Váš mozog je životne dôležitý orgán rovnako ako vaše srdce, no netreba zabúdať na to, že v prípade mozgu sa vieme postarať o priebeh jeho starnutia či zlepšenie jeho chodu. V skutočnosti si takmer 60 percent ľudí v niektorých krajinách myslí, že napríklad Alzheimerova choroba je len prirodzenou súčasťou starnutia a že jej nevieme predísť.
Našťastie to nie je pravda. Alzheimerova choroba je jednoducho choroba a nie nevyhnutná jazda spojená so starnutím. Náš mozog, naše vnemy a naša pamäť si preto zaslúžia pravidelné cviky, ktoré zabezpečia, že nás nezradia v tej najneočakávanejšej chvíli. Začnite sa starať aj o to, čo sa ukrýva vo vašej hlave, nielen o to, čo je na jej povrchu. Nikdy nie je príliš skoro ani neskoro začať premýšľať o lepšom zdraví mozgu a naučiť sa jednoduché cviky na zlepšenie pamäti.
Odporúčame: Skúsila si nepražené kakaové bôby? Na čokoládu plnú cukru zabudneš!
Pohyb, pohyb, pohyb!
Kráčajte, tancujte, hrajte sa so psom. Jednoducho sa hýbte. Fyzická aktivita znižuje v našom tele množstvo látky nazývanej amyloid, o ktorej sa predpokladá, že negatívne vplýva na náš mozog. Malá telesná aktivita je tak silným hráčom v oblasti zdravia, pričom vieme, že aktívni ľudia majú o 35 percent nižšie riziko mentálneho úpadku. Štúdia, publikovaná v americkom časopise zistila, že čím viac sa hýbeme, tým lepší chod mozgu budeme mať. Na tom niečo bude, súhlasíte?
Pozri aj: Už žiadna rozvarená kaša: Nauč sa, ako servírovať zemiaky originálne!
Aj samotné myslenie nám môže pomôcť udržať si zdatnosť nášho mozgu. A nie sú k tomu potrebné žiadne hry či Sudoku. Niekedy nám stačí zamyslieť sa nad filmom, prípadne viesť kvalitnú konverzáciu s partnerom či priateľmi. Vymýšľať rôzne úvahy, plány či nápady. To všetko vie viesť k zdravšej mysli. Napríklad si doprajte počas dňa pauzu v podobe krátkeho premýšľania nad tým, čo pripravíte na večeru či obed, kam pôjdete na letnú dovolenku, naplánujte si výlet alebo snívajte o bývaní. Nechajte svoj mozog pracovať, nech to je za akýmkoľvek účelom.
Nezabudnite na to, ako dôležitý je spánok. Práve čas, kedy spíme, je ako stvorený na regeneráciu nášho tela. Menej spánku teda neznamená len únavu, ale aj to, že v podstate škodíme sami sebe a nášmu telu. Stanovte si preto ideálny čas spánku a jeho dĺžku. Vaše telo vám bude naozaj vďačné.
Pokiaľ si osvojíte pravidelnú a zdravú rutinu, budete sa cítiť lepšie, zdravšie a váš mozog bude oveľa funkčnejší. Nezabudnite, že by ste mali spať v tmavej miestnosti, s príjemnou teplotou a najlepšie bez modrého svetla vyžarovaného televízorom, telefónmi či tabletmi.
Držte sa svojho harmonogramu. Dokonca aj zdanlivo malá zmena ako vstávanie v inej hodine cez víkendy, môže vyhodiť vaše telo z rovnováhy. Udržujte konzistentný čas spánku a čas prebudenia.
Odporúčame: Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!