Počas tých najhorúcejších letných dní je klimatizácia záchranou života, a to niekedy dokonca doslova. Kolapsy z tepla sú predsa čoraz častejšie, hlavne keď vonku zúria štyridsiatky ako niekde v trópoch. Keď už k vám konečne dorazí klimatizačná firma a nainštaluje vám túto formu spásy, začnete byt ochladzovať bez toho, aby ste si o správnom klimatizovaní čo-to naštudovali. Aké chyby pri klimatizovaní robíme najčastejšie a ako sa im do budúcnosti vyhnúť?
Ohrozená efektivita aj zdravie
Keď ste si otvorili tento článok, predpokladáme, že už klimatizáciu vlastníte. Ak však nie, buďte pri jej výbere veľmi opatrní. Nešetrite, pretože sa môže stať, že nebudete mať dostatočne výkonnú jednotku na veľkosť priestoru, ktorý potrebujete vychladiť.
V takom prípade je ohrozené zdravie vás a vašej rodiny a tiež samotná efektivita klimatizácie, ktorá vás razom môže stáť príliš veľa. Odrazí sa to v účtoch za elektrinu, ktoré môžu rásť až do astronomických výšok. Keď bude vaša klimatizácia navrhnutá správne, jej chod ani v rodinnom rozpočte nepocítite. Preto odporúčame nechať návrh klimatizácie pre vaše obydlie na odborníkov, ktorí po obhliadke zvážia aj najvhodnejšie miesto na jej umiestnenie.
A naviac je tu viac možností výberu - napríklad multisplitová klimatizácia alebo monosplitová klimatizácia. Odborník našťastie poradí, ktorú si správne vybrať.
Inšpirácia pre teba: Liečba helioterapiou: Vieš, prečo sa bez nej nezaobídeme?
Zanedbaná údržba
Azda najčastejšou chybou, ktorú s klimatizáciou robíte, nevzniká pri samotnom chladení, ale pri starostlivosti o vaše zariadenie. Veľa ľudí pravidelný servis podceňuje, respektíve ho zanedbáva. To je chyba. Servis by vám mala vždy pred chladiacou sezónou (teda koncom zimy alebo začiatkom jari) vykonať autorizovaná firma. Väčšinou ide o rutinnú prehliadku s vyčistením, prípade výmenou filtrov a doplnením chladiva, ak je to potrebné. Servis sa pohybuje len v niekoľkých desiatkach eur a rozhodne sa oplatí. Keď filtre nemeníte, v jednotke sa hromadia plesne a nečistoty, ktoré potom dýchate. Nehovoriac o tom, že vaše zanedbané zariadenie bude mať nižšiu životnosť.
Nastavenie teploty
Ďalším celkom bežným prešľapom pri používaní klimatizácie je nesprávne nastavovanie teploty a drvivá väčšina z nás ju nastavuje príliš nízko. To však nie je opäť prospešné ani pre zdravie, ani pre vašu peňaženku. Platí celkom jednoduchá zásada - teplota v interiéri by nemala byť nižšia viac ako o 7 stupňov od teploty vonku. Na príjemný pocit ochladenia však postačí aj 5 či 6-stupňový teplotný rozdiel. V praxi to znamená, že ak je vonku 35 stupňov Celzia, vnútri by malo byť klimatizované maximálne na 28 stupňov Celzia. Takto zabránite nádche, prefúknutým krížom či iným zdravotným ťažkostiam, ktoré môžu byť spôsobené vysokým teplotným rozdielom.
Zaujme ťa: Čo nesmie chýbať v ženskej kabelke? Toto by si mala mať vždy so sebou!