Kto by nemal rád zemiaky. Možno sa medzi nami takí nájdu, ale čo hovoríte na zemiakové placky, zapekané zemiaky, francúzske zemiaky, hranolky, zemiakovú polievku,...? Zemiaky je možné pripraviť na množstvo spôsobov, preto sú neoceniteľnou surovinou v každej kuchyni.
Okrem toho, že sú chutné, tak sú plné dôležitých minerálov. Ide predovšetkým o draslík, horčík, vápnik, zinok, fosfor, železo a ďalšie. Okrem minerálov sa v zemiakoch ukrývajú aj niektoré vitamíny, a to predovšetkým vitamín C a B.
Treba si však uvedomiť, že procesom varenia alebo pečenia zemiaky mnohé z týchto minerálov alebo vitamínov strácajú. Na druhej strane si však ponechávajú sacharidy, ktoré náš organizmus potrebuje.
Avšak, ak chcete zo zemiakov vyťažiť maximum a chcete z nich dopriať svojmu organizmu len to najlepšie, tak to spravte prostredníctvom šťavy zo surových zemiakov. Tá je považovaná za akýsi elixír zdravia, ktorý má množstvo pozitívnych účinkov.
Shutterstock®Účinky zemiakovej šťavy na zdravie
Až sa nabudúce rozhodnete pripraviť si niečo zo strúhaných zemiakov, tak si z nich vytlačte šťavu a vypite ju. Poprípade si zemiaky môžete odšťaviť, a to vtedy, keď budete pociťovať zdravotné problémy. Šťava zo surových zemiakov:
- zmierňuje pálenie záhy – lyžicu tejto šťavy by ste si mali dopriať pred jedlom, aby ste zabránili vzniku pyrózy
- zemiaková šťava predchádza chorobám ako je rakovina či kardiovaskulárne ochorenia
- priaznivo vplýva na trávenie – ak trpíte žalúdočnými problémami a predovšetkým zápchou, tak by ste mali vypiť pol pohára čerstvej zemiakovej šťavy. Má laxatívne účinky, takže vám hravo so zápchou pomôže. Pozor však, určite to s ňou netreba preháňať!
- je protizápalová, preto veľmi dobre funguje pri artritíde a ďalších zápalových ochoreniach
- dokáže zmierniť zápach z úst (stačí ju kloktať), pomáha pri aftách a iných zápaloch v ústnej dutine
Vplyv zemiakovej šťavy na krásu
Šťava zo surových zemiakov je skvelá pri zdravotných problémoch, avšak netreba zabúdať ani na fakt, že pomáha aj našej kráse. Už dávno sa vie, že zemiak je nápomocný pri štípancoch od komárov alebo iného hmyzu. Zemiaková šťava tiež:
- zmierňuje ekzém a hydratuje suchú pokožku. Šťavu stačí pridať do kúpeľa alebo použiť ako obklad
- funguje ako pleťové tonikum, ktoré zbavuje pleť mastnoty, nečistôt a baktérií
- pôsobí antibakteriálne, preto je vhodná aj na „liečbu“ akné
Šťava zo surových zemiakov je bez chuti, preto ju pokojne môžete zmiešať s citrónovou šťavou, lahodným sirupom alebo si ju môžete pridať aj do smoothie.
Tip: Pleťová maska zo zemiakovej šťavy
Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu čerstvej zemiakovej šťavy s 1 čajovou lyžičkou citrónovej šťavy a naneste na vyčistenú pleť. Nechajte pôsobiť 10–15 minút a opláchnite vlažnou vodou. Pleť bude svieža, napnutá a bez lesku.
Shutterstock®Ako užívať zemiakovú šťavu bezpečne
Zemiakovú šťavu je najlepšie pripravovať z čerstvých a nezelenajúcich hľúz. Zemiaky so zelenými škvrnami alebo klíčkami môžu obsahovať solanín – toxickú látku, ktorá môže spôsobiť nevoľnosť či bolesti hlavy. Pred odšťavovaním zemiaky dôkladne umyte, ošúpte a spracujte čo najskôr. Šťavu nikdy neskladujte dlhodobo, najúčinnejšia je čerstvá – ideálne vypitá do 10–15 minút po príprave.
Denná dávka závisí od účelu. Pri prevencii a podpore trávenia stačí 1 až 2 polievkové lyžice denne, najlepšie nalačno alebo pred jedlom. Pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach (napr. zápcha, pálenie záhy, mierne zápaly) môžete vypiť pol pohára, ale nie dlhodobo.
Pri dlhšom užívaní je vhodné poradiť sa s lekárom alebo odborníkom na výživu. Zemiakovú šťavu môžete zmiešať s citrónovou alebo jablkovou šťavou, ak vám jej chuť prekáža.
Čo nerobiť – najčastejšie chyby pri užívaní zemiakovej šťavy
Nepoužívajte zemiaky s klíčkami alebo zelenými časťami
Nepripravujte šťavu do zásoby (oxiduje a stráca účinok)
Nepite veľké množstvá dlhodobo – pri nadmernom užívaní môže dráždiť žalúdok
Vždy konzultujte pravidelné užívanie s odborníkom, najmä ak máte diagnózy
Aktualizovaný článok: 12.05.2025