Na opar na perách, migrény aj zápaly: Poznáš túto voňavú silicu?

V dnešnom článku sa pozrieme na silu prírodných silíc, respektíve esenciálnych (éterických) olejov. Tie sa vyrábajú rôznymi spôsobmi, napríklad lisovaním či destiláciou, a to z rôznych častí rastlín, či už z kvetov, listov, semien alebo dokonca kôry. Éterické oleje majú široké využitie v aromaterapii, ale aj vo farmaceutickom priemysle. Konkrétne esenciálne oleje majú rôznorodé účinky a môžu byť nápomocné pri rôznych zdravotných problémoch. Známym esenciálnym olejom s úžasnými účinkami je napríklad tea tree oil, respektíve čajovníkový olej. Menej známa je naopak gaultériová silica, no má rovnako úžasné účinky, preto sa ju oplatí spoznať. Môže pomôcť s oparom na perách aj migrénou. Zistite o nej viac!

Poznáš gaultériu?

Gaultériová silica sa získava z gaultérie ležatej, a to spravidla destiláciou vo vode fermentovaných čerstvých listov vodnou parou. Gaultéria ležatá, latinsky Gaultheria procumbens, je trváci stále zelený krík menšieho vzrastu z čeľade vresovcovité. Dorastá zvyčajne do výšky okolo 20 cm. Domovinou gaultérie je Severná Amerika. Pomenovanie dostala podľa Jeana Francoisa  Gaulthiera, biológa, ktorý žil a pracoval v Kanade. Tento krík je charakteristický menšími kožovitými listami vajcovitého tvaru. Väčšinou majú tmavozelenú farbu, no počas jesene a zimy menia svoje sfarbenie na tmavočervené.

Krík v letných mesiacoch kvitne. Kvety bývajú biele až jemne ružovkasté. Okolo októbra sa na rastline začínajú objavovať aromatické guľovité červené plody, ktoré ju skrášľujú až do začiatku jari. Vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu je gaultéria často vysádzaná ako nenáročná okrasná  drevina. Gaultéria ležatá má však značný význam z hľadiska ľudovej medicíny. Ide o tradičnú liečivú drevinu severoamerických Indiánov. Mnohé kmene z jej listov pripravovali rôzne odvary a nálevy na liečbu rozličných neduhov, niektorí tiež zbierali plody, ktoré sušili či konzervovali. 

Pozri aj: TOP potraviny s vysokým obsahom tukov: Privítaj ich vo svojom jedálničku!

gaultéria ležatá

Zdroj: Shutterstock®

Aké účinky má prírodná silica?

Éterický olej, respektíve silica z listov gaultérie ležatej má rôznorodé vlastnosti. V prvom rade môžeme spomenúť, že má silné antiseptické, protizápalové aj protikŕčové účinky, rovnako tak pôsobí analgeticky, čiže proti bolesti. Táto silica je nápomocná pri mnohých ťažkostiach, napríklad môže pomôcť s liečbou nepríjemných oparov na perách. Silica podporí proces hojenia pokožky, vďaka svojim účinkom tiež upokojí podráždenie a zmierni opuch. Okrem toho má aj schopnosť prehrievať a prekrvovať. Je využívaná aj ako protireumatický prostriedok.

Môže byť nápomocná pri ťažkostiach spojených s reumou alebo dnou, alebo aj kĺbových a svalových bolestiach. Gaultériová silica je tiež využívaná pri zápaloch pohybového aparátu, taktiež pomáha v svaloch eliminovať napätie a stuhnutie, napríklad po náročnejšej fyzickej činnosti alebo pohybovej aktivite. Uplatnenie nájde aj pri nepríjemných bolestiach hlavy a silných migrénach. 

prírodná silica

Zdroj: Shutterstock®

Ako gaultériovú silicu používať?

Gaultériová silica je charakteristická výraznou sladkastou vôňou, pre niekoho ľahko mentolovou. Nájsť je ju možné v lekárňach, drogériách, predajniach so zdravou výživou či prírodnou kozmetikou aj na internete. Predáva sa spravidla v malých sklenených tmavých fľaštičkách, ktoré silicu chránia pred znehodnotením. Nejde o drahú záležitosť, navyše sa používa len v malých množstvách a vždy len zvonka. Gaultériová silica, podobne ako iné éterické oleje, je silná a zvyčajne sa nepoužíva v nezriedenej forme. Vhodné je ju riediť vodou alebo nejakými rastlinnými olejmi, napríklad kokosovým, olivovým, mandľovým a podobne. 

Pri reume alebo rozličných kĺbových a svalových problémoch je vhodné pridať pár kvapiek silice k základnému rastlinnému oleju, prípadne k nejakému krému či masážnej emulzii. Touto zmesou následne premasírujte postihnutú a bolestivú oblasť. Pri reume, kĺbových a svalových problémoch, ale aj pri migrénach pridajte 7 kvapiek silice do vane s vodou a doprajte si príjemný relaxačný kúpeľ. Pri herpese môžete rovnako malé množstvo silice (1 – 2 kvapky) zriediť s troškou rastlinného oleja, prípadne je možné silicu využiť formou liehového roztoku. Zmiešajte 3 kvapky silice s 10 ml liehu. Naneste na tampón a zmesou pravidelne ošetrujte herpes. Gaultériovú silicu neužívajte vnútorne, v nezriedenom stave a ani na častú aromaterapiu!

Pozri aj: Olej z čiernej bazy: Ako vplýva na naše zdravie a ako pomôže pleti?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

21.02.2021 06:12

Zaujímavá! Už som o nej počula, ale nemala ešte možnosť vyskúšať.

Vaše meno:

Renáta Gallerová

Renáta Gallerová

25.02.2021 22:01

O gaultériovej silici som ešte nepočula, ak budem mať možnosť určite ju vyskúšam. Ďakujem za zaujímavý článok.

Vaše meno:

Juraj Podmanický

Juraj Podmanický

27.02.2021 15:08

Je to pre mňa niečo neznáme, ale skúsim ak zoženiem.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.