Je škorica vhodná pre deti? Kedy predstavuje nebezpečenstvo?

škorica pre deti

Pre zimné obdobie sú typické voňavé škoricové dobroty, ktoré s pokojným svedomím ponúkame aj deťom. Tí najmenší sa potešia chuti škorice v nastrúhaných jabĺčkach alebo im jemnou posýpkou zo škoricového cukru vylepšíme kašu. Je ale naozaj škorica pre deti bezpečná? Čo treba o konzumácii škorice vedieť? Aká dávka škorice je nevhodná? Viac v článku!

Blahodarné účinky škorice

Odborníci sa zhodujú na tom, že škorica prináša mnohé pozitíva. Pochvaľujú si ju ako veľmi silné prírodné antibiotikum, taktiež redukuje hladinu cukru v krvi a znižuje cholesterol. Pomocnou je aj pri arterioskleróze a artritíde, pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitu a okrem toho vie zahriať studené končatiny. Obsahuje množstvo prospešných vitamínov a minerálov.

Škorica je tiež bohatá na antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a spomaľovať proces starnutia. Vďaka svojmu antiseptickému účinku je užitočná aj pri problémoch s trávením – podporuje tvorbu tráviacich enzýmov, čím napomáha lepšiemu tráveniu a zmierňuje plynatosť či žalúdočné kŕče. Niektoré štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia škorice môže znižovať riziko srdcových chorôb a podporovať zdravie mozgu, čo z nej robí nenahraditeľnú súčasť vyváženého a zdravého životného štýlu.

Druhá tvár škorice

No pozrime sa aj na jej druhú stránku, ktorú najmä pri deťoch netreba prehliadať. Keďže je škorica vlastne korením, mali by sme s ňou zaobchádzať veľmi opatrne. Napokon deťom sa ani neodporúča veľmi ochucovať a koreniť jedlá. Rovnako sa to neodporúča ani nastávajúcim a dojčiacim mamičkám. Okrem toho je škorica pravdepodobne najsilnejším alergénom medzi koreninami. Táto alergia sa môže prejaviť žihľavkou, bolesťami hlavy, astmou, ale aj poruchami srdečného rytmu.

Zaujme ťa: Problémy so svokrou: Aj vám občas vysadne na metlu?

Neškodná škorica? Je naozaj vhodná pre malé deti?
Shutterstock®

Kumarín – skryté nebezpečenstvo v škorici?

Výkričníkom by mal byť pri konzumácii škorice fakt, že obsahuje kumarín. Kumaríny sú aromatické zlúčeniny pôsobiace v rastlinách ako ochranné látky proti hmyzu. Vo väčších dávkach môže táto látka u človeka spôsobiť krvácanie, spavosť, závrate, halucinácie alebo zvýšiť citlivosť pokožky voči slnečnému žiareniu. U citlivých ľudí môže dokonca konzumácia vyšších dávok kumarínu spôsobiť poškodenie pečene.

Cejlónska škorica vs. nepravá škorica

Aj v prípade škorice platí, že by sme si mali vybrať kvalitu pred kvantitou. Existujú totiž dva predávané druhy škorice, a to zo škoricovníka čínskeho a škoricovníka cejlónskeho. Škorica zo škoricovníka čínskeho, volá sa aj čínska alebo cassia, je u nás bežne dostupná v obchodoch, či už stočená v rúrkach alebo mletá. V porovnaní s cejlónskou škoricou je tmavšia, pevnejšia a silne aromatická. 

Označuje sa ako nepravá alebo bežná škorica. Cejlónska škorica je lahodnejšia, nakoľko má menej horkú a štipľavú chuť. Taktiež jej vôňa je jemnejšia, kôra býva stočená do dvojrúrky a je krehkejšia ako čínska škorica. Považuje sa za takzvanú pravú a kvalitnejšiu škoricu. Jej cena je úmerne tomu vyššia a v bežných obchodoch ju prakticky nedostanete. Keď však pečiete alebo varíte pre svoje ratolesti a chcete ich potešiť škoricovou pochúťkou, vašou voľbou by mala byť práve ona. Cejlónska škorica totiž obsahuje podstatne menšie množstvo kumarínu ako škorica čínska.

Odporúčame: Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

škorica pre deti nebezpečná
Shutterstock®

Škorica pre deti – je vhodné pridávať škoricu do jedla?

Škorica môže byť pre deti vhodným korením, ale s mierou. Cejlónska škorica (Cinnamomum verum) je pre deti bezpečnejšia, pretože obsahuje výrazne nižšie množstvo kumarínu než čínska škorica (Cinnamomum cassia). V malých množstvách môže škorica deťom pomôcť podporiť trávenie a má jemné protizápalové účinky.

Avšak pri vyšších dávkach, najmä u citlivých detí, môže kumarín spôsobiť nežiaduce účinky, ako sú podráždenie žalúdka alebo problémy s pečeňou. Pre deti sa odporúča pridávať len malé množstvo cejlónskej škorice do jedál, ako sú kaše, koláče alebo teplé nápoje, a pri pravidelnom používaní sledovať ich reakcie.

Škorica v tehotenstve

Škorica môže byť v tehotenstve prospešná, ale je dôležité ju konzumovať s mierou. V malých množstvách môže podporiť trávenie, zmierniť nevoľnosť a zvýšiť cirkuláciu, čo pomáha pri problémoch so studenými končatinami. Škorica má tiež antibakteriálne a protizápalové účinky, ktoré môžu podporiť imunitu počas tehotenstva.

Je však dôležité vyhnúť sa nadmernej konzumácii, najmä čínskej škorice (Cinnamomum cassia), ktorá obsahuje vyššie množstvo kumarínu. Vo veľkých dávkach môže kumarín zvyšovať riziko poškodenia pečene a zriedkavo spôsobovať iné nežiaduce účinky. Cejlónska škorica (Cinnamomum verum), ktorá obsahuje menej kumarínu, je bezpečnejšou alternatívou.

Odporúča sa používať škoricu v malých množstvách, napríklad na dochutenie jedál, a vyhnúť sa koncentrovaným doplnkom alebo výťažkom, ktoré môžu obsahovať vyššie dávky účinných látok. Ako pri každom korení či doplnku počas tehotenstva, je dobré konzultovať jeho konzumáciu s lekáro

Odporúčame: Poradíme ti, ako podať dieťaťu liek. Osvoj si tento zaručený spôsob!

Neškodná škorica?
Shutterstock®

Bezpečná dávka škorice

Ako pri všetkom, tak aj v prípade tohto voňavého korenia platí, že dávka robí jed. Dospelý zdravý človek môže zjesť maximálne 4 až 5 gramov škorice denne, čo zodpovedá dvom čajovým lyžičkám. Ale pozor, platí to len pre pravú cejlónsku škoricu. Denné maximum odporúčané pre bežnú čínsku škoricu je 2 gramy za deň, čiže zhruba jedna čajová lyžička. 

Treba mať na pamäti, že tieto množstvá sú uvádzané pre dospelého človeka, preto pri deťoch treba počítať s menšími dávkami, a to v závislosti od veku dieťaťa. Na množstvo použitej škorice si dávajte pozor nielen pri domácom varení a pečení, ale aj pri kupovaní hotových výrobkov, ktoré ju obsahujú, napríklad raňajkové cereálie, žuvačky, ovocná výživa, sladkosti, čaje.

Aktualizovaný článok: 28.10.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

8 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.12.2018 05:25

Zaujímavé informácie, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

14.12.2018 14:42

škoricu mám veľmi rada a aj keď ju používam všade kam sa dá nikdy mi nenapadlo že má aj nepriaznivé účinky

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

14.12.2018 19:08

o škodlivosti čítam prvýkrát

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

14.12.2018 22:09

Zase som sa dozvedela niečo nové.Škoricu používam často,bud si posypem ovsené vločky,alebo do jablkového závinu,alebo si posypem cappuccíno a aj na krupičnú kašu.Zaujímavé,že má aj negatíva...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.12.2018 21:43

Škoricu mám rada často ju používam roky a že môže škodiť som netušila

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

17.12.2018 14:07

Prvýkrát čítam o tom, že by mohla byť škorica škodlivá

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

23.12.2018 19:22

tak to som nevedela že deťom škodí... hmm.. dobre vedieť

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

27.05.2019 20:39

Škoricu mám rada a používam ju z mierou

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.