Dávaš jednorazové obaly do mikrovlnky? Zisti, či tam patria!

jednorazové obaly mikrovlnka

Donáška jedla je nesmierne populárna, a to najmä v posledných rokoch. Keď sa nám nechce variť alebo nemáme z čoho, jednoducho si niečo dobré pod zub objednáme a jedlo máme na stole spravidla do hodinky. Jedlo z donášky však musí prísť v niečom zabalené, a tu prichádzajú na scénu práve jednorazové obaly a ďalšie obalové materiály

Aj keď mnoho reštaurácií už pristupuje k ekologickejším formám obalov napríklad z papiera, niektoré prevádzky idú ešte stále staromódnou cestou a svoje delikatesy balia do obalov zo špeciálneho polystyrénu. Je vhodné tieto obaly dávať do mikrovlnej rúry?

(Ne)populárny polystyrén

Jednorazový obal z polystyrénu je na gastro účely veľmi populárny. Pomerne dobre udržuje teplotu prevážaného jedla a je aj lacný. V niektorých krajinách sveta ho však používať zakázali a reštaurácie museli prejsť na ekologickejšie verzie obalov.

 Polystyrénové totiž vzbudzujú obavy o ľudské zdravie i zdravie zvierat, ktoré by ho mohli zjesť a tiež o pomyselné zdravie planéty. Keďže sú ťažko recyklovateľné, veľmi často končia inde ako v separovanom odpade a tiež ani prinajmenšom nezapadajú do filozofie zero waste

Medzi majiteľmi reštaurácií sú tak polystyrénové obaly najekonomickejšou voľbou, environmentalisti sa z nich už tak veľmi netešia. 

Polystyrénový obal a mikrovlnka

Používanie mikrovlnky je ďalšou pomerne kontroverznou témou, no tiež i populárnou voľbou na zohrievanie pokrmov vo väčšine domácností. A práve tu sa dostávame k téme jednorazových obalov z polystyrénu v súvislosti s ľudským zdravím. Niektoré štúdie na ľuďoch a na zvieratách ich totiž pri kontakte s teplom spájajú s potenciálne vyšším rizikom vzniku rakoviny

Preto by ste ich do mikrovlnky nemali dávať, pokiaľ nie je na obale naznačený pravý opak – že sú do mikrovlnky vyslovene vhodné. Odborníci sa domnievajú, že zohrievaním týchto obalov sa môžu do jedál a nápojov uvoľňovať určité látky, čo rozhodne zdraviu neprospieva. 

To isté platí aj pre zohrievanie jedla v iných plastových obaloch. Ak teda chcete jedlo v mikrovlnej rúre zohrievať naozaj bezpečne, odporúča sa ich pred zohrievaním premiestniť do keramickej alebo sklenenej nádoby.

Spoznajte označenia na plastoch

Nie každý plast je rovnaký, a preto je dôležité vedieť čítať symboly, ktoré sa nachádzajú na spodnej časti obalov. Tieto kódy sú tvorené z čísel (1 až 7) v trojuholníku zloženom z recyklačných šípok a často obsahujú aj skratku materiálu. Práve tieto údaje vám prezradia, či je plast vhodný na zohrievanie v mikrovlnke, či je recyklovateľný alebo aký typ odpadu z neho vzniká. 

Najčastejšie označenia:

  • PP (polypropylén, č. 5): vhodný do mikrovlnky aj na opakované použitie.

  • PET (č. 1): bežný na nápoje, nevhodný na teplé jedlá.

  • PS (polystyrén, č. 6): nevhodný do mikrovlnky, potenciálne uvoľňuje škodliviny.

  • PLA: bioplast, kompostovateľný, no nie do mikrovlnky.

  • HDPE, LDPE (č. 2 a 4): niektoré sú bezpečné, no treba čítať označenia o mikrovlnnej bezpečnosti.

Ak obal nemá žiadne označenie alebo je zdeformovaný, je lepšie sa mu vyhnúť na opakované použitie aj zohrievanie. Výber správneho plastu je malý krok, ktorý však výrazne ovplyvňuje zdravie aj ekológiu.

patrí polystyrénový obal do mikrovlnky
Shutterstock®

Patria po použití do plastu?

Ak sa pýtate, ako polystyrénový jednorazový obal separovať, narážate opäť na pomerne kontroverznú tému. Polystyrény patria vo veľmi obmedzenom množstve do plastov, teda do žltého kontajnera. Ak je však tento obal znečistený od jedla, do plastov ho rozhodne nedávajte. Znečistený polystyrén od jedla patrí tak do komunálneho odpadu.

Alternatívy k polystyrénu v gastronómii

V čase rastúcej environmentálnej zodpovednosti čoraz viac prevádzok hľadá udržateľnejšie obalové riešenia, ktoré nezaťažujú prírodu. Polystyrénové obaly sú síce lacné a tepelne odolné, no ich ekologická stopa je veľmi negatívna. 

Našťastie, existuje viacero alternatívnych materiálov, ktoré sú biologicky odbúrateľné, recyklovateľné a neraz aj bezpečné pri zohrievaní jedla. Niektoré z nich sú dokonca kompostovateľné a bez problémov sa rozložia v prírode.

Medzi najčastejšie ekologickejšie náhrady patria:

  • Bagasse (vlákno z cukrovej trstiny): pevný, odolný a kompostovateľný materiál, ktorý zvládne aj mikrovlnku.

  • Papierové obaly s bio fóliou: vhodné na suché aj mastné jedlá, dajú sa recyklovať alebo kompostovať.

  • Bioplasty PLA a CPLA: vyrábané z kukuričného škrobu, sú biologicky odbúrateľné, no vyžadujú špeciálne kompostovacie podmienky.

  • Hliníkové obaly: sú recyklovateľné a odolné voči teplu, ale menej vhodné pre mikrovlnky.

  • Opakovane použiteľné nádoby: z nerezu, silikónu či skla, vhodné pre osobné použitie alebo vratné systémy.

Ekologický tip pre čitateľa

Ak si často objednávate jedlo z reštaurácie, zamyslite sa nad tým, čo sa deje s obalom, ktorý po konzumácii zostane. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako znížiť svoj ekologický dopad, je uprednostňovať prevádzky, ktoré používajú rozložiteľné alebo recyklovateľné obaly. Niektoré donáškové služby vám dokonca umožnia pri objednávke zvoliť ekologickú verziu balenia – stačí túto možnosť neprehliadnuť.

Ešte lepšie je, ak si jedlo beriete osobne – v mnohých podnikoch je možné priniesť si vlastný obal. Niektoré prevádzky dokonca ponúkajú zľavu za vlastnú nádobu. 

Okrem toho môžete doma investovať do kvalitnej obedovej misky, ktorá udrží teplotu a zároveň nezaťažuje planétu. Malé rozhodnutia robia veľký rozdiel – nielen pre vašu domácnosť, ale aj pre naše spoločné životné prostredie.

Anketa: Dávate jednorazové obaly do mikrovlnky?

Odpovedalo 500 ľudí

46%
7%
46%

Aktualizovaný článok: 02.05.2025

8 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Angela Gavlasová

Angela Gavlasová

05.05.2020 23:36

Nikdy by ma nenapadlo ich tam dávať.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

05.05.2020 12:45

Určite by som v tomto obale jedlo nezohrievala

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

04.05.2020 23:18

Najradšej si varím doma sama.Ale ked už si raz za čas niečo objednáme,tak vždy si jedlo preložím na tanier a tak ho ohrejem v mikrovlnke.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

04.05.2020 21:58

Nie viem że je to nezdravé

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

03.05.2020 11:50

mikrovlnku používam minimálne

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

03.05.2020 09:52

nedávala by som obal do mikrovlnky ale ani si jedlo neobjednávam takže také obali doma nemám

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

03.05.2020 09:12

Toto by som nikdy nedala do mikrovlnky.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

03.05.2020 06:31

Poučný článok!

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.