Rakovina je veľmi vážne ochorenie, ktoré trápi množstvo mužov aj žien po celom svete. Postihnúť môže rozličné vnútorné orgány, pokožku a dokonca i kosti. Práve rakovina kostí patrí medzi skutočne zákerné ochorenia, pretože sa často začína prejavovať až v neskorších štádiách, kedy je aj liečba omnoho náročnejšia.
V článku vám prezradíme, aké príznaky môžu upozorňovať na tento druh rakoviny. Aké druhy zhubných nádorov kostí poznáme? Aké sú príznaky rakoviny kostí, príčiny a metódy liečby? Koho rakovina kostí postihuje? A čo prognóza rakoviny kostí? Čo podporuje vznik rakoviny kostí? Ako prebieha diagnostika rakoviny kostí? AKé typy kostných nádorov sa vyskytujú? Viac v článku!
Primárna vs. sekundárna rakovina kostí
Rakovina kostí predstavuje nádorové ochorenie, ktoré primárne vzniká v akomkoľvek type kostného tkaniva. Vychádzať môže z osteocytov, čiže zrelej kostnej bunky, ale i chrupaviek či kostnej drene.
V niektorých prípadoch dochádza i k sekundárnej rakovine kostí. V takom prípade vzniká nádor v inom orgáne a do kosti sa dostane cez krv či lymfatický systém (ide o kostné metastázy). Do kostí takto metastázujú nádory z pľúc, hrubého čreva, žalúdka i prostaty. Rakovina kostí postihuje najviac mladých, a to vo veku od 10 do 20 až 25 rokov. Okrem toho sa tieto nádory vyskytujú častejšie u osôb mužského pohlavia.
Najčastejšie kostné nádory – Ewingov sarkóm, osteosarkóm, chondrosarkóm
Rozlišujeme viaceré typy kostných nádorov. Medzi bežné typy primárnej rakoviny kostí zaraďujeme napríklad osteosarkóm, chondrosarkóm či Ewingov sarkóm
Osteosarkóm – ide o maligné kostné nádory, ktoré sa môžu vyskytovať v kolene či ramene.
Chondrosarkóm – tento typ rakoviny kostí najčastejšie začína v chrupavke a okrem ramena často napáda panvu alebo stehennú kosť.
Ewingov sarkóm – je veľmi zriedkavý a nachádza sa predovšetkým v dreňovej dutine dlhých kostí, ale aj panve či chrbtici.
Benígne kostné nádory
Existujú aj benígne (nezhubné) nádory kostí, ktoré sú viac-menej neškodné a zvyčajne neohrozujú život. Medzi najbežnejšie benígne nádory kostí patria osteochondrómy, enchondrómy, osteoidné osteómy. Túto skupinu nádorov kostí charakterizuje len pomalý rast a zriedkavo sa šíria do iných častí tela. V niektorých prípadoch však môžu benígne kostné nádory spôsobiť problémy, ak svojou veľkosťou alebo lokalizáciou ovplyvňujú funkciu kostí alebo okolitých tkanív, a preto môžu vyžadovať chirurgické odstránenie.
Pozri aj: Hliva ustricová: Prekvapenie prírody pre tvoju imunitu a kuchyňu!
Malígne nádory kostí – možné príčiny a rizikové faktory
Kostný nádor vo všeobecnosti vzniká po nekontrolovateľnom množení zmutovaných buniek (nádorových buniek). Presné príčiny tohto procesu však nemusia byť úplne jasné. Nie je presne známe, prečo zhubné nádory kostí vznikajú. Hovorí sa ale o niekoľkých rizikových faktoroch, ktoré môžu mať vplyv na vznik rakoviny kostí. Ide napríklad o:
- vrodenú predispozíciu,
- kontakt so žiarením (aj predchádzajúca rádioterapia),
- kontakt s chemickými látkami,
- prekonané vírusové infekcie,
- Pagetovu chorobu pacienta (Pagetova choroba kostí).
Ako sa rakovina kostí prejavuje?
Ako sme spomínali už v úvode, rakovina kostí je charakteristická tým, že v počiatočných štádiách sa nemusí vôbec prejavovať a spôsobovať akékoľvek zdravotné ťažkosti. Symptómy sa navyše odlišujú v závislosti od veľkosti či umiestnenia nádoru. Aké sú príznaky rakoviny kostí? Na začiatku sa môžu objaviť úplne nejasné príznaky ochorenia, napríklad zvýšená teplota. Postihnutého však najčastejšie na problém upozorní až bolesť narušených kostí.
Tá môže najprv z času na čas ustupovať, no neskôr býva silná, intenzívna a mnohokrát neutíchajúca, pričom je najviac prítomná v noci. Postihnutá kosť je navyše náchylnejšia na zlomeniny. Typické sú i problémy s pohybom. Pokročilé nádory, ktoré metastázujú, sa prejavujú taktiež opuchom. Malígne nádory kostí môže byť neskôr sprevádzané príznakmi, ako je únava, strata chuti do jedla, váhový úbytok i anémia.
Odporúčame: Droždie: Nahradí liečivá, kozmetiku i hnojivá pre rastliny!
Ako sa diagnostikujú maligné kostné nádory?
Ako prebieha diagnostika rakoviny kostí? Po prepuknutí prvotných príznakov a podozrení na rakovinu kostí sa pristupuje k diagnostike. Lekár môže nariadiť napríklad RTG vyšetrenie, pri ktorom dokáže potvrdiť prítomnosť nádoru i jeho umiestnenie.
Uplatňujú sa podľa potreby aj ďalšie zobrazovacie metódy, ako počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia. Pri diagnostike ďalej napomáhajú krvné testy či biopsia, pri ktorej je odobraná vzorka kosti na laboratórne vyšetrenie.
Liečba rakoviny kostí – chirurgický zákrok, chemoterapia a iné metódy
Ak lekár potvrdí maligné nádory kostí, stanovuje liečbu, ktorá závisí od viacerých faktorov, napríklad od typu nádoru a jeho rozšírenia či celkového zdravotného stavu pacienta. Liečba kostných nádorov v prvom rade zahŕňa spravidla chirurgický zákrok, ožarovanie alebo chemoterapia.
Pri chirurgickom zákroku sa odstraňuje nádor s okrajom zdravého tkaniva, v niektorých prípadoch však býva potrebné aj čiastočné alebo úplne odstránenie postihnutých kostí, prípadne amputácia. V liečbe kostných nádorov sa tiež využíva imunoterapia. Imunoterapia je liečebná metóda, ktorá stimuluje alebo upravuje imunitný systém tela, aby účinnejšie bojoval proti chorobám, ako je rakovina.
Prognóza rakoviny kostí závisí od viacerých faktorov, ako je typ rakoviny kostí, jeho veľkosť, lokalizácia a štádium pri diagnóze. Včasné odhalenie a agresívna liečba môžu zlepšiť šance na prežitie, avšak metastázujúce formy majú zvyčajne horšiu prognózu.
Prevencia zhubných nádorov kostí
Pri rakovine kostí je veľmi náročné hovoriť o nejakých konkrétnych preventívnych krokoch, ktoré by jedinca ochránili, keďže sa presne nevie, prečo nádory kostí vznikajú. O to väčší význam majú pravidelné návštevy u lekára.
Navyše je dôležité všímať si zmeny v zdravotnom stave a neignorovať zdravotné ťažkosti. Pri včasnej diagnóze sú totiž vyhliadky na vyliečenie oveľa lepšie, a to platí nielen pri rakovine kostí, ale prakticky pri akomkoľvek ochorení.
Článok aktualizovaný 10.8.2024
Aktualizovaný článok: 10.08.2024