Nočné vstávanie na toaletu netreba ignorovať

Neospravedlňujte si svoje nočné vstávanie na záchod tým, že máte oslabený močový mechúr, že ste pili priveľa vody, či obličky vám rýchlejšie pracujú ako majú. Ak sa pravidelné budíte na to, že vám treba na malú potrebu, najskôr to nie je náhoda. Možno máte diagnózu zvanú noktúria.

 

Definícia noktúrie je potreba močiť počas nočného spánku. A to minimálne raz, ale aj viackrát. Mnohí ľudia, ktorí mávajú takéto problémy to však prehliadajú a berú už ako zvyk. Keďže netrpia žiadnymi inými problémami, lekára vyhľadajú len málokedy, čo je škoda, pretože okrem noktúrie, môže ísť aj o nejakú infekciu.

 

Odporúčame prečítať: Milovníci sóje zbožňujú tempeh. Nepoznáte ho?

Nočné vstávanie na toaletu netreba ignorovať

Zdroj: Shutterstock®

Noktúriou trpí vraj každý druhý človek nad 50 rokov, ale aj mladší ľudia. Aj keď sa teda považuje za problém staršej generácie, vyskytuje sa u detí, mládeže aj strednej vekovej kategórie. Čo sa pohlavia týka nerobí výnimku medzi mužmi a ženami.

 

Odporúčame prečítať: Odštartujte bežeckú sezónu bez zbytočných problémov

 

Hlavnou príčinou noktúrie býva nepomer medzi veľkosťou močového mechúra a tvorbou moču. Ženy napríklad mávajú často aj problémy s tzv.hyperaktívnym močovým mechúrom. Ak si myslíte, že nie je nič strašné na tom, keď sa v noci zobudíte a idete na toaletu mýlite sa. Takéto dlhodobé fungovanie organizmus oslabuje a odoberá mu energiu. Môže za to najmä prerušovaný spánok, ktorý je zároveň nekvalitným a neplnohodnotným. Keď si naše telo dostatočne neoddýchne, postupne začne chradnúť aj imunita. Organizmus je tak náchylnejší na vírusy, bacily, aj zápaly a jednotlivé zdravotné problémy sa len začnú pridružovať. 

Nočné vstávanie na toaletu netreba ignorovať

Zdroj: Shutterstock®

Noktúria môže vyústiť aj do problémov s metabolizmom, či privodiť nám depresívne stavy. Okrem toho časom dochádza aj k poruchám pozornosti, čo zvyšuje riziko nehôd.

 

V prípade, že noktúriu dlhodobo neliečime, môžeme si tiež privodiť chronický nedostatok spánku. Na to, aby ste z toho vyvodili len samé problémy, ani nemusíte mať diplom z medicíny.

 

V prípade, že máte podobné problémy a podozrenie na noktúriu, najlepšie urobíte, ak sa čím skôr objednáte k lekárovi. Ten bude musieť vziať do úvahy celkovú anamnézu a podľa nej pre vás aj vypracovať najlepšiu liečbu.  

 

Odporúčame prečítať: Tajomstvá tých, čo vstávajú skoro ráno

5 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

08.06.2016 07:19

zaujimavy clanok

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

08.06.2016 07:31

tak tak... netreba podceňovať...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.06.2016 20:43

Super článok

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

16.06.2016 15:17

Pekne ste to napísali :)

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

05.07.2016 17:40

znova som sa dozvedela niečo nové

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE