Pracujete v kancelárii, na úrade, alebo máte inú sedavú prácu? Buďte skutočne ostražití, pretože každodenné sedenie predstavuje z dlhodobého hľadiska pre organizmus veľké zdravotné riziko. Prečítajte si, čo všetko môže sedavý spôsob života zapríčiniť a ako sa tomu vyhnúť.
Ľudia dennodenne strávia sedením celé hodiny a pritom ani nemusia mať sedavé zamestnanie. Sedíme v autách do práce, sedíme v autách cestou domov, sedíme v autobusoch, následne doma za počítačom alebo pred televízorom a sadneme si aj v prípade, ak si chceme na chvíľu oddýchnuť. Pritom už pri 3 až 4 hodinách sedenia počas dňa sa zvyšuje riziko vzniku viacerých zdravotných problémov.
Odporúčame: Akné na tvári vám prezradí šokujúce fakty o vašom zdraví!
V prvom rade si to odnesú nohy a chrbát
Niekoľkohodinové sedenie má zlý vplyv na vaše nohy. Rôzne polohy pri sedení totiž zabraňujú správnemu krvnému obehu, keďže sa narúša cirkulácia krvi v dolných končatinách. Výsledkom sú opuchnuté a naliate nohy a bolestivé žily. Navyše tým, že nohy dlho nič nerobia, začína byť ich svalstvo oslabené, čo môže viesť až k atrofii.
Chrbtica si to pri dlhom sedení odnáša rovnako zle. Objavuje sa nepríjemná bolesť krku aj krížov. Často to býva spôsobené nesprávnou polohou pri sedení, hrbením sa alebo nevhodnou stoličkou. Ak máte zvyk prekladať si jednu nohu cez druhú, mali by ste vedieť, že to môže viesť aj k väčším problémom s chrbticou, napríklad k vzniku skoliózy. Takáto poloha pri sede navyše poškodzuje kĺby a zhoršuje spomínanú cirkuláciu krvi v končatinách.
Bude vás zaujímať: Čo je to vlastne vlasové tonikum a ako ho používať?
Môže to byť ešte horšie!
Ubolené nohy a chrbát sú len malou daňou za dlhé sedenie. Z dlhodobého hľadiska sedavý spôsob života niekoľkonásobne zvyšuje riziko vzniku cukrovky aj vysokého krvného tlaku a cholesterolu. Ak sa navyše ku každodennému vysedávaniu pridá celkovo nedostatok pohybu, sú to prvé kroky na ceste k nadváhe a obezite.
Sedenie býva záťažové aj pre váš mozog. Pri nečinnosti organizmu nie je telo až tak dobre okysličované ako pri pohybe. To znamená aj menej kyslíka pre nervový systém. Spozorovať to môžete na svojom myslení, napríklad sa pre vás stáva ťažším sústrediť sa.
Bude vás zaujímať: Ako bez stresu napísať záverečnú prácu?
Ako z toho vyjsť čo najlepšie
Prvým krokom je postaviť sa. Samozrejme, nie vždy je to možné. Hlavne keď máte prácu, pri ktorej musíte sedieť. V takomto prípade je dôležité prerušovať sedenie tak často, ako sa len dá. Napríklad ak pracujete v kancelárii alebo na úrade, robte si krátke, ale pravidelné prestávky. To platí aj v prípade, ak za počítačom trávite doma voľný čas. Jednoducho sa postavte a hýbte aspoň každých 30 minút. Pri televízore využite na natiahnutie končatín reklamnú prestávku.
Ak ste pri dodržiavaní pitného režimu zodpovední, máme pre vás jeden typ. Nemajte pri sebe plnú fľašu tekutín, ale vždy si odskočte po pohár čistej vody. Je to skvelá príležitosť na rozhýbanie nôh i celého tela.
Vášmu zdraviu prospeje aj cvičenie. Po niekoľkých hodinách sedenia v práci alebo v škole to vaše telo určite ocení. Taktiež si dávajte pozor, aby ste sedeli správne. To naopak ocení vaša chrbtica. Vhodné je napríklad vymeniť stoličku za fit loptu, alebo ju používať aspoň striedavo so stoličkou. Pri sedení na fit lopte totiž telo musí zapájať oveľa viac svalov, aby sa udržalo v sede.
Vyskúšať môžete tiež rôzne stolové cviky či stolovú jogu, ktoré vám rozhýbu telo aj počas sedenia. V nasledujúcom videu nájdete, ako také cvičenia na stoličke vyzerajú:
Bude vás zaujímať: Ako súvisí cukrovka a zdravý úsmev