Horčica je pre nás, Slovákov, neodmysliteľnou súčasťou mnohých tradičných jedál. Výborne dopĺňa pečenú klobásku, párky alebo chrumkavé špekáčiky. Rovnako lahodne chutí aj v rôznych zálievkach do šalátov, omáčkach či iných jedlách.
Vedeli ste však o tom, že horčica nepatrí iba do kuchyne a pomôže vám aj v domácnosti? Na čo všetko nám môže horčica poslúžiť?
Horčica v kuchyni nesmie chýbať
Prvé záznamy o tejto všestrannej bylinke pochádzajú z obdobia 5-tisíc rokov pred našim letopočtom. Už v tej dobe sa vo veľkom využívali najmä semienka horčice, ktoré sa drvili a miešali s vínom či rôznymi šťavami. Za spomenutie stoja aj liečivé účinky horčice. Semienka horčice dokážu pomôcť pri bolestiach hlavy, reume, napomôžu pri správnej funkcii čriev či pri slabej funkcii žlčníka.
Odporúčame: Poznáš liečivé vlastnosti horčice? Nie je ich vôbec málo!
Asi netreba zdôrazňovať, že horčicu preslávilo najmä francúzske mesto Dijon, ktoré je známe svojou kvalitnou dijonskou horčicou. Horčica sa však vyrába po celom svete a medzi najznámejšie u nás patria najmä druhy ako plnotučná horčica či kremžská horčica. Okrem nich sú však známe aj druhy ako francúzska, americká či anglická a iné. Ak zatúžite po horčici bez chémie, ľahko si pripravíte domácu lahodnú horčicu. Stačí použiť horčicové semienka, ocot, med, soľ a vodu.
Horčicový prášok a jeho využitie
- Umývanie riadu – ide o skvelý ekologický čistiaci prostriedok, ktorý si poradí aj s odolným zaschnutým riadom. Účinne zbaví nečistoty aj mastný a pripálený riad.
- Na mastné škvrny – horčicový prášok si poradí aj s mastnými škvrnami na oblečení. Stačí naniesť trochu prášku na škvrnu, pokropiť vodou a nechať pôsobiť. Potom oblečenie vyperte.
- Univerzálny čistič – horčicový prášok v kombinácii s trochou nastrúhaného jadrového mydla, vody a sódy bikarbóny vytvorí efektívny univerzálny čistiaci prostriedok. Čistiacu pastu možno použiť na sanitu, podlahy či všade tam, kde je to potrebné.
- Na odstránenie nepríjemného zápachu – horčica neutralizuje pachy a ak sa potrebujete zbaviť napríklad zápachu z chladničky, stačí zmiešať trochu horčicového prášku s teplou vodou a znečistené miesta vyumývať. Chladničku ešte finálne prejdeme čistou vodou a po zápachu už nebude ani chýru.
- Proti škodcom v záhradke – vyskúšajte záhradných škodcov odstrašiť kombináciou horčicového prášku a vody. Zmes potom iba nastriekajte na listy rastlín.
Pozri aj: Ako schladiť popáleniny? Týchto 5 potravín ti s tým pomôže!
Horčica z obchodu a jej využitie
- Liečivý zábal – trápi vás reuma, bolesti kolien, kŕče či rôzne opuchy? Zmiešajte trochu horčice s múkou a vytvorenú zmes naneste na postihnuté miesto. Toto miesto ošetrite gázou, obviažte a nechajte pôsobiť v pokoji cca dve hodiny.
- Vlasová kúra – horčica sa už v minulosti používala na rôzne procedúry, masky či zábaly. Po umytí vlasov do nich votrite trochu horčice a nechajte pôsobiť podľa možností čo najdlhšie. Po kúre vlasy opláchnite vodou. Vlasy budú jemnejšie a vyživené.
- Pleťová maska – horčica účinne poslúži aj ako pleťová maska, a to vďaka protizápalovým účinkom a obsahu vitamínov a antioxidantov. Tenkú vrstvu horčice nechajte pôsobiť na pleti 15 – 20 minút, potom zmyte pod prúdom teplej vody.
- Na popáleniny – vedeli ste o tom, že horčica si poradí aj s drobnými popáleninami? Po ochladení pod studenou vodou natrite na miesto vrstvu horčice a nechajte pôsobiť čo najdlhšie. Okrem vzniku pľuzgiera potlačí aj nepríjemnú bolesť.
Odporúčame aj: Top 3 recepty na domácu horčicu, ktoré musíš rozhodne vyskúšať!
Horčicové semienko a jeho využitie
- Na bolesť hrdla – čaj z horčicových semienok pomôže stiahnuť nepríjemnú bolesť hrdla a pocit škriabania.
- Zlepšenie trávenia – pri tráviacich problémoch rozžujte v ústach zopár horčicových semienok, po čom by sa vám malo uľaviť.
- Na chrípku či prechladnutie – semienka si vedia poradiť aj pri začínajúcej chrípke, prechladnutí či pri rôznych alergických prejavoch.
Inšpiruj sa: Je horčičný olej bezpečný na použitie? Kedy ho radšej v obchode obísť?