Objavili sa aj vám? A okrem toho, že zavadzajú, ešte aj neuveriteľne bolia a obmedzujú vás v pohybe? Pociťujete ostrú bolesť päty? Výrastky na pätách sú také zákerné a nepríjemné, že by sa podľa nich pokojne mohlo hovoriť „lepia sa mi výrastky na päty“.
Ale, dá sa s týmito nechcenými návštevníkmi vôbec niečo robiť alebo jediné, čo môžete, je zmieriť sa s nimi? Čo spôsobuje pätové ostrohy? Je operácia pätovej ostrohy jediným riešením? Aké sú ďalšie možnosti liečby ostrohy päty?
Nepríjemný problém s pätnými ostrohami
Čím je pätová ostroha špecifická? Výrastky (osteofyt), inak povedané aj ostrohy na pätách, postihujú až pätnásť percent populácie, bez ohľadu na vek. Dochádza k nim na základe preťaženia a následného zápalu chodidla. Je potom len logické, že vás postupne začnú obmedzovať v dostupovaní na samotné chodidlo – inak povedané, obmedzujú v chôdzi, dokonca aj v státí, a to dosť výrazne.
Výrastok na päte je skutočným tŕňom v päte, avšak netreba sa s tým uspokojiť, naopak, treba hľadať riešenie tohto problému. Ale, musíme si zároveň zložiť ružové okuliare, pretože faktom zostáva, že aj keď sa vám podarí zbaviť sa ostrohy, po čase sa zvykne objaviť znova. Výrastok na pätovej kosti býva charakteristický recidívami.
Odporúčame: Bolestivé afty v ústach: Triky, ktoré zaberú v priebehu 24 hodín!
Bolesti v päte a iné príznaky ostrohy
Aké sú príznaky pätných ostrôh? Výrastky na pätách, konkrétne na pätných kostiach, bývajú sprevádzané zápalom a práve ten má na svedomí ukrutnú bolesť – každý, kto zažil, vie, o čom hovoríme. Bolesť býva spočiatku slabá, neskôr prevažne trhavá, až prerastie do silnej bolesti, často vystreľujúcej do celej nohy.
Táto bolesť sa vie intenzívne prejaviť bez ohľadu na veľkosť samotného výrastku a pripomína bolesť, spojenú s pomliaždeninou. Najintenzívnejšie sa bolesť prejaví po zmene polohy zo sedenia alebo ležania do pohybu. Bežne sa tento problém lieči obstrekmi priamo do postihnutého miesta alebo ultrazvukom. Tomu však predchádza návšteva ortopéda.
Prečo vzniká ostroha na päte – rizikové faktory pätových ostrôh:
vrodené deformity nohy (napr. ploché nohy),
príčina vzniku môže byť dlhodobá a nadmerná záťaž nôh,
nekvalitné alebo nevhodné topánky (napr. s vysokými opätkami),
aktívny šport (najmä s opakovanými skokmi),
úraz chodidla alebo Achillovej šľachy,
zle rozložená váha pri došľapovaní,
zlé postavenie chrbtice,
príčiny vzniku pätovej ostrohy môžu súvisieť aj s nadváhou a obezitou,
vyšší vek.
Pozri aj: Sladké raňajky: 4 recepty na francúzske toasty
Čo vám môže pomôcť, ak vás trápia bolestivé pätové ostrohy?
Ak máte nadváhu, optimalizujte telesnú hmotnosť. Môže to mať významne pozitívny vplyv, ak vás trápia bolestivé pätné ostrohy.
Doprajte nohám kúpeľ s pridaním epsomskej soli, je to účinný spôsob na zmiernenie bolesti nôh.
Noste kvalitnú obuv a o jej vhodnosti sa neváhajte poradiť práve s ortopédom. Aj to môže pomôcť na zmiernenie bolesti päty.
Znížte mieru športovania! Ide totiž o jasný signál, ktorý vám telo vysiela pred tým, než si kosť definitívne zničíte.
Zaobstarajte si špeciálne ortopedické vložky do topánok – také, ktoré majú odľahčenú pätu. Ortopédi odporúčajú aj používanie takzvaných silikónových podpäteniek, ktoré sa dajú zakúpiť buď v lekárni alebo v predajni ortopedických pomôcok.
Rýchlu úľavu niekedy môžu priniesť voľne predajné mastičky a gély, skúste tie s obsahom cenných byliniek.
Možnosti liečby pätovej ostrohy
To všetko, čo sme uviedli vyššie, vám však len zmierni nepríjemné príznaky, spojené so zápalom v päte. Základ je navštíviť odborného lekára, pretože tento druh výrastkov je doslova tŕňom v päte, ktorý sa vás len tak bez lekárskej pomoci nepustí.
V prvom rade sa uplatňuje konzervatívna liečba. Na tlmenie príznakov môže lekár predpísať protizápalové lieky s analgetickým účinkom. Tiež sa môžu uplatňovať kortikosteroidné injekcie.
Pri závažnejších ťažkostiach môže ortopéd odporučiť fyzioterapiu a špeciálne cviky na uvoľnenie mäkkých tkanív. Uplatňuje sa napríklad aj takzvaná fokusovaná rázová vlna, čo je metóda zameraná na stimuláciu hojacich procesov v danom mieste. Liečba pätovej ostrohy zahŕňa niekedy aj ožarovanie pätovej ostrohy či liečba laserom.
V najzávažnejších prípadoch, ak konzervatívna liečba nezabrala, môže byť potrebné chirurgické odstránenie pätovej ostrohy (výčnelok na kosti sa odstráni). O najlepšej možnosti liečby pre vás rozhodne lekár po potrebných vyšetreniach a celkovom zhodnotení zdravotného stavu. Operácia pätnej ostrohy však nemusí zabezpečiť, že sa problém nebude opakovať.
Prevencia pätovej ostrohy
Noste adekvátnu obuv: Vyberajte si topánky s dobrým podporným oblúkom a dostatočným tlmením.
Udržujte zdravú hmotnosť: Zníženie telesnej hmotnosti môže znížiť záťaž na päty.
Pomocné vložky: Použitie ortopedických vložiek môže pomôcť rozložiť tlak na päty.
Strečing: Pravidelné rozťahovanie chodidla, achilovky a lýtkových svalov môže zmierniť napätie.
Postupné zvyšovanie fyzickej aktivity: Vyvarujte sa prudkému nárastu aktivity a postupne zvyšujte intenzitu a trvanie cvičenia.
Anketa: Mávate bolestivé výrastky na pätách?
Odpovedalo 1483 ľudí
93%
7%
Článok aktualizovaný 16.5.2024
Aktualizovaný článok: 16.05.2024