Je škorica vhodná pre deti? Kedy predstavuje nebezpečenstvo?

Pre zimné obdobie sú typické voňavé škoricové dobroty, ktoré s pokojným svedomím ponúkame aj deťom. Tí najmenší sa potešia chuti škorice v nastrúhaných jabĺčkach alebo im jemnou posýpkou zo škoricového cukru vylepšíme kašu. Je ale naozaj škorica pre deti bezpečná?

Dva pohľady na škoricu

Odborníci sa zhodujú na tom, že škorica prináša mnohé pozitíva. Pochvaľujú si ju ako veľmi silné prírodné antibiotikum, taktiež redukuje hladinu cukru v krvi a znižuje cholesterol. Pomocnou je aj pri arterioskleróze a artritíde, pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitu a okrem toho vie zahriať studené končatiny. Obsahuje množstvo prospešných vitamínov a minerálov.

No pozrime sa aj na jej druhú stránku, ktorú najmä pri deťoch netreba prehliadať. Keďže je škorica vlastne korením, mali by sme s ňou zaobchádzať veľmi opatrne. Napokon deťom sa ani neodporúča veľmi ochucovať a koreniť jedlá. Rovnako sa to neodporúča ani nastávajúcim a dojčiacim mamičkám. Okrem toho je škorica pravdepodobne najsilnejším alergénom medzi koreninami. Táto alergia sa môže prejaviť žihľavkou, bolesťami hlavy, astmou, ale aj poruchami srdečného rytmu.

Zaujme ťa: Problémy so svokrou: Aj vám občas vysadne na metlu?

Neškodná škorica? Je naozaj vhodná pre malé deti?

Zdroj: Shutterstock®

Skryté nebezpečenstvo

Výkričníkom by mal byť pri konzumácii škorice fakt, že obsahuje kumarín. Kumaríny sú aromatické zlúčeniny pôsobiace v rastlinách ako ochranné látky proti hmyzu. Vo väčších dávkach môže táto látka u človeka spôsobiť krvácanie, spavosť, závrate, halucinácie alebo zvýšiť citlivosť pokožky voči slnečnému žiareniu. U citlivých ľudí môže dokonca konzumácia vyšších dávok kumarínu spôsobiť poškodenie pečene.

škorica pre deti nebezpečná

Zdroj: Shutterstock®

Ktorú z nich si dáte?

Aj v prípade škorice platí, že by sme si mali vybrať kvalitu pred kvantitou. Existujú totiž dva predávané druhy škorice, a to zo škoricovníka čínskeho a škoricovníka cejlónskeho. Škorica zo škoricovníka čínskeho, volá sa aj čínska alebo cassia, je u nás bežne dostupná v obchodoch, či už stočená v rúrkach alebo mletá. V porovnaní s cejlónskou škoricou je tmavšia, pevnejšia a silne aromatická. Označuje sa ako nepravá alebo bežná škorica. Cejlónska škorica je lahodnejšia, nakoľko má menej horkú a štipľavú chuť. Taktiež jej vôňa je jemnejšia, kôra býva stočená do dvojrúrky a je krehkejšia ako čínska škorica. Považuje sa za takzvanú pravú a kvalitnejšiu škoricu. Jej cena je úmerne tomu vyššia a v bežných obchodoch ju prakticky nedostanete. Keď však pečiete alebo varíte pre svoje ratolesti a chcete ich potešiť škoricovou pochúťkou, vašou voľbou by mala byť práve ona. Cejlónska škorica totiž obsahuje podstatne menšie množstvo kumarínu ako škorica čínska.

Neškodná škorica?

Zdroj: Shutterstock®

Ako pri všetkom, tak aj v prípade tohto voňavého korenia platí, že dávka robí jed. Dospelý zdravý človek môže zjesť maximálne 4 až 5 gramov škorice denne, čo zodpovedá dvom čajovým lyžičkám. Ale pozor, platí to len pre pravú cejlónsku škoricu. Denné maximum odporúčané pre bežnú čínsku škoricu je 2 gramy za deň, čiže zhruba jedna čajová lyžička. Treba mať na pamäti, že tieto množstvá sú uvádzané pre dospelého človeka, preto pri deťoch treba počítať s menšími dávkami, a to v závislosti od veku dieťaťa. Na množstvo použitej škorice si dávajte pozor nielen pri domácom varení a pečení, ale aj pri kupovaní hotových výrobkov, ktoré ju obsahujú, napríklad raňajkové cereálie, žuvačky, ovocná výživa, sladkosti, čaje.

Odporúčame: Poradíme ti, ako podať dieťaťu liek. Osvoj si tento zaručený spôsob!

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.12.2018 05:25

Zaujímavé informácie, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

14.12.2018 14:42

škoricu mám veľmi rada a aj keď ju používam všade kam sa dá nikdy mi nenapadlo že má aj nepriaznivé účinky

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

14.12.2018 19:08

o škodlivosti čítam prvýkrát

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

14.12.2018 22:09

Zase som sa dozvedela niečo nové.Škoricu používam často,bud si posypem ovsené vločky,alebo do jablkového závinu,alebo si posypem cappuccíno a aj na krupičnú kašu.Zaujímavé,že má aj negatíva...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.12.2018 21:43

Škoricu mám rada často ju používam roky a že môže škodiť som netušila

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

17.12.2018 14:07

Prvýkrát čítam o tom, že by mohla byť škorica škodlivá

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

23.12.2018 19:22

tak to som nevedela že deťom škodí... hmm.. dobre vedieť

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

27.05.2019 20:39

Škoricu mám rada a používam ju z mierou

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE