Čo ste o domácom kvásku nevedeli

 

V poslednej dobe sa slovo "kváskový chlieb" skloňuje čoraz častejšie, a tak sa dostáva do povedomia mnohých gazdiniek. Vznikajú rôzne diskusie a portály, kde si ľudia vymieňajú svoje skúsenosti s výrobou domáceho kvásku a dokonca sa nájdu aj takí, ktorí vám ochotne dajú časť z neho. A prečo je to taký fenomén? Kváskový chlieb je jednoducho chutnejší.

 

Rozdiel medzi domácim kváskom a droždím

 

Mnohí ľudia zastávajú názor, že rozdiel medzi kváskom a droždím je nepatrný. Pri použití oboch surovín cesto nakysne a tým splnili svoju úlohu. Kvások sa však tvorí niekoľko dní a vznikajú pri ňom baktérie mliečneho kvasenia. Tie pomáhajú pri stráviteľnosti a taktiež aj črevnej mikroflóre. Droždie je umelo vypestované a dochádza pri ňom k tzv. alkoholovému kvaseniu. Ak si chlieb kupujete, mali by ste mať tiež na pamäti, že zvyčajne obsahuje veľké množstvá prídavných látok.

 

 

Odporúčame prečítať: Šošovica, ktorá vyrieši problémy s nadúvaním

cesto

Zdroj: Shutterstock®

Lepší ako z pekárne

 

Ak odhliadneme jeho pozitívne účinky na organizmus, tak má kváskový chlieb mnoho ďalších výhod pre ktoré sa ho oplatí konzumovať. Jednou z nich je, že má oproti obyčajnému chlebu nižší glykemický index, takže je vhodný aj pri chudnutí.

 

Ďalším pozitívom, ktoré určite mnohí ocenia, je aj jeho dlhšia trvanlivosť v porovnaní s obyčajným chlebom, ktorú má vďaka prítomnosti mliečnych baktérii. Kváskový chlieb je taktiež chrumkavejší a jeho jemne kyslastá chuť vám zostane v ústach ešte niekoľko minút po dojedení.

 

 

Odporúčame prečítať: Nie všetky "éčka" sú škodlivé

cesto

Zdroj: Shutterstock®

Ako si pripraviť domáci kvások

 

Príprava domáceho kvásku nie je jednoduchá. Najľahším riešením je zaobstarať si kvások od niekoho, kto ho doma pripravuje a vy sa budete o neho starať a "kŕmiť ho". To znamená, že raz týždenne kvások vyberiete z chladničky a necháte ho otepliť. Premiešate varechou a pridáte k nemu lyžicu ražnej múku a trochu vody.

 

Urobiť si vlastný kvások trvá aj niekoľko dní a nie vždy sa podarí. Ak vás to neodradí, dobrý kvások vám bude zaručenou odmenou. Na internete nájdete množstvo rôznych receptov a postupov a preto skôr, než sa do všetkého pustíte, prečítajte si vopred čo to všetko vyžaduje.

 

Recept na kvások z ražnej múky:

 

Zmiešame 100 g ražnej múky so 120 ml vlažnej vody vo väčšej nádobe a prikryjeme utierkou. Takto necháme stáť 24 hodín pri izbovej teplote. Na ďalší deň primiešame 50 g ražnej múky a 60 ml vlažnej vody a opäť necháme stáť celý deň. Toto isté opakujeme aj tretí a štvrtý deň a kvások je hotový. 

 

 

Odporúčame prečítať: Sušenie ovocia, zeleniny či byliniek na zimu

chlieb

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

04.03.2015 14:01

chlieb z takéhoto kvásku je určite neporovnateľne lepší

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

06.03.2015 08:20

občas pečiem chlieb doma no klasický a kváskový som ešte nemala ani nik v mojom okolí kvások nepripravuje

Vaše meno:

Helena Povalova

Helena Povalova

16.03.2015 12:48

To je výborná informácia o príprave kvásku doma. Ďakujem...

Vaše meno:

Alena Ďurechová

Alena Ďurechová

01.04.2015 12:21

Takýto chlebík mi doma, zabalený v utierke, vydrží týždeň. To sa o tých penových atrapách povedať nedá.

Vaše meno:

Ľuba Reháková

Ľuba Reháková

30.12.2015 19:21

Hm, môže to byť fakt super, len sa obávam, že by som po pár hodinách aj zabudla, že nejaký kvások robím a bolo by po kvásku :D .... no pre mňa nevýhoda, že sa tomu treba dlhodobo venovať :(. Ale keby mi niekto kvások daroval, tak by som určite vyskúšala upiecť dobrý chlebík ... a samozrejme by som najradšej z celozrnnej múky alebo s pridaním rôznych semienok (napr. slnečnica, lan, tekvica) alebo zo špaldovej múky. Čo mám však skúsenosti pri pečení koláčov zo špaldovej múky, je lepšie múku miešať s klasickou pšeničnou tak pol na pol, lebo inak je koláč zo špaldovej múky veľmi tuhý a chlapi mi trocha brblali. A to som kam ja zašla od toho kvásku? :D

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

19.05.2016 20:37

stojí za vyskúšanie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.