Slobodu pohybu berieme za samozrejmosť. Zabehneme si kam sa nám chce, prechádzky sú na dennej báze. Až sa naraz pohyb stane obmedzeným. Príčinou môže byť artritída. Existujú dva hlavné druhy artiritídy, osteo a reumatoidná, z ktorých obe sú bolestivé a nepríjemné. Osteo artritída je ochorenie, ktoré charakterizuje degradácia kĺbovej chrupavky. Reumatoidná je trochu menej priamočiara, je to vlastne autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal synoviálnej membrány (mäkkých tkanív, ktoré chráni kĺby v tele) a ktoré môže viesť k strate kostnej hmoty.
Zlou správou je, že tieto choroby pohybového aparátu už nepostihujú iba starých rodičov, ale čoraz mladších ľudí. Dobrou správou je, že sa dá s nimi bojovať aj prírodne. Jedlom a surovinami. Preto skúste do svojho jedálnička zaradiť potraviny, ktoré chránia vaše kĺby.
Kurkuma a zázvorový čaj sú jednotkou
Kurkuma a zázvor sú obe silno protizápalové, a pomôžu aj s reumatoidnou artritídou. Kurkume sa dostáva veľa pozornosti najmä v poslednej dobe. Jej účinnou zložkou je kurkumín, čo je silný antioxidant. Okrem toho, že znižuje hladiny 2 enzýmov zodpovedných za zápal v tele, nás kurkumový nápoj aj zahreje v zimných dňoch.
Budete potrebovať:
-2 Šálky vody
-1/2 Lyžičky mletého zázvoru
-1/2 Lyžičky mletej kurkumy
-med
Povarte zázvor vo vriacej vode, pridajte trošku kurkumy a podľa chuti doslaďte medom.
Odporúčame prečítať: Ako sa nalíčiť na ples? Inšpirujte sa spolu s nami!
Olivový olej ako všeliek
Konkrétne jeho konzistencia. Vyskúšajte ho mazať na vaše boľavé kĺby a zmierniť tak bolesť spojenú s artritídou. Hlavná Zlúčenina v extra panenskom olivovom oleji s názvom oleokantal tlmí zápalové enzýmy. Rovnako ako aspirín. Štúdia ukázala, že 1 a pol lyžice oleja sa rovná 200 mg ibuprofénu. Avšak, nie každý olivový olej. Treba použiť extra panenský, alebo lisovaný za studena. Teplo ničí tieto vzácne vlastnosti. Použitie je jednoduché. Proste si boľavé kĺby vymasírujte olivovým olejom.
Pektín & hroznová šťava
Pektín je vo vode rozpustný sacharid, látka nachádzajúca sa v bunkových stenách rastlín, kde pomáha udržiavať bunkové steny pohromade, a dáva pevnosť zrejúcemu ovociu. Bežne sa používa do džemov ako želírovacia látka. Nedávno bola vyslovená hypotéza, že pektín v kombinácií s hroznovou šťavou pomohol mnohým ľuďom trpiacim touto chorobou. Stačí pol litra hroznovej šťavy a slabej pol lyžičky pektínu. Zamiešať a vypiť.
Čaj z vŕbovej kôry
Grécky lekár Hippokrates napísal o tom už v 5. storočí pred naším letopočtom. Biela vŕba, teda kôra z nej obsahuje látku zvanú salicín. Salicín sa prevedie v tele na kyselinu - podobnú tej salicylovej na kyselinu acetylsalicylovú, aktívnu zložku v aspiríne. S tou výhodou, že prirodzene sa vyskytujúci salicín nedráždi žalúdok, tak ako syntetický, prítomný v tabletkách. Preto vyskúšajte v lekárni zohnať čajík z vŕbovej kôry. Pite ho pokojne aj 2x denne. Pozor, je tak horký, že bez medu to pôjde iba ťažko.
Odporúčame prečítať: Pestrá šošovicová polievka po domácky