Niekto nedá dopustiť na mlieko, iní zase na kefír, no v niektorých chladničkách nikdy nesmie chýbať cmar. Cmar má množstvo využití v domácnosti. Môžete si na ňom len tak pochutnať, no môžete ho pridať aj do cesta pri príprave domáceho pečiva alebo dokonca ho môžete pridať do koláča. Samozrejme si ho môžete dochutiť aj čerstvými bylinkami a vychutnať si ho pri bryndzových haluškách alebo inom jedle.
Síce píšeme o cmare, ale len málokto vie, čo to ten cmar vlastne je. V jednoduchosti povedané, ide o vedľajší produkt, ktorý vzniká pri výrobe masla z mlieka. V angličtine má tomu príznačný názov „buttermilk,“ kde butter je maslo a milk je mlieko. Čo je však na ňom zaujímavé tak je fakt, že má nízky obsah kalórii, ale za to sa v ňom nachádza veľké množstvo bielkovín. Vďaka tomu je ideálny pri redukčných diétach, no má tiež pozitívny vplyv na rast svalov. Cmar by sme tiež mohli nazvať kalciovou bombou, nakoľko obsahuje pomerne veľké množstvo kalcia, ktorý je prospešný pre kosti, ale aj zuby.
Pozri aj: Domáci repelent proti kliešťom: Najúčinnejší, ktorý treba mať v zásobe!
Prečo je zdravší ako mlieko?
Cmar síce mnohí nepovažujú za najzdravšiu surovinu, ktorú by sme mali konzumovať, ale v porovnaní s mliekom je oveľa zdravší. A to najmä z hľadiska kalórii a obsahu tuku. Totižto 100 gramov cmaru obsahuje len 37 kalórií a nachádza sa v nich 0,58 gramov tuku. Kdežto mlieko (v závislosti od značky) má pri rovnakom množstve viac ako 50 kalórií a obsahuje 2 gramy tuku. Práve to je dôvod, prečo je ideálne konzumovať cmar pri redukčnej diéte.
Cmar navyše obsahuje aj ďalšie stopové prvky, medzi ktoré môžeme zaradiť železo, horčík, draslík, fosfor, zinok, ale aj vitamíny, ktoré náš organizmus potrebuje.
Prečo cmar zaradiť do jedálnička?
Síce ide o akúsi bielu hustejšiu tekutinu, ktorá nemusí byť úplne každému po chuti, no mali by ste vedieť, že sa v ňom nachádza látka zvaná lecitín. Lecitín je potrebný predovšetkým pre naše nervy, ktoré posilňuje no zároveň slúži aj ako zásobáreň energie. Cmar tiež obsahuje probiotické baktérie, ktoré podporujú tráviaci systém a podporujú vyprázdňovanie. Ak vás trápi pálenie záhy, tak by ste určite mali vyskúšať cmar na jej upokojenie. Stačí vypiť pol šálky vychladené cmaru a okamžite pocítite úľavu.
Cmar má tiež aj skrášľujúce účinky. Zamilujú si ho predovšetkým tí, čo majú suchú pokožku. V tomto prípade naneste cmar na pokožku, jemne ho vmasírujte, nechajte chvíľku pôsobiť a následne ho opláchnite. A keďže nám pomaly začína opaľovacia sezóna a slnečné lúče sú v tejto dobe poriadne zradné, tak cmar vás zachráni aj pri spálení pokožky. Pridajte k nemu trochu tvarohu a naneste na spálenú pokožku.
Avšak pozor, ak máte alergiu na mlieko, tak by ste sa konzumácii cmaru mali radšej vyhnúť!
Zaujme ťa: Nezničiteľná izbová rastlina: Táto prežije, aj keď ju zabudneš poliať!