Tetanus: Nebezpečenstvo, ktoré mnohí podceňujú!

Neškodné poranenie na záhrade, zapichnutá trieska, škrabanec - to sú len niektoré z úrazov, ktoré môžu mať fatálne následky. Sú to nepríjemnosti, ktorým možno ľahko predísť, pokiaľ je človek obozretný, dbá o svoje telo, a tým aj o svoje zdravie.

 

Budeme hovoriť o baktérii, ktorá spôsobuje ochorenie s nepredstaviteľnými kŕčmi. Tetanus. Nejedná sa, našťastie, o ochorenie, ktoré by sa vyskytovalo v našich končinách často, ale aj tak je potrebné vedieť o tejto chorobe všetko a dostatočne sa chrániť! Viete, ako sa dá predísť tejto chorobe? V našom článku sa dočítate to najdôležitejšie o prevencii tetanu.

 

Baktéria, ktorá je za to zodpovedná

Clostridium tetani je baktéria vytvárajúca spóry, ktoré si môžete predstaviť ako obal, chrániaci pred zlými vonkajšími podmienkami. Vďaka nemu môže dlhodobo prežívať v pôde, v prachu a v hnoji. Nachádza sa aj v tráviacom trakte niektorých cicavcov, hlavne u koní a v črevách ľudí.

 

Do tela sa dostáva cez poranenia hrdzavými predmetmi, cez zapichnutú triesku alebo poranením v záhrade. Pri zníženej imunite, môže zaútočiť aj zvnútra organizmu, a to buď z čriev alebo z vagíny. Ochorenie sa prejaví zhruba do týždňa od nákazy, pokiaľ je nástup rýchlejší - znamená to horšie prognózy.

 

Zaujme ťa: Helikobakter pylori: Spozoruj prvotné príznaky ochorenia čo najskôr!

Clostridium tetani

Zdroj: Shutterstock®

Neurotoxín Clostrídie sa cez krv dokáže dostať k nervovým zakončeniam, čoho výsledkom sú kŕče. Prvým prejavom je stuhnutá šija a po nej postupne dochádza ku kŕčom. Tie sú najprv viditeľné na tvári ako kŕčovitý úsmev, a neskôr na všetkých svaloch chrbta, čo je pozorovateľné ako oblúkovité prehýbanie tela dozadu.

 

V niektorých prípadoch, musí byť človek izolovaný od ostatných ľudí, pretože hocijaké rozrušenie, dokáže vyvolať záchvat kŕčov. Chorý trpí fyzickou aj psychickou agóniou pri plnom vedomí, a pohľad na takto utrápené človeka patrí k jedným z najhorších. Avšak, aj napriek možnosti vakcinácie je úmrtnosť na toto ochorenie stále veľmi vysoká – hlavne u detí a starších ľudí.

stuhnutá šija

Zdroj: Shutterstock®

Očkovanie je jedinou prevenciou, a to nielen proti tetanu!

V jednej z bratislavských nemocníc, momentálne leží malé dieťa, ktoré trpí touto chorobou. Kŕče mu môže vyvolať aj ten najmenší podnet, ako svetlo, zvuk či dotyk. Keďže je celú dobu pri vedomí, lekári mu musia podávať lieky na potlačenie kŕčov aj bolestí. Aj pri úspešnej liečbe tetanu môžu dieťaťu zostať trvalé následky. Jediným dôvodom, pre ktorý toto dieťa trpí je, že rodičia odmietli povinné očkovanie.

 

Niektorí ľudia si myslia, že všetky choroby stačí liečiť zvýšením príjmu vitamínu C, iní vážne choroby podceňujú natoľko, že svoje deti nedávajú zaočkovať vôbec, pretože... Dôvodov je niekoľko, ale spoločným menovateľom je strach. Boja sa, aby ich deťom očkovanie neublížilo, pretože články o komplikáciách po očkovaní rapídne pribúdajú. Každý odborník na svete, či už je to lekár alebo pracovník mikrobiologického laboratória, potvrdí, že očkovanie je najlepším spôsobom ako predísť nielen tetanu, ale aj iným vážnym ochoreniam. To, že sa práve u vás prejavia vedľajšie účinky po vakcíne je rovnako pravdepodobné ako to, že sa prejavia po požití Ibalginu alebo iného dostupného liečiva. 

 

Mohlo by ťa zaujať: Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

vakcína proti tetanu

Zdroj: Shutterstock®

Čím rýchlejší priebeh, tým horšie prognózy

V prípade nákazy je potrebné ranu, cez ktorú sa baktéria dostala do tela, vyčistiť, odstrániť cudzí predmet a začať liečbu. Cieľom liečby je hlavne ochrana dýchacích ciest, pretože ich zlyhanie je najčastejšou príčinou smrti. Pacienti bývajú často na umelej pľúcnej ventilácii.

 

Bohužiaľ, po prekonaní tohto ochorenia je potrebné byť naďalej opatrný a chodiť na pravidelné preočkovania – raz za 10 rokov. To, že ste prekonali tetanus vám nezaručuje, že ho už nikdy mať nebudete. Preočkovávať by vás mali napríklad aj pri rôznych nehodách, úrazoch priamo v nemocnici. Býva to súčasťou prevencie, ale od toho sa už pomaly upúšťa.

ošetrenie rany

Zdroj: Shutterstock®

Pokiaľ sa doma poraníte :

  • Vždy si ranu vyčistite! Proti Clostrídii použite peroxid vodíka, ktorý ju zabije.
  • Nezabudnite si vždy vybrať všetky nečistoty a cudzie telesá z rany (triesku, hrdzavé klince).

Pozri aj: Usádzanie prachu v domácnosti? Triky, ako sa ho najjednoduchšie zbaviť!

8 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

18.11.2017 08:45

ako dobre ze ste mi to pripomenuli uz sa chystam za sestrickou nech mi pichne tetanus... uz preslo dobrych 15 rokov co som ho dostala... az ste ma vyplasili ake je nebezpecny

Vaše meno:

janko komada

janko komada

18.11.2017 12:52

veru nusim kuknúť kedy sa treba dať preočkovať

Vaše meno:

benynka

benynka

18.11.2017 13:05

Tak toto očkovanie nezanedbávam, voľakedy bolo potrebné každých 10 rokov a teraz je ževraj nová vakcína a stačí každých 15.

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

18.11.2017 15:27

Očkovanie mám našťastie za sebou.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

18.11.2017 17:37

musím sa polepšiť, som očkovaná, ale už strašne dávno

Vaše meno:

Lucia Stupková

Lucia Stupková

19.11.2017 08:26

Je to velmi nebezpecne ochorenie skoda ze lekari na neho zabudaju pri vysetreni

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 19:01

mala by som sa zasa dať

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.12.2017 14:08

Dobre že ste pripomenuli rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE