V poslednej dobe sa slovo "kváskový chlieb" skloňuje čoraz častejšie, a tak sa dostáva do povedomia mnohých gazdiniek. Vznikajú rôzne diskusie a portály, kde si ľudia vymieňajú svoje skúsenosti s výrobou domáceho kvásku a dokonca sa nájdu aj takí, ktorí vám ochotne dajú časť z neho. A prečo je to taký fenomén? Kváskový chlieb je jednoducho chutnejší.
Rozdiel medzi domácim kváskom a droždím
Mnohí ľudia zastávajú názor, že rozdiel medzi kváskom a droždím je nepatrný. Pri použití oboch surovín cesto nakysne a tým splnili svoju úlohu. Kvások sa však tvorí niekoľko dní a vznikajú pri ňom baktérie mliečneho kvasenia. Tie pomáhajú pri stráviteľnosti a taktiež aj črevnej mikroflóre. Droždie je umelo vypestované a dochádza pri ňom k tzv. alkoholovému kvaseniu. Ak si chlieb kupujete, mali by ste mať tiež na pamäti, že zvyčajne obsahuje veľké množstvá prídavných látok.
Odporúčame prečítať: Šošovica, ktorá vyrieši problémy s nadúvaním
Lepší ako z pekárne
Ak odhliadneme jeho pozitívne účinky na organizmus, tak má kváskový chlieb mnoho ďalších výhod pre ktoré sa ho oplatí konzumovať. Jednou z nich je, že má oproti obyčajnému chlebu nižší glykemický index, takže je vhodný aj pri chudnutí.
Ďalším pozitívom, ktoré určite mnohí ocenia, je aj jeho dlhšia trvanlivosť v porovnaní s obyčajným chlebom, ktorú má vďaka prítomnosti mliečnych baktérii. Kváskový chlieb je taktiež chrumkavejší a jeho jemne kyslastá chuť vám zostane v ústach ešte niekoľko minút po dojedení.
Odporúčame prečítať: Nie všetky "éčka" sú škodlivé
Ako si pripraviť domáci kvások
Príprava domáceho kvásku nie je jednoduchá. Najľahším riešením je zaobstarať si kvások od niekoho, kto ho doma pripravuje a vy sa budete o neho starať a "kŕmiť ho". To znamená, že raz týždenne kvások vyberiete z chladničky a necháte ho otepliť. Premiešate varechou a pridáte k nemu lyžicu ražnej múku a trochu vody.
Urobiť si vlastný kvások trvá aj niekoľko dní a nie vždy sa podarí. Ak vás to neodradí, dobrý kvások vám bude zaručenou odmenou. Na internete nájdete množstvo rôznych receptov a postupov a preto skôr, než sa do všetkého pustíte, prečítajte si vopred čo to všetko vyžaduje.
Recept na kvások z ražnej múky:
Zmiešame 100 g ražnej múky so 120 ml vlažnej vody vo väčšej nádobe a prikryjeme utierkou. Takto necháme stáť 24 hodín pri izbovej teplote. Na ďalší deň primiešame 50 g ražnej múky a 60 ml vlažnej vody a opäť necháme stáť celý deň. Toto isté opakujeme aj tretí a štvrtý deň a kvások je hotový.
Odporúčame prečítať: Sušenie ovocia, zeleniny či byliniek na zimu
www.thinkstockphotos.com