Tráviace ťažkosti, ako je zápcha alebo naopak hnačka, to nie je nič neobvyklé. Ak však takýmito problémami trpíte často, ba pravidelne alebo dokonca chronicky, je načase niečo podniknúť. Niekedy návšteva lekára nie je nutná a stačí vyskúšať prečistenie hrubého čreva v pohodlí domova. Ak však takáto očistná kúra nezaberie a vaše problémy budú pretrvávať, nezabudnite sa poradiť s vaším lekárom o ďalšom postupe liečby vašich tráviacich ťažkostí.
Ako na očistené hrubé črevo? Ako detoxikovať hrubé črevo? Zaujíma vás očista trávenia a čriev? Máme pre vás tip na detoxikačný nápoj, ale aj množstvo užitočných tipov, ako udržiavať svoje črevo v dobrej kondícii!
Detoxikácia hrubého čreva
Hrubé črevo má v organizme nesmierne dôležitú funkciu a potrebujeme ho udržovať v kondícii. Vďaka nemu vylučujeme odpad z tela a určite si viete predstaviť, čo sa deje, ak nás hrubé črevo zrádza. Ak chcete skúsiť prečistenie hrubého čreva, nezabudnite si zobrať home office alebo dovolenku. Budete potrebovať súkromie, pohodlie domova a toaletu v dostupnej vzdialenosti.
O prečisťovaní hrubého čreva sa poraďte so svojím lekárom v prípade, ak trpíte nejakými závažnými ochoreniami, a to najmä ochoreniami tráviaceho traktu, ak ste tehotná alebo máte alergie. Očistné diéty pri zhoršenom zdravotnom stave bez vedomia lekára isto neskúšajte.
Zaujme ťa: Vieš, podľa čoho vyberať kuracie prsia? Na toto pozor!
Detoxikačný nápoj na prečistenie čriev
Aby ste si mohli pripraviť domáci nápoj na prečistenie čreva, budete potrebovať len väčší pohár a lyžicu.
Pripravte si nasledovné ingrediencie (šťavy si pripravte čerstvé z odšťavovača)
- 125 ml jablkovej šťavy
- 2 lyžice citrónovej šťavy
- 1 lyžička zázvorovej šťavy
- 1/2 lyžičky morskej soli
- 125 ml teplej vody
Nápoj na čistenie čriev – príprava a užívanie:
- Najprv si v hrnci ohrejte vodu tak, aby bola jej teplota pitná.
- Teplú vodu prelejte do pohára a vmiešajte do nej soľ.
- Pridajte všetky tri šťavy a poriadne premiešajte.
- Vypite ráno na lačný žalúdok. Nápoj si pripravte znova a vypite pred ľahkým obedom.
- Tretíkrát si nápoj na prečistenie hrubého čreva pripravte a vypite na večer, nie však neskoro v noci a nie priamo pred spaním.
- Na obed si dajte niečo ľahké, napríklad rybu na vode s dusenou zeleninkou a popri očiste vypite 6 – 8 pohárov vody izbovej teploty.
Odporúčame: Cuketové palacinky so syrom – počas leta si ich budeš robiť opakovane!
Užitočné tipy pre zdravé črevá a tráviaci trakt:
Pestrá strava bohatá na vlákninu: Konzumácia ovocia, zeleniny, celých zŕn a strukovín zaisťuje dostatočný príjem vlákniny, ktorá podporuje zdravé trávenie a pravidelný pohyb čriev. Zamerajte sa na to, aby vaša strava bola z väčšej časti rastlinného pôvodu.
Probiotiká a prebiotiká: Probiotiká, ktoré sa nachádzajú v jogurtoch, kefíre a kyslej kapuste, podporujú rast zdravých črevných baktérií a zdravý mikrobióm čreva. Prebiotiká, nachádzajúce sa v potravinách ako banány, cesnak a cibuľa, sú potravou pre tieto prospešné baktérie.
Hydratácia: Dostatočný príjem tekutín je nevyhnutný pre správne trávenie. Voda pomáha rozpúšťať živiny a udržiavať hladký pohyb potravy v tráviacom trakte. To je dôležité, ak chcete detoxikovať hrubé črevo.
Pravidelný pohyb: Fyzická aktivita podporuje trávenie a môže pomôcť predchádzať zápche. Aj jednoduché denné prechádzky môžu mať pozitívny vplyv na zdravie a činnosť hrubého čreva.
Minimalizácia stresu: Chronický stres môže negatívne ovplyvniť tráviaci trakt. Relaxačné techniky, ako je joga, meditácia a hlboké dýchanie, môžu pomôcť zmierniť stres a podporiť zdravé trávenie.
Obmedzenie spracovaných potravín a cukrov: Spracované potraviny a vysoký príjem cukrov môžu narušiť rovnováhu črevných baktérií. Snažte sa obmedziť tieto potraviny a uprednostnite prirodzené, nespracované jedlá.
Dostatočný spánok: Kvalitný spánok je nevyhnutný pre celkové zdravie, vrátane zdravia tráviaceho traktu. Nedostatok spánku môže viesť k problémom s trávením a zvýšenému stresu.
Pomaly a dôkladne žuť jedlo: Dôkladné prežúvanie jedla uľahčuje trávenie a umožňuje lepšie vstrebávanie živín. Jesť pomaly tiež pomáha predchádzať prejedaniu.
Pravidelné stravovacie návyky: Snažte sa jesť v pravidelných intervaloch a vyhýbajte sa veľkým jedlám pred spaním. Pravidelnosť v stravovaní môže pomôcť regulovať tráviaci systém. Pozor, časté a radikálne očistné diéty isto nie sú žiaduce!
Vyhýbanie sa nadmernému pitiu alkoholu a kofeínu: Alkohol a kofeín môžu dráždiť tráviaci trakt, zapríčiniť poškodenie hrubého čreva a spôsobovať problémy ako pálenie záhy a žalúdočné vredy. Obmedzte ich konzumáciu na rozumnú mieru.
Článok aktualizovaný 31.7.2024
Aktualizovaný článok: 31.07.2024