Jesenné obdobie sa už tradične spája s chrípkovým obdobím, ktoré je však v aktuálnej dobe poznačené aj vírusom COVID-19. Pre mnohých je pomerne ťažké rozlíšiť bežnú chrípku od koronavírusu, pretože príznaky sú v oboch prípadoch podobné. Pri bežnej chrípke je zväčša inkubačná doba do 4 dní, kdežto pri koronavíruse môžeme hovoriť až o 14 dňoch, počas ktorých sa u človeka môžu prejaviť rôzne symptómy. No koronavírus je kapitolou samou osebe, vráťme sa teda k bežnej chrípke.
Medzi najčastejšie symptómy patrí rýchly nábeh s vysokou teplotou, bolesťou svalov, kĺbov a častokrát aj s výraznou malátnosťou. Pri chrípke je typická vysoká horúčka, ale aj suchý či dráždivý kašeľ, slabosť a únava. Chrípka vás dokonca môže na pár dní vyradiť z bežného života a pripútať k posteli, liekom a teplému čaju. A keď spomíname ten čaj, tak máme pre vás tip, ktorý vám pomôže zbaviť sa kašľa a skrátiť dobu liečby.
Odporúčame: Poznáš ich všetky? Toto sú najzdravšie druhy listovej zeleniny!
Čaj proti kašľu či chrípke
Bylinkové čaje sú už odjakživa považované za skvelé ajurvedské poklady, ktoré sú zároveň pokladom pre náš imunitný systém. Existuje pritom nespočetné množstvo byliniek, ktoré majú liečivé účinky, a preto by sme ich mali mať vo svojej domácej prírodnej lekárničke. Pri kašli je skvelá šalvia, bazalka i klinčeky.
Uvarte 8 lístkov bazalky, 5 klinčeky a zopár lístkov šalvie v 2 pohároch vody. Po prevarení čaj sceďte a dobre premiešajte. Čaj sa odporúča piť po malých dúškoch aj niekoľkokrát denne. Skvelo vás zahreje a zároveň pomôže zmierniť kašeľ, bronchitídu, bolesť kĺbov i ďalšie príznaky prechladnutia či chrípky.
Prečo šalvia, bazalka a klinčeky?
Všetky bylinky sú akýmsi všeliekom, preto sa oplatí poznať ich účinky. Šalvia lekárska má dezinfekčné a protizápalové účinky, ktoré pri chrípke alebo prechladnutí určite oceníte. Pomáha pri bolesti hrdla a rovnako aj pri zápaloch v ústnej dutine. Šalvia obsahuje vitamín C, aminokyseliny a rovnako aj triesloviny. Tieto zložky pomáhajú zbaviť sa hlienu, majú antibiotické účinky a tiež pomáhajú liečiť zápaly v tele.
Bazalka je považovaná za kráľovnú byliniek, pretože jej účinky oceníte pri problémoch ako je kašeľ, astma, nadúvanie, zápal obličiek, nechuť do jedla, pri problémoch s trávením i plynatosťou a pod. Bylinka, ktorú najčastejšie pridávame do jedál obsahuje vitamíny (A, C, K), železo, magnézium a rovnako aj triesloviny či esenciálne mastné oleje.
A napokon klinčeky, ktoré patria medzi najvoňavejšie vianočné korenie, majú blahodarný vplyv na ľudské zdravie. Pomáhajú vykašliavať hlien, zmierňujú bolesť hrdla a rovnako uľavujú od ďalších príznakov chrípky.
Pozri tiež: Varená cibuľa s jablkom a citrónom – najlepší liek na priedušky?!