Nikto z nás, bohužiaľ, nemladne a s pribúdajúcim vekom prichádzajú vo väčšine prípadov aj početné zdravotné ťažkosti. Aby sme sa nežiaducim chorobám vyhli, musíme sa o seba starať, a to s ohľadom na starnúcu telesnú schránku. Staršiemu veku tak treba prispôsobiť mnoho vecí, medzi nimi aj stravovacie návyky. Ako byť zdravý senior podľa dietológov?
Prečo je dôležité starať sa o zdravie? Samozrejme, ani najzdravší životný štýl nevie stopercentne zabezpečiť, že sa nás nebudú týkať nejaké zdravotné problémy, no riziko je omnoho nižšie v porovnaní s jedincami, ktorí sa o seba a svoje telo takmer vôbec nestarajú. Ako posilniť vitalitu a udržať dobré zdravie aj vo vyššom veku? Je dôležitá aj fyzická aktivita? Máme pre vás množstvo dobrých tipov!
Odídu zmysly aj chuť
Strata chute a čuchu, resp. ich oslabenie, nie je vo vyššom veku ničím ojedinelým. Oslabenie týchto zmyslov môže byť práve prejavom starnutia. Presne s tým súvisí to, že starší ľudia často strácajú chuť do jedla. Buďte však ostražití. Staršie telo už síce nepotrebuje až taký denný príjem kalórií ako za mlada, keďže vykonáva menej fyzických aktivít a pomalší je aj metabolizmu.
Seniori by sa ale napriek tomu mali mať na pozore pred podvýživou a nedostatočným príjmom dôležitých živín pre zachovanie zdravých kostí, svalov a fungujúcich orgánov.
Inšpiruj sa: Najčastejšie chyby pri žehlení: TOP 5, ktoré (možno) robíš aj ty!
TOP tipy pre zdravých seniorov
Zdravá a vhodná výživa je veľmi individuálna a líši sa od človeka k človeku. Do úvahy sa pritom berie konkrétny vek, ale aj fyzická zdatnosť, prípadne aktivity, ktoré daný človek v pokročilom veku vykonáva. Existujú však všeobecné reguly, ktoré vám alebo vašim blízkym pomôžu udržať sa v zdraví a v kondícii.
1. ŽIVINY NA PRVOM MIESTE
Ako sme uviedli v úvode článku, s vekom sa môže znižovať apetít. Je nutné si však uvedomiť, že čím sme starší, tým viac živín potrebujeme. Nároky organizmu na zdravé a vyvážené menu tak s pribúdajúcim vekom stúpajú. Seniori by sa preto mali zamerať na konzumáciu potravín a jedál doslova nabitých dôležitými vitamínmi, minerálmi a stopovými prvkami. V jedálničku im preto nesmie chýbať dostatok ovocia a zeleniny, strukovín, celozrnných výrobkov, chudého mäska i mliečnych výrobkov, ideálne s nízkym obsahom tuku.
Naopak, vyhýbať by sa mali vysokokalorickým jedlám s nízkym obsahom zdravých živín. Patria sem rôzne presladené dezerty, fast foody, vyprážané jedlá aj polotovary a sladené nápoje.
2. SILA HYDRATÁCIE
S pribúdajúcim vekom sa mení aj to, ako intenzívne pociťujeme smäd. Môže sa tak stať, že ho necítime dostatočne skoro, čo môže znamenať, že sme už dávno dehydrovaní. Seniori by mali obzvlášť dbať na pravidelný pitný režim a vypiť by mali minimálne 2 litre vody denne. V období horúčav je vhodné tento objem ešte zvýšiť.
Odporúčame: TOP prírodné afrodiziakum z Brazílie: Poznáš túto užitočnú rastlinu?
3. NIE JE POLOTOVAR AKO POLOTOVAR
Nebudeme si nič namýšľať. Aj seniori sú len ľudia a nie vždy sa im chce stáť hodiny v kuchyni a variť jedlá, navyše s ohľadom na ich nutričnú hodnotu. Ak sa však starší ľudia v dôchodkovom veku prikláňajú k polotovarom, mali by si medzi nimi dôkladne vyberať. Nie je polotovar ako polotovar. V takomto prípade by teda mali siahnuť po mrazenej alebo konzervovanej zelenine s nízkym obsahom sodíka, kondenzovanom alebo mrazenom ovocí s nízkym obsahom cukru, predpripravených šalátových zmesiach a instantných ovsených kašiach.
4. VLÁKNINA NAŠA KAŽDODENNÁ
Nadpis tu azda hovorí za všetko. Čokoľvek seniori jedia, malo by to obsahovať dostatok rozpustnej vlákniny, ktorá sa stará o zdravé trávenie, s ktorým má reálne problém mnoho seniorov. Dostatok zdravej vlákniny možno nájsť v čerstvom ovocí a zelenine, vo fazuli či šošovici, v orechoch a semenách a tiež v celozrnných výrobkoch a ovsených vločkách.
Bude sa ti páčiť aj: TOP trik ako vyčistiť rúru: Ide to aj bez námahy a celkom rýchlo!
5. DOPLNKY KONZULTUJTE S LEKÁROM
Keďže staroba so sebou prináša aj náchylnosť na rôzne chronické ochorenia, mnoho seniorov sa musí v strave obmedzovať. Logicky tak teda prichádzajú o dôležité živiny. Po konzultácii s lekárom by mali seniori chýbajúce živiny dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov. Vhodné doplnky by pritom v pokročilom veku mohli byť tie s obsahom vápnika, vitamínu D alebo vitamínu B12. Niektoré doplnky sa však môžu biť s liekmi, ktoré užívate, preto je konzultácia s lekárom naozaj nevyhnutná.
6. PRAVIDELNÝ POHYB
Taktiež spomenieme jeden tip, ktorý nesúvisí so stravovaním. Prečo by si mali aj seniori vyhradiť dostatok času na pravidelné cvičenie, resp. nejakú formu fyzickej aktivity? Napríklad, pravidelný pohyb, resp. pravidelná fyzická aktivita, pomáha udržiavať svalovú hmotu, zlepšuje kardiovaskulárne zdravie, zvyšuje flexibilitu a rovnováhu. To môže znížiť riziko pádov a zlomenín, čo je obzvlášť dôležité pre starších ľudí.
Taktiež, pohyb má pozitívny vplyv na psychické zdravie. Zvyšuje hladinu endorfínov, čo môže pomôcť znižovať stres, úzkosť a depresiu. Môže tiež zlepšiť kognitívne funkcie a pamäť, čo je dôležité pre prevenciu demencie a Alzheimerovej choroby.
7. SOCIÁLNY KONTAKT A SOCIÁLNE VZŤAHY
Podceňovať nemožno aj duševné zdravie. Prečo by mali seniori čo najviac tráviť čas v blízkosti najbližších, priateľov a známych? Sociálne interakcie pomáhajú predchádzať pocitom osamelosti, izolácie a depresie, ktoré sú u seniorov bežné. Byť v kontakte s rodinou, priateľmi a komunitou poskytuje emocionálnu podporu a zvyšuje pocit šťastia a spokojnosti.
Sociálne kontakty môžu podporovať zdravé správanie a životný štýl. Priatelia a rodina môžu poskytnúť motiváciu k udržiavaniu zdravej stravy, pravidelného cvičenia a dodržiavania lekárskych odporúčaní. Sociálne kontakty môžu poskytnúť seniorom pocit zmyslu a cieľa, čo je dôležité pre ich psychickú a emocionálnu pohodu. Byť súčasťou komunity a mať pocit, že ich prítomnosť a skúsenosti sú cenené, zvyšuje kvalitu života.
Článok aktualizovaný 15.7.2024
Aktualizovaný článok: 15.07.2024