Donáška jedla je nesmierne populárna, a to najmä v posledných týždňoch. Keď sa nám nechce variť alebo nemáme z čoho, jednoducho si niečo dobré pod zub objednáme a jedlo máme na stole spravidla do hodinky.
Jedlo z donášky však musí prísť v niečom zabalené, a tu prichádzajú na scénu práve jednorazové obaly a ďalšie obalové materiály. Aj keď mnoho reštaurácií už pristupuje k ekologickejším formám obalov napríklad z papiera, niektoré prevádzky idú ešte stále staromódnou cestou a svoje delikatesy balia do obalov zo špeciálneho polystyrénu. Je vhodné tieto obaly dávať do mikrovlnej rúry?
(Ne)populárny polystyrén
Jednorazový obal z polystyrénu je na gastro účely veľmi populárny. Pomerne dobre udržuje teplotu prevážaného jedla a je aj lacný. V niektorých krajinách sveta ho však používať zakázali a reštaurácie museli prejsť na ekologickejšie verzie obalov. Polystyrénové totiž vzbudzujú obavy o ľudské zdravie i zdravie zvierat, ktoré by ho mohli zjesť a tiež o pomyselné zdravie planéty. Keďže sú ťažko recyklovateľné, veľmi často končia inde ako v separovanom odpade a tiež ani prinajmenšom nezapadajú do filozofie zero waste. Medzi majiteľmi reštaurácií sú tak polystyrénové obaly najekonomickejšou voľbou, environmentalisti sa z nich už tak veľmi netešia.
Inšpiruj sa: Čo nedávať do mikrovlnky ani za nič? Len alobal to nie je!
Polystyrénový obal a mikrovlnka
Používanie mikrovlnky je ďalšou pomerne kontroverznou témou, no tiež i populárnou voľbou na zohrievanie pokrmov vo väčšine domácností. A práve tu sa dostávame k téme jednorazových obalov z polystyrénu v súvislosti s ľudským zdravím. Niektoré štúdie na ľuďoch a na zvieratách ich totiž pri kontakte s teplom spájajú s potenciálne vyšším rizikom vzniku rakoviny. Preto by ste ich do mikrovlnky nemali dávať, pokiaľ nie je na obale naznačený pravý opak – že sú do mikrovlnky vyslovene vhodné. Odborníci sa domnievajú, že zohrievaním týchto obalov sa môžu do jedál a nápojov uvoľnoňovať určité látky, čo rozhodne zdraviu neprospieva. To isté platí aj pre zohrievanie jedla v iných plastových obaloch. Ak teda chcete jedlo v mikrovlnej rúre zohrievať naozaj bezpečne, odporúča sa ich pred zohrievaním premiestniť do keramickej alebo sklenenej nádoby.
Patria do plastu?
Ak sa pýtate, ako polystyrénový jednorazový obal separovať, narážate opäť na pomerne kontroverznú tému. Polystyrény patria vo veľmi obmedzenom množstve do plastov, teda do žltého kontajnera. Ak je však tento obal znečistený od jedla, do plastov ho rozhodne nedávajte. Znečistený polystyrén od jedla patrí tak do komunálneho odpadu.