28

obžerstvo počas Vianoc je také typické :-D

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

22.12.2017 12:38

už se obžerstvu vyhýbám a přesto mi bývá těžko

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

22.12.2017 13:15

nepamätám si keď som bola dieťa, že by sme sa doma cez sviatky prejedali, ani na Vianoce a ani na Veľkú noc a nefunguje to u nám ani teraz, jem tak ako vždy a na sviatky nakúpim akurát viac chleba do mrazáku a mlieko

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.12.2017 14:31

Presne tak, každý z nás pozná tú svoju únosnú mieru, ak nie, žiaľ, negatívny výsledok na seba nenechá čakať...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.12.2017 15:43

prejedanie, to je ako hľadanie náhradnej činnosti, treba aj voľný čas využiť zmysluplne

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

22.12.2017 16:50

Naučila som sa, že na Vianoce mám jesť s mierou-inak sa mi to vypomstí. Vždy som mala dosť problematický žalúdok, stačí že pomiešam slané a sladké a týždeň mám o zábavu postarané. Preto si počas osláv a cez sviatky nakladám rozumne, po štedrej večeri si nedávam ani koláče, veď tie môžu počkať kým mi pretrávi..

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

22.12.2017 19:12

Ja s tým vôbec nemám problém.. Dám si kapustnicu s bobaľkami a som plná .. O hodinku dáme šalát s rybou a hotovo .. Trocha počkať medzi jedlami ,nie veľa si nabrať ,len koľko zvládnem ..Ved ostane aj na dalšie dni .. Stačí z každého trochu a ved sviatky nie sú o prejedaní sa.. Ale o tom ,že sme rodina spolu , o radosti , láske ..

Vaše meno:

Jan Cestr

Jan Cestr

23.12.2017 18:04

Mě dal začátkem týdne žaludek jasnou stopku, tudíž přejídání u mne letos nehtozí :(

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE