Hrozivý pohľad do blízkej budúcnosti: Vedkyňa predpovedá neplodnosť!

Je pravdepodobné, že aj vy máte vo svojom okolí pár, ktorý sa snaží o bábätko, no akosi sa mu nedarí. Aj preto sa stávajú otázky typu „Kedy už budete mať bábätko?" naozaj nevhodné a akýmsi tabu súčasnej spoločnosti.

Problém otehotnieť má čoraz viac párov a čoraz viac z nich využíva ako nástroj asistovanú reprodukciu. A presne tá sa podľa expertov stane postupne naším jediným spôsobom, ako sa množiť. 

Tik-tak, tik-tak

Americká vedkyňa Shanna Swan zaoberajúca sa spojitosťou medzi životným prostredím a reprodukciou už viac ako 20 rokov prichádza so šokujúcim tvrdením. Podľa nej a jej novej knihy Count Down, čo v preklade znamená Odpočítavanie, budeme do roku 2045 takmer úplne závislí na umelom oplodnení. Čas sa teda kráti.

Podľa jej slov už v súčasnosti pozorujeme problémy s otehotnením doslova na každom kroku a nie je to náhoda. Zatiaľ, čo mnohí z tejto nepriaznivej situácie obviňujú mladých, ktorí neustále odsúvajú zakladanie rodín, vedci v tom vidia omnoho viac.

Pozri aj: Sezóna kliešťov 2021: Vieš ako správne a bezpečne kliešťa vybrať?

neplodnosť u žien

Zdroj: Shutterstock®

Nebezpečné chemikálie

Ktoré látky teda považujú vedci za najväčšiu hrozbu? Podľa Swanovej ide najmä o tie látky, ktoré negatívne ovplyvňujú hormóny priamo prítomné pri reprodukcii ako takej. Sporné sú teda ftaláty zodpovedné za ohybnosť a mäkkosť plastov, ktoré znižujú hladinu terstosterónu v krvi u mužského pohlavia a u žien sa považujú za zodpovedné za skorú pubertu, znížené libido, ale aj potraty či predčasný pôrod.

Experti ďalej vystríhajú aj pred bisfenolom A (BPA), ktorý zasa plastom dodáva tvrdosť, no nachádza sa napríklad aj v niektorých účtenkách či konzervách. Táto chemikália predstavuje problémy s plodnosťou ako pre ženy, tak i pre mužov. Za nebezpečné sa pri tejto problematike označujú aj niektoré pesticídy a spomaľovače horenia.

Inšpiruj sa: Striháme nechty bábätku – ako ich ostrihať bez veľkého plaču?

neplodnosť u mužov

Zdroj: Shutterstock®

Menej spermií, klesajúca plodnosť

K nebezpečným chemikáliám, ktorým sme denne vystavovaní sa pridávajú aj ďalšie nelichotivé zistenia. Výskumy z roku 2017 ukázali, že počet spermií u mužov zo západného sveta klesol za posledných 40 rokov o viac ako polovicu.

Po 35. roku života navyše výrazne klesá plodnosť žien. Všetky tieto faktory tak podľa Swanovej prispievajú k tomu, že do roku 2045 budeme skutočne neschopní prirodzene počať a porodiť dieťa.

Existuje riešenie

Aby sme však neboli len negatívni, vedkyňa tvrdí, že nič nie je stratené. Podľa nej by mali mladí ľudia pri plánovaní rodiny najmä poznať základné fakty a rodičovstvo neodkladať donekonečna. Pozor by sme si mali dať aj na nebezpečné látky, ktoré pochádzajú najmä z plastov.

Odpoveďou by tak mala byť konzumácia prevažne ovocia a zeleniny a úplná eliminácia spracovaných jedál, ktoré zväčša dochádzajú do kontaktu s plastom. Používanie teflónových panvíc by sa malo stať tabu a pozor by sme si mali dať aj pri výbere čistiacich prostriedkov do domácnosti. Odpoveďou je, samozrejme, aj činnosť zodpovedných orgánov jednotlivých krajín, ktoré by mohli používanie škodlivín jednoducho zakázať.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Daniela Balakova

Daniela Balakova

23.05.2021 15:50

Som starší ročník, toto sme my nemuseli riešiť práve naopak,mám tri deti a otehotniet nebol veru problém :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.