Škoricový olej ti pomôže s mnohými neduhmi. Ako si ho pripravíš doma?

Škorica snáď už neodmysliteľne patrí k zimnému obdobiu a najmä Vianociam. Kto by odolal jej lahodnej a tak trochu štipľavej chuti a nezameniteľnej vôni? Ak patríte aj vy k jej milovníkom, máme dnes pre vás jeden tip. 

Škoricový olej je skvelým pomocníkom v boji proti mnohým zdravotným problémom. Vyskúšať by ho mali dozaista aj tí, ktorí na chuť škorici ešte neprišli. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú zdravotné účinky škoricového oleja a ako si ho môžete pripraviť aj v pohodlí domova.   

Ako sa získava škorica?

Škorica je aromatická kôra, ktorá sa získava z rozličných druhov škoricovníkov. Tento rod obsahuje až vyše 100 rozličných druhov stromov, pričom pravdepodobne najznámejším z nich je škoricovník cejlónsky, z ktorého sa údajne pripravuje tá najlepšia škorica.

Známy je však aj škoricovník čínsky. Vo všeobecnosti hovoríme o vždyzelených stromoch, ktoré sú rozšírené najmä v tropických oblastiach. Ich domovinou je Ázia. Dnes ich nájdeme napríklad na Srí Lanke, na juhu Indie aj Číny, v Thajsku aj Indonézii.

Radíme ich do čeľade vavrínovité a dorastajú do výšky pokojne cez 10 metrov. Práve z týchto stromov sa získava konkrétne vnútorná časť kôry, ktorá sa následne čistí a suší a pripravuje sa tak škorica. 

Použitie škorice

Škorica je charakteristická korenistou až príjemne štipľavo-sladkastou chuťou. Vďaka tomu sa stala obľúbenou koreninou. Vo forme prášku sa často pridáva napríklad do sladkých pokrmov.

Škorica však aj príjemne vonia, vďaka čomu našla uplatnenie taktiež v oblasti výroby voňaviek či kozmetiky. Zabudnúť však nemôžeme ani na jej liečivé vlastnosti. Vyrábajú sa z nej rozličné tinktúry alebo oleje, ktoré sa využívajú v liečiteľstve.

Odporúčame: Vieš, prečo jesť jablká každý deň? Prezradíme ti hneď 5 dôvodov!

účinky škoricového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Aké má škoricový olej liečivé účinky?

Škorica je plná vlákniny, minerálnych látok aj vitamínov. Mnohé staroveké kultúry ju využívali pri liečbe najrozličnejších zdravotných problémov. Z tohto korenia sa pripravuje i úžasný škoricový olej, ktorý môže byť nápomocný pri mnohých neduhoch.

  • Škorica je vo forme oleja užitočná najmä pri tráviacich ťažkostiach. Zlepšuje proces trávenia, upokojuje nevoľnosti aj nadúvanie a prečisťuje hrubé črevo. Taktiež môže byť nápomocná pri bolestiach spôsobených žalúdočnými vredmi.
  • Škoricový olej má analgetické aj antiseptické účinky a pôsobí ako afrodiziakum.  
  • Priaznivo vplýva na nervový systém a činnosť mozgu, močové cesty aj srdce.
  • antioxidačné účinky.
  • Rovnako napomáha udržiavať ideálnu hladinu cukru v krvi.
  • Škoricový olej môže byť tiež nápomocný pre ľudí, ktorých trápi artritída. Pôsobí protizápalovo a pri použití vo forme masážneho oleja môže v postihnutých miestach priniesť úľavu od nepríjemných prejavov ochorenia.
  • Pozitívne vplýva na priebeh menštruácie a zmierňuje jej sprievodné príznaky.
  • Škoricový olej príjemne prehreje organizmus a podporí prečistenie krvi.

Pozri aj: Koniec žiletkám? Povieme ti, prečo sa ženy neholia tam dolu

recept na škoricový olej

Zdroj: Shutterstock®

Recept na domáci škoricový olej

Po škoricovom oleji sa môžete poobzerať na internete i v predajniach so zdravými potravinami. Pomerne jednoducho si však podobného pomocníka môžete pripraviť i v pohodlí domova.

Ingrediencie:

  • niekoľko tyčiniek celej škorice

  • kvalitný čistý panenský olivový olej

Postup: Menšiu sklenenú a dobre uzatvárateľnú nádobu naplňte škoricovými tyčinkami a dostatočne ich zalejte olejom. Nádobu zatvorte, pretrepte a odložte po dobu troch týždňov na teplé miesto. Nezabudnite ju pravidelne pretrepávať. Po uplynutí stanovenej doby tyčinky škorice z nádoby odstráňte, v prípade potreby olej i sceďte cez gázu.

Použitie škoricového oleja:

  • Pri vyššie zmienených zdravotných problémoch, najmä rozličných tráviacich ťažkostiach, je vhodné škoricový olej užívať vnútorne. Nakvapkajte si ho do vody a vypite. Vyskúšajte ho pri podráždenom žalúdku, vredoch či nevoľnosti.
  • Tento prípravok však môžete použiť i zvonka, napríklad ako rastlinný masážny olej na bolestivé či opuchnuté miesta.
  • Ak vás trápi zlá nálada alebo pociťujete stres, pomôže inhalácia oleja. Pomaly vdychujte vôňu olejčeka priamo z nádoby. Pokojne ju však môžete nechať pomocou aromalampy rozniesť aj po celej miestnosti. Vôňa škoricového oleja pôsobí upokojujúco a zlepšuje náladu.
  • Škoricový olej však môžete nakoniec použiť i v studenej kuchyni.   

Škoricový esenciálny olej

Esenciálne oleje predstavujú koncentrované výťažky z rastlín, ktoré sa získavajú napríklad lisovaním alebo destiláciou. Takýto škoricový olej je možné iba zakúpiť, napríklad na internete alebo v lekárni. Škoricový esenciálny olej, získavaný z kôry škoricovníka, je cenený pre svoju výraznú vôňu a množstvo terapeutických vlastností.

Jeho silné protizápalové účinky pomáhajú zmierniť bolesť a opuch pri rôznych zápalových stavoch. Tento olej má aj antimikrobiálny účinok, ktorý ho robí účinným v boji proti baktériám a plesniam. V aromaterapii sa škoricový olej používa na povzbudenie mysle a zníženie únavy, zatiaľ čo v kožných prípravkoch môže pomáhať pri zlepšení stavu pleti a redukcii akné. 

Článok aktualizovaný 9.1.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.12.2018 06:59

Ikeď som ešte neskúšala, verím, že pomôže s mnohými neduhmi; ďakujem za článok!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

24.12.2018 08:22

od detsva milujem škoricu z krupičnej kaše...teraz si robím škoricovo kurkumový med, vymiešam to pekne spolu a každý deň si dám 1 malú lyžičku, podporí imunitu, je to protizápalové...

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

24.12.2018 19:29

asi vyskúšam

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

24.12.2018 21:29

ja si miešam škoricu s medom, prečo nevyskúšať aj olej

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

25.12.2018 20:25

Škoricu som zmiešala s medom, tak som ju jedla jedla každý deň, ale nezbadala som žiadne účinky, ale škoricový olej vyskúšam.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

28.12.2018 16:35

skorica krasne vonia.... je skorica vo forme tyciniek alebo prasku menej "agresivna" ako esencialny skoricovy olej? s tym nemam dobre skusenosti co sa tyka pokozky

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.