Guduchi – cenná bylina ajurvédskej medicíny. Aké sú jej účinky?

Ajurvéda predstavuje jeden z najstarších tradičných liečebných systémov na svete. Tento druh prírodného liečiteľstva má svoj pôvod v Indii a jeho zásady, praktiky a myšlienky sa uplatňujú už viac ako 5000 rokov. V rámci prírodnej medicíny sa v mnohých kútoch sveta využívajú aj rôznorodé byliny, ktorých účinky sú ľudstvu známe už od nepamäti. Konkrétne k ajurvédskym bylinám patrí napríklad withania opojná (Withania somnifera), vrcholiak myrobalanový (Terminalia chebula) či zedarach indický (Azadirachta indica) a mnohé ďalšie. Počuli ste aj o byline guduchi? 

Poznáte guduchi?

Guduchi (čítaj guduči) je sanskritský názov pre rastlinu s latinským pomenovaním Tinospora cordifolia. Táto bylina je známa tiež pod mnohými inými názvami a ľudovými pomenovaniami, ako sú napríklad giloy, gulanchae, amrit a ďalšie. U nás znie odborný názov tejto rastliny tinospóra srdcolistá. Reč je o trvácej lianovitej rastline, respektíve popínavom kre z čeľade mesiačikovité. Rastlina je charakteristická dlhými popínavými stonkami. Tie sú buď pokryté priehľadným poťahom, ktorý sa dá ľahko ošúpať, alebo sú drevnaté. Kôra je šedá až krémová. Pre rastlinu sú tiež typické dlhé vzdušné korene. Listy sú striedavé a majú výrazne srdcovitý tvar, podľa čoho dostala rastlina i pomenovanie.

Kvety sú drobné a zoskupené v trsoch, zvyčajne majú žltú alebo zelenkastú farbu. Plody majú vzhľad červených fazúľ. Domovinu tinospóry pritom možno hľadať v Indii, hojne rozšírená je tiež na Srí Lanke či Barme. Dnes je však pestovaná i naprieč celou južnou Áziou, a to v tropických oblastiach v nadmorskej výške do 1200 m nad morom. Zaujímavosťou však je, že najviac cenené sú časti rastlín, ktoré sú pestované vo vysokohorských oblastiach, a to najmä pochádzajúce z Nepálu. 

Odporúčame: Ako ošetriť poranenú pokožku či popáleniny? Pomôže peruánsky strom!

účinky Guduchi

Zdroj: Shutterstock®

Aké má guduchi účinky?

Tinospóra srdcolistá, respektíve guduchi, je pre svoje účinky a priaznivý vplyv na zdravie človeka tradičnou súčasťou indickej a ajurvéskej medicíny, no uplatnenie našla postupne všade vo svete. Používa sa i v Európe. Pripisované sú jej pritom rôznorodé účinky. Ľudovo je tiež nazývaná nektár nesmrteľnosti. Podľa ľudových bájí a mýtov sa z guduchi vyrábal akýsi božský nektár, ktorý dodával človeku nesmrteľnosť. Práve preto je rastlina nazývaná aj amrit, čo je sanskritské slovo pre nesmrteľnosť. 

V ľudovej medicíne zastáva tinospóra v prvom rade funkciu adaptogénu, čiže napomáha zvyšovať odolnosť organizmu voči stresu a celkovo vplyvom vonkajšieho prostredia. V droge liečivej bylinky, ktorá je pripravovaná najmä z koreňa alebo listov, nájdeme rôzne glykozidy, alkaloidy, polyfenoly, polysacharidy a mnoho ďalších účinných látok. Guduchi pôsobí antioxidačne a protizápalovo, jej účinok je tiež posilňujúci a omladzujúci. Bylina má priaznivý vplyv na viaceré vnútorné orgány, pričom môže byť nápomocná pri liečbe viacerých neduhov.

Tinospóra srdcolistá má podľa tradičnej medicíny nasledujúce účinky:

  • výrazné imunostimulačné účinky – podpora imunity a obrany tela voči cudzorodým organizmom,
  • zvýšenie celkovej vitality a posilnenie telesnej kondície,
  • podpora normálnej funkcie dýchacej sústavy,
  • blahodarný vplyv na funkciu a stav pečene (hepatoprotektívne pôsobenie) – chráni ju pred poškodením, podporuje jej regeneráciu,
  • normalizuje hladinu cukru v krvi (pomoc pri zvýšenej glykémii, cukrovke 2. typu),
  • pôsobí proti prejavom alergie, 
  • podpora detoxikácie a čistenia krvi,
  • priaznivý vplyv na funkciu tráviaceho systému a pomoc pri tráviacich ťažkostiach (nevoľnosť, nechutenstvo, hnačky, pálenie záhy),
  • antistresový účinok, pôsobenie proti psychickému vypätiu, podpora koncentrácie,
  • podporný účinok pri liečbe zápalov kĺbov, nádorov, infekcií močových ciest, horúčkových stavov, vírusových infekcií a mnohých ďalších ochorení.

Odporúčame: Čo sú polypy? Zisti, ako sa prejavuje ich prítomnosť na maternici!

tinospóra srdcovitá

Zdroj: Shutterstock®

Guduchi ako doplnok výživy

Ajurvédsku bylinu guduchi je možné u nás nájsť najmä v podobe rôznych doplnkov stravy, ktoré sú dostupné na internete, v lekárňach i predajniach so zdravými potravinami. Časti tinospóry sú spracovávané do viacerých podôb, bylinku je možné v prvom rade zohnať vo forme čaju, podobne ako iné byliny, a to neraz i v kombinácii s inými ajurvédskymi a liečivými bylinkami. Ak hľadáte čistý extrakt z guduchi, poobzerať sa môžete po kapsulách či tinktúrach s jeho obsahom.

Tiež je dostupné guduchi vo forme prášku, ktorý sa bežne zarába s vodou. Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek formu doplnkov stravy s tinospórou, dodržujte odporúčané dávkovanie a neprekračujte stanovené množstvá! Produktami tiež nenahradzujte pestrú stravu či liečbu stanovenú lekárom. 

Obmedzenia pri používaní guduchi a možné vedľajšie účinky

Guduchi má skutočne rôznorodé účinky, ktoré sú často predmetom rôznych štúdií a výskumov. Bylinka môže byť nápomocná pri celom rade zdravotných problémov, avšak pri jej užívaní treba dbať i na bezpečnosť. Tinospóra srdcolistá v prvom rade nie je určená pre tehotné či dojčiace ženy, a to hlavne z dôvodu nedostatku štúdií, ktoré by sa zaoberali vplyvom byliny na túto skupinu žien. Túto bylinu sa tiež neodporúča používať osobám s autoimunitnými ochoreniami, ktoré sú charakteristické abnormálnou činnosťou imunitného systému. Jedným z účinkov guduchi je totiž i posilnenie činnosti imunitného systému, čo je v tomto prípade nežiaduce. 

Nežiaduca môže byť kombinácia prípravkov s tinospórou a liekov na zníženie hladiny cukru v krvi, čo môže spôsobiť príliš výrazný pokles glykémie. Užívanie guduchi je preto vždy vhodné konzultovať s odborníkom, najmä ak vás trápi nejaký konkrétny zdravotný problém alebo užívate určité lieky. Okrem toho je dôležité vyhýbať sa dlhodobému užívaniu drogy z tinospóry v nadmerných dávkach, ktoré môže viesť k tráviacim ťažkostiam. 

Odporúčame: Ako zmierniť príznaky PMS či menopauzy? Bylinkári poznajú odpoveď!

3 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

10.11.2021 14:37

tak toto by asi malo byť iba na predpis od lekára

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.11.2021 07:11

Zaujímavá bylinka, ešte som o nej nepočula.

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

16.11.2021 14:46

super článok túto rastlinku som veru nepoznala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE