Deficit minerálov: Spozorujte ho včas a neignorujte príznaky!

Nielen vitamíny, ale aj minerály sú pre správny chod organizmu veľmi dôležité. Ak telu chýba niektorý z nich, dá to jasne najavo. Vtedy je najvyšší čas organizmu tieto látky doplniť. Deficit minerálov totiž spôsobuje aj vážnejšie zdravotné problémy.

Prinášame vám článok o tom, akými rôznymi spôsobmi sa nedostatok určitého minerálu môže ohlásiť. Stačí len neprehliadať signály!

 

Význam minerálov pre organizmus

Minerály sú látky anorganického pôvodu, ktoré si telo nedokáže vytvoriť, preto ich musí prijímať. Najvhodnejšie je doplnenie pestrou stravou. Samotný organizmus ich však z prijatej potravy musí byť schopný získať. Na tom sa podieľa stav zažívacieho traktu a hlavne pitný režim. Voda je totiž najdôležitejším rozpúšťadlom a prenášačom minerálov v tele. Minerály sa podieľajú na viacerých procesoch v ľudskom organizme ako súčasť hormónov, vitamínov a enzýmov.

 

Niektoré z nich potrebujeme prijímať vo vyšších množstvách. Ide o makroelementy, ktorými sú napríklad vápnik, draslík, síra, fosfor či horčík. Druhú kategóriu minerálov tvoria stopové prvky, látky, ktoré organizmus potrebuje iba v minimálnych dávkach. Sú to železo, zinok, mangán, bór aj jód. Ich nedostatok v tele spôsobuje narušenie rovnováhy, čo sa navonok prejavuje v podobe zdravotných problémov.

 

Bude vás zaujímať: Pokojný spánok vďaka mobilným aplikáciám? S týmito appkami áno!

Vápnik

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv nedostatku najznámejších minerálov:

Vápnik

Vápnik patrí medzi najdôležitejšie minerály v ľudskom tele. Ak ho máte v tele nedostatok, prejaví sa to častými bolesťami kĺbov, nespavosťou či zvýšeným lámaním nechtov. U dospelých je ďalej typická väčšia kazivosť zubov. V prípade, že je organizmus ešte len vo fáze rastu, môže to spôsobiť oveľa väčšie zdravotné problémy, napríklad krivicu. Vápnik najlepšie doplníte mliečnymi výrobkami, sójou, lososom, slnečnicovými semenami, petržlenovou vňaťou aj orechmi.

 

Odporúčame: Akým spôsobom uvariť ryžu a prijať tak menej kalórií?

Horčík

Zdroj: Shutterstock®

Horčík

Horčík, alebo inak magnézium, napomáha pri vstrebávaní spomínaného vápnika. To znamená, že jeden bez druhého nevedia správne fungovať. Jeho absencia zvyšuje riziko srdcových ochorení. Navonok sa prejavuje nepravidelným búšením srdca, svalovými kŕčmi, stresom a nervozitou aj častými bolesťami hlavy. Hlavným zdrojom horčíka sú mak, mandle, kiwi, jahody, maliny, banány, ryža a ovsené vločky.

 

Bude vás zaujímať: Džínsová bunda sa stala celoročnou záležitosťou

Draslík

Zdroj: Shutterstock®

Draslík

Príznakmi nedostatku draslíka sú svalová slabosť, zápcha, nadúvanie alebo hučanie v ušiach. Objaviť sa môžu aj rôzne opuchy, nespavosť a poruchy srdečného rytmu. Pri veľkom a dlhodobom nedostatku tohto minerálu môže dôjsť až k zástave srdca. Predávkovanie draslíkom je však taktiež možné a nebezpečné. Ide o hyperkalciémiu, ktorá spôsobuje brnenie končatín a v horších prípadoch svalovú paralýzu. Keď vám chýba draslík, siahnite po banánoch, petržlene, fazuli, hrozienkach, rajčinách alebo zemiakoch.

 

Odporúčame: Oblečenie ako nové? Skúste tieto triky a tipy!

Železo

Zdroj: Shutterstock®

Železo

Železo je súčasťou hemoglobínu, čiže červeného krvného farbiva. Preto sa jeho nedostatok prejavuje anémiou. Spozorovať môžete aj väčšiu únavu, bledosť, malátnosť, lámanie nechtov, vypadávanie vlasov či búšenie srdca. Telo má oslabenú imunitu a je viac náchylné na rôzne infekcie. Do jedálnička zaraďte pažítku, droždie, petržlenovú vňať, žĺtky, orechy, cviklu, hovädzie mäso či uhorky. Citrusové plody i jahody zase zabezpečia lepšie vstrebanie železa do organizmu.

 

Bude vás zaujímať: Jednoduché a pritom delikátne rumové mafiny

Zinok

Zdroj: Shutterstock®

Zinok

Pri deficite zinku sa vám budú horšie hojiť rany. Charakteristické je aj častejšie prechladnutie, kožné problémy, viac zapáchajúci pot, zväčšenie prostaty, zníženie alebo strata chuti a čuchu a nepravidelná menštruácia. V ťažších prípadoch je znížená funkcia vaječníkov a menší počet spermií. Zvyšuje sa riziko cukrovky. Zinok nájdete v cibuli, vajíčkach, rybách, červenom mäse, cesnaku, brokolici i v orieškoch.

 

Odporúčame: Zdravý úsmev a čistý domov na jedno nabitie

Jód

Zdroj: Shutterstock®

Jód

Jód je veľmi dôležitý pre tvorbu hormónov štítnej žľazy. Pri jeho absencii sa štítna žľaza zväčšuje a v krajných prípadoch to vedie k vzniku strumy. Ide o chorobné zväčšenie štítnej žľazy viditeľné na prednej strane krku. Nedostatok sa ďalej prejavuje útlmom duševnej a fyzickej činnosti, ekzémami, nepravidelným menštruačným cyklom a zníženou kvalitou vlasov. Tie sú razom suché, lámavé a rýchlejšie šedivejú. Jód sa nachádza vo višniach, čerešniach, čokoláde, cibuli, morskej soli, rybách a iných morských živočíchoch. 

 

Odporúčame: Signály nechtov sú jasné, stačí ich vedieť rozlúštiť!

10 komentárov
Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

14.05.2017 07:08

Skôr sa zameriavame na vitamíny, ale ako čítam aj minerály sú veľmi dôležité pre výživu...

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.05.2017 08:10

denne zjesť 2 banány a je po problémoch

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.05.2017 08:34

budem si to musieť častejšie pripomínať...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

14.05.2017 10:26

jedine pestrá a vyvážená strava nám zabezpečí prísun všetkých minerálov a vitamínov

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

14.05.2017 11:03

Veľmi dobrý článok,mali by sme ho mať v kuchyni vyvesený.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

14.05.2017 18:46

Stravovat sa doma......nejest fast food.....pestovat si v zahradke zeleninku....a je po problemoch

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

15.05.2017 09:45

Radá mám pestrú stravu a na zeleninu a ovocie nezabúdam.

Vaše meno:

Natália Homolová

Natália Homolová

15.05.2017 17:22

Mne urcite chyba zinok takze uz viem ake potraviny treba v jednalnicku navysit

Vaše meno:

Anna Kralovičová

Anna Kralovičová

16.05.2017 17:47

No pekne, vápnik mi podľa všetkého chýba, tak ho musím rýchlo doplniť, aby bolo všetko na poriadku.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

17.05.2017 02:33

Nedostatok železa ma dosť vytrápil, našťastie už s tým nemávam problémy. Niekedy ani pestrá strava nestačí a treba siahnuť po tabletkách.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE