Hlieny v nose: Odkiaľ sa berú a akú by mali mať farbu? Sú signálom ochorenia?

Mužská smrteľná choroba na 6 písmen? No predsa SOPLÍK. Áno, robíme si z toho všetci srandu, ale bohužiaľ, muž so soplíkom je nepoužiteľný a žena so zápalom pľúc sa dokáže postarať o celú domácnosť a popritom ešte aj chodiť do práce. Áno, ešte stále si robíme srandu, ale soplík je súčasťou našich životov aj keď mnohí z nás ani nevedia, odkiaľ sa vlastne berie a aká je jeho funkcia v našom organizme.

Hlien v nose, soplík, šušeň alebo v zahraničí obľúbené pomenovanie „boogers“ je v podstate kúsok vysušeného hlienu, ktorý uviazol v nose. Soplíky sa vytvárajú predovšetkým vďaka vzduchu. Aby sme to uviedli na pravú mieru, tak vzduch prechádzajúci cez nosné dutiny vysušuje sekréty tela, ktoré sa zachytili na chĺpkoch v nose. A aj keď sa to nezdá, sú pre naše zdravie prospešné!

soplíky u detí

Zdroj: Shutterstock®

Aká je úloha soplíkov a akú by mali mať farbu?

Napriek tomu, že sople nie sú veľmi príjemné, skutočne nám pomáhajú udržať si zdravie. Hlieny v nose sa vytvárajú na to, aby zachytávali nečistoty, ktoré dýchame nosom. Ich úlohou je zachytiť všetok prach a čiastočky a zabrániť tomu, aby sa dostali do pľúc. To zároveň môže ovplyvniť ich farbu. Preto občas môžu byť sople zelené, sivé či dokonca žlté. Podľa lekárov však farba soplíkov by nemala byť pre nikoho z nás znepokojujúca. Práve spomínané častice, ktoré vdychujeme môžu vplývať na ich farbu. Dokonca pri veľmi znečistenom ovzduší môžu byť sople aj čierne alebo hnedé.

Sople údajne posilňujú aj naše zdravie, avšak iným spôsobom, než by sme čakali. Hlien v nosných dierkach zabraňuje prenikaniu baktérii a vírusov do dýchacích ciest, kde môžu byť príčinou vzniku rôznych druhov ochorení. Ich výskyt v nose je prirodzený, no pri ich nadmernej tvorbe je vhodné sledovať konzistenciu i farbu, a to predovšetkým u detí, ktoré ešte nemajú dostatočne posilnený imunitný systém.

Farba sopľov a ochorenie

Za normálnych okolností sú hlieny v nose číre a mierne vodnaté. Pri sennej nádche alebo alergickej reakcií môže dôjsť k ich nadprodukcii, v dôsledku čoho môžu tiecť z nosa.

  • Zelený sopeľ – ten môže vzniknúť už pri miernom nachladení, kedy imunitný systém aktivuje biele krvinky, ktoré v sebe nesú zeleno sfarbený enzým. Ten je príčinou zelených hlienov. Niekedy však môže ísť aj o bakteriálnu infekciu či bronchitídu – no k tomu sa pridružujú aj ďalšie príznaky, ako je kašeľ, únava či horúčka.
  • Žltý sopeľ – príčinu možno hľadať v suchom vzduchu, ktorý vysúša nosovú sliznicu, a tým sú sople žlté a suché. Tiež môžu byť žlté soplíky príznakom infekcie dutín alebo bronchitídy. Aj v tomto prípade sa však pridružia aj ďalšie zdravotné problémy, ako je dýchavičnosť či kašeľ.
  • Biely sopeľ – môže byť znakom nadmernej konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov.
  • Šedý sopeľ – ten sa môže objaviť u ľudí, ktorí sa pohybujú vo fajčiarskom prostredí.

Zmenená farba hlienov v nose nemusí byť dôvodom na paniku a nemusí signalizovať žiadne ochorenie. Avšak, ak sa k zmene farby hlienu v nose u vás alebo u vašich detí pridružili aj iné zdravotné problémy, ktoré pociťujete, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc a zveriť sa do rúk lekárov. Tí vedia predsa najlepšie určiť, či ide o zdravotný problém alebo nie.

Pozri aj: Drieň obyčajný: Ako ho pestovať a prečo si pochutnávať na drienkach?

farba sopľov - ochorenie

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť, ak nám hlieny v nose prekážajú?

Hlieny z nosa by sa nemali vyberať a už vôbec nie prstami, pretože nimi si môžeme do nosa neúmyselne preniesť baktérie alebo vírusy. Platí to však aj opačne. Aj soplíkmi môžeme preniesť baktérie a vírusy na predmety, ktorých sa následne dotkneme a tým pádom aj na ostatných v našom okolí. Na ich odstránenie by mali byť použité hygienické vreckovky a po vyfúkaní nosa je potrebné dezinfikovať si ruky alebo si ich aspoň umyť mydlom.

V prípade, že máte upchatý nos a ťažšie sa vám dýcha, je vhodné siahnuť po fyziologickom roztoku. Výplach fyziologickým roztokom vám pomôže prepláchnuť nosové dutiny a zlepšiť komfort pri dýchaní. V prípade, že fyziologický roztok nie je dostatočne účinný, tak je čas na vyhľadanie odborného lekára.

Neprehliadni: Drobné fialové fľaky na koži – čo sú petéchie a prečo vznikajú?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

8 komentárov

Katarína Konečná

Katarína Konečná

28.09.2021 09:22

zaujímavý a poučný článok, dobre vedieť :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

28.09.2021 18:25

Zas som sa dozvedela veľa zaujímavého

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

29.09.2021 07:14

Veľmi dobrý článok!

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

29.09.2021 15:09

Tak toto ma vždy zaujímalo odkiaľ sa berú..kde sa tvoria...áno majú svoju funkciu aj oni.. :o)

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

30.09.2021 10:01

Dobrý článok

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

30.09.2021 12:19

Aj to patrí k životu u každeho.

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

30.09.2021 14:44

prvá otázka mojej lekárky pri príchode do ambulancie ak som chorá je akej farby mám hlien... takže už aj podľa tohto príznaku a farby sa dá rozlíšiť len nejaké prechladnutie alebo vážnejšia diagnóza..

Vaše meno:

Renáta Gallerová

Renáta Gallerová

30.09.2021 21:58

Zaujímavé.....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.