Zdravie je to najvzácnejšie, čo máme. Avšak to si častokrát uvedomíme vtedy, keď už je neskoro. Keď naše telo bojuje s nejakou chorobou a my sme viac-menej bezradní. Našou jedinou pomocou sú lekári a lieky, no treba si uvedomiť, že nie na každú chorobu liek existuje. Teda, možno aj existuje, ale nemusí pomôcť úplne každému.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pred niekoľkými dňami informovala o najčastejších príčinách úmrtia, ktorým ľudstvo podlieha. V tlačovej správe informovala o najsmrteľnejších chorobách, ktoré by sa dali zaradiť aj do kategórie najnebezpečnejších chorôb na svete. Patrí medzi ne aj súčasný koronavírus (COVID-19, SARS-CoV-2), ktorému na celom svete podľahlo už viac ako 1,5 milióna ľudí? Ktoré ochorenia sú pre nás nebezpečné a ocitli sa na prvých 10 miestach?
Odporúčame: Vieš, aká je perniciózna anémia? Toto je jej príčinou!
Najsmrteľnejšie choroby posledných desaťročí
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2019 neprenosné choroby tvoria 7 z 10 najčastejších príčin úmrtia na svete. Údaje tiež hovoria o úmrtnosti a chorobnosti spôsobenej chorobami a úrazmi za posledné 2 desaťročia. Ak by sme porovnali štatistické údaje z roku 2000, tak v tomto roku neprenosné choroby tvorili 4 z 10 najčastejších príčin úmrtia. To je celkom slušný nárast!
WHO teda zdôrazňuje, že je potrebné zamerať sa na prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych chorôb, rakoviny, cukrovky a rovnako aj chronických respiračných chorôb, ktoré sa ocitli v neslávnom rebríčku najčastejších príčin úmrtia.
Organizácia tiež uviedla, že na prvom mieste sa v rebríčku umiestnili srdcové choroby, ktoré sú zabijakom číslo 1. V porovnaní s rokom 2000 sa počet úmrtí v roku 2019 zvýšil o 2 milióny a celkový počet úmrtí na srdcové choroby stúpol na 9 miliónov! A to je dôvod, prečo všetci bijú na poplach a radia, aby ľudia zmenili svoje stravovacie návyky a celkovo svoj životný štýl.
Od srdcových chorôb až po ochorenie obličiek
Ako sme uviedli, tak na prvom mieste sa v rebríčku ocitli úmrtia na srdcové choroby – ide teda o najčastejšiu príčinu úmrtia. Na druhom mieste sú mozgové príhody a za nimi nasleduje chronická obštrukčná choroba pľúc, infekcie dolných dýchacích ciest a smrteľné zdravotné problémy u novorodencov. Do prvej desiatky sa tiež dostali ochorenia pľúc (predovšetkým rakovina), Alzheimerova choroba a demencia, hnačkové ochorenia, cukrovka a napokon ochorenie obličiek.
To, či sa do tohto rebríčka v budúcom roku dostane aj aktuálne šíriaci sa vírus COVID-19, zatiaľ ešte nie je známe. No ako uviedla WHO, počet úmrtí na nový koronavírus rastie a ak tento trend bude pokračovať, tak budúci rok alebo tie ďalšie sa môže tabuľka s najsmrteľnejšími chorobami pozmeniť. Aj keď, v prípade koronavírusu môžeme hovoriť o prenosnej chorobe!
Neprehliadni: Edwardsov syndróm: Ako sa prejavuje a čo zvyšuje riziko ochorenia?