Nielen vitamíny, ale aj minerály sú pre správny chod organizmu veľmi dôležité. Ak telu chýba niektorý z nich, dá to jasne najavo. Vtedy je najvyšší čas organizmu tieto látky doplniť. Deficit minerálov totiž spôsobuje aj vážnejšie zdravotné problémy.
Prinášame vám článok o tom, akými rôznymi spôsobmi sa nedostatok určitého minerálu môže ohlásiť. Stačí len neprehliadať signály!
Význam minerálov pre organizmus
Minerály sú látky anorganického pôvodu, ktoré si telo nedokáže vytvoriť, preto ich musí prijímať. Najvhodnejšie je doplnenie pestrou stravou. Samotný organizmus ich však z prijatej potravy musí byť schopný získať. Na tom sa podieľa stav zažívacieho traktu a hlavne pitný režim. Voda je totiž najdôležitejším rozpúšťadlom a prenášačom minerálov v tele. Minerály sa podieľajú na viacerých procesoch v ľudskom organizme ako súčasť hormónov, vitamínov a enzýmov.
Niektoré z nich potrebujeme prijímať vo vyšších množstvách. Ide o makroelementy, ktorými sú napríklad vápnik, draslík, síra, fosfor či horčík. Druhú kategóriu minerálov tvoria stopové prvky, látky, ktoré organizmus potrebuje iba v minimálnych dávkach. Sú to železo, zinok, mangán, bór aj jód. Ich nedostatok v tele spôsobuje narušenie rovnováhy, čo sa navonok prejavuje v podobe zdravotných problémov.
Bude vás zaujímať: Pokojný spánok vďaka mobilným aplikáciám? S týmito appkami áno!
Vplyv nedostatku najznámejších minerálov:
Vápnik
Vápnik patrí medzi najdôležitejšie minerály v ľudskom tele. Ak ho máte v tele nedostatok, prejaví sa to častými bolesťami kĺbov, nespavosťou či zvýšeným lámaním nechtov. U dospelých je ďalej typická väčšia kazivosť zubov. V prípade, že je organizmus ešte len vo fáze rastu, môže to spôsobiť oveľa väčšie zdravotné problémy, napríklad krivicu. Vápnik najlepšie doplníte mliečnymi výrobkami, sójou, lososom, slnečnicovými semenami, petržlenovou vňaťou aj orechmi.
Odporúčame: Akým spôsobom uvariť ryžu a prijať tak menej kalórií?
Horčík
Horčík, alebo inak magnézium, napomáha pri vstrebávaní spomínaného vápnika. To znamená, že jeden bez druhého nevedia správne fungovať. Jeho absencia zvyšuje riziko srdcových ochorení. Navonok sa prejavuje nepravidelným búšením srdca, svalovými kŕčmi, stresom a nervozitou aj častými bolesťami hlavy. Hlavným zdrojom horčíka sú mak, mandle, kiwi, jahody, maliny, banány, ryža a ovsené vločky.
Bude vás zaujímať: Džínsová bunda sa stala celoročnou záležitosťou
Draslík
Príznakmi nedostatku draslíka sú svalová slabosť, zápcha, nadúvanie alebo hučanie v ušiach. Objaviť sa môžu aj rôzne opuchy, nespavosť a poruchy srdečného rytmu. Pri veľkom a dlhodobom nedostatku tohto minerálu môže dôjsť až k zástave srdca. Predávkovanie draslíkom je však taktiež možné a nebezpečné. Ide o hyperkalciémiu, ktorá spôsobuje brnenie končatín a v horších prípadoch svalovú paralýzu. Keď vám chýba draslík, siahnite po banánoch, petržlene, fazuli, hrozienkach, rajčinách alebo zemiakoch.
Odporúčame: Oblečenie ako nové? Skúste tieto triky a tipy!
Železo
Železo je súčasťou hemoglobínu, čiže červeného krvného farbiva. Preto sa jeho nedostatok prejavuje anémiou. Spozorovať môžete aj väčšiu únavu, bledosť, malátnosť, lámanie nechtov, vypadávanie vlasov či búšenie srdca. Telo má oslabenú imunitu a je viac náchylné na rôzne infekcie. Do jedálnička zaraďte pažítku, droždie, petržlenovú vňať, žĺtky, orechy, cviklu, hovädzie mäso či uhorky. Citrusové plody i jahody zase zabezpečia lepšie vstrebanie železa do organizmu.
Bude vás zaujímať: Jednoduché a pritom delikátne rumové mafiny
Zinok
Pri deficite zinku sa vám budú horšie hojiť rany. Charakteristické je aj častejšie prechladnutie, kožné problémy, viac zapáchajúci pot, zväčšenie prostaty, zníženie alebo strata chuti a čuchu a nepravidelná menštruácia. V ťažších prípadoch je znížená funkcia vaječníkov a menší počet spermií. Zvyšuje sa riziko cukrovky. Zinok nájdete v cibuli, vajíčkach, rybách, červenom mäse, cesnaku, brokolici i v orieškoch.
Odporúčame: Zdravý úsmev a čistý domov na jedno nabitie
Jód
Jód je veľmi dôležitý pre tvorbu hormónov štítnej žľazy. Pri jeho absencii sa štítna žľaza zväčšuje a v krajných prípadoch to vedie k vzniku strumy. Ide o chorobné zväčšenie štítnej žľazy viditeľné na prednej strane krku. Nedostatok sa ďalej prejavuje útlmom duševnej a fyzickej činnosti, ekzémami, nepravidelným menštruačným cyklom a zníženou kvalitou vlasov. Tie sú razom suché, lámavé a rýchlejšie šedivejú. Jód sa nachádza vo višniach, čerešniach, čokoláde, cibuli, morskej soli, rybách a iných morských živočíchoch.
Odporúčame: Signály nechtov sú jasné, stačí ich vedieť rozlúštiť!