Vo väčšine domácností je zaužívané, že sa raz alebo dvakrát týždenne, poprípade aj viackrát pri mnohočlennej rodine, kupuje celý chlieb. Takto sa viac-menej dokážete vyhnúť každodennej návšteve hypermarketu alebo lokálneho obchodu. Je to riešenie, ale niekedy je toto riešenie na úkor čerstvosti a hlavne na úkor samotného pečiva. Niekedy sa totižto stane, že to s množstvom neodhadneme, preto niekedy chlieb stvrdne a nám neostáva nič iné, ako sa s ním rozlúčiť.
Vo väčšine prípadov vsádzame na chlieb, ktorý si môžeme v obchode nakrájať – skvelé riešenie hlavne pre puntičkárov, ale aj pre pohodlných ľudí, ktorí sa s krájaním presných krajcov nemajú čas zapodievať. Nehovoriac o tom, že obchody okrem chleba ponúkajú aj sendviče, ktoré sú tiež skvelou alternatívou.
Myslíte si, že je skvelý nápad nakúpiť všetko naraz a urobiť nákup na celý týždeň, ale po dvoch dňoch vám chlieb už nechce nik konzumovať, pretože už nemá svoju čerstvosť ako v prvý deň. Tak ako teda udržať chlieb dlhšie čerstvý?
Čo znižuje trvanlivosť čerstvého chleba?
Trvanlivosť čerstvého chleba ovplyvňuje viacero faktorov, medzi ktoré patrí najmä vlhkosť a skladovacie podmienky. Vysoká vlhkosť vo vzduchu podporuje rast plesní, ktoré môžu chlieb znehodnotiť už po niekoľkých dňoch. Ak je chlieb nesprávne skladovaný, napríklad vo vlhkej miestnosti alebo bez primeranej ochrany, rýchlejšie stráca svoju čerstvosť a stáva sa náchylnejším na kontamináciu.
Navyše, chlieb uložený v nepriedušných plastových obaloch môže „dusiť,“ čo vytvára prostredie ideálne pre množenie mikroorganizmov. Ďalším významným faktorom je samotné zloženie chleba. Chlieb vyrobený z prírodných surovín bez konzervačných látok má kratšiu trvanlivosť ako produkty obsahujúce prídavné látky predlžujúce jeho čerstvosť.
Dôležitú úlohu zohráva aj proces pečenia – nedopečený chlieb obsahuje viac vlhkosti, čo urýchľuje jeho starnutie. Nesprávne chladenie po upečení môže navyše spôsobiť kondenzáciu pary na jeho povrchu, čím sa zvyšuje riziko plesní. Na zachovanie čo najdlhšej trvanlivosti sa preto odporúča chlieb skladovať v chlebníku alebo bavlnenej utierke na suchom a chladnejšom mieste.
Pozri aj: Mandľové kamene: Príčina zápachu z úst, o ktorej vie len málokto!
Shutterstock®Mrazenie ako najlepší spôsob uchovania čerstvosti chleba?
Áno, mrazenie potravín sa zdá ako najlepší spôsob, vďaka ktorému môžete bez obáv urobiť veľký nákup. Chlieb stačí zabaliť do vrecúška a zamraziť. A ak vám dôjde pečivo, stačí ho len vybrať, rozmraziť a vy máte hneď skoro čerstvé pečivo na stole.
Dávať chlieb do chladničky?
Ukladanie chleba do chladničky je často diskutovanou témou, no vo všeobecnosti sa neodporúča. Pri nízkych teplotách dochádza k zrýchleniu procesu retrogradácie škrobu, čo spôsobuje rýchlejšie tvrdnutie a stratu čerstvosti chleba.
Aj keď chladnička môže spomaliť rast plesní v prostredí s vysokou vlhkosťou, zároveň negatívne ovplyvňuje textúru a chuť pečiva. Ak chcete chlieb uchovať dlhšie, lepšou alternatívou je zmraziť ho a pred konzumáciou ho nechať pomaly rozmraziť pri izbovej teplote. Týmto spôsobom si chlieb zachová čerstvosť a chuť na dlhšie obdobie.
Trik na predĺženie čerstvosti chleba – pomôže aj zeler, jablko alebo cukor
Pri skladovaní chleba máme tiež svoj zaužívaný spôsob. Niektorí využívajú triky našich starých mám a chlieb balia do bavlnenej utierky a iní nedajú dopustiť na chlebník. Ak aj vy používate chlebník, tak doň vložte okrem chleba aj 3 kocky cukru. Cukor bude pohlcovať vlhkosť a vám chlieb tak rýchlo nestvrdne.
V tomto prípade si dokonca pomôžete aj jablkom alebo zelerom. Jablko stačí prerezať na polovicu a vložiť do chlebníka. Čo sa týka zeleru, tak jeho stonku vložte priamo do vrecúška ku chlebu. Zeler tak pomôže predĺžiť čerstvosť chlebíka.
Ak sa chcete vyhnúť prekvapeniu v podobe plesní, tak do chlebníka alebo priamo do vrecúška ku chlebu vložte pár kúskov surového zemiaka.
Ďalšie triky na predĺženie trvanlivosti chleba:
- Bavlnené vrecko so soľou: Do chlebníka umiestnite malé bavlnené vrecko naplnené kuchynskou soľou. Soľ absorbuje prebytočnú vlhkosť a zabraňuje vzniku plesní.
- Ovinutie včelovoskovou fóliou (voskový obal): Ak nemáte bavlnenú utierku, zabaľte chlieb do ekologickej fólie na báze včelieho vosku, ktorá reguluje vlhkosť a umožňuje dýchanie chleba.
- Skladovanie so sušenými bylinkami: Vložte do chlebníka vetvičku rozmarínu alebo tymianu, ktoré majú antibakteriálne účinky a pomáhajú predĺžiť čerstvosť chleba.
- Ocot na utierke: Navlhčite utierku slabým roztokom octu a použite ju na obalenie chleba. Ocot znižuje riziko plesní a spomaľuje tvrdnutie.
- Uloženie s hrozienkami: Do chlebníka pridajte pár hrozienok. Tie pohlcujú vlhkosť a zároveň pridávajú jemnú sladkú arómu chlebu.
Odporúčame: Fantastické recepty na cibuľačku – ktorú verziu chutnej polievky si zamiluješ?
Shutterstock®Tipy, ako využiť starší chlieb
Starší chlieb nemusí končiť v odpadkovom koši – naopak, môže byť skvelou surovinou na prípravu chutných jedál. Využitie staršieho chleba je nielen praktické, ale aj ekologické, pretože pomáha predchádzať plytvaniu potravinami. Existuje mnoho spôsobov, ako starší chlieb kreatívne a chutne zakomponovať do vášho jedálnička.
- Chlieb vo vajíčku: Nakrájajte chlieb na plátky, obaľte v rozšľahanom vajíčku so soľou a opečte na panvici.
- Francúzsky toast: Chlieb namočte do zmesi vajíčka, mlieka, cukru a škorice, potom opečte a podávajte s ovocím alebo sirupom.
- Chlebové krutóny: Chlieb nakrájajte na kocky, dochuťte korením, olejom a upečte v rúre. Sú ideálne do polievok a šalátov.
- Chlebová pizza: Na plátky chleba naneste paradajkovú omáčku, syr a obľúbené ingrediencie, zapečte v rúre.
- Syrovo-slaninové fondue: Chlieb nakrájajte na kocky a podávajte ako prílohu k syrovému fondue s kúskami slaniny.
- Domáca strúhanka: Chlieb vysušte, nastrúhajte a použite ako strúhanku na obaľovanie alebo do fašírok.
- Chlebová polievka: Starší chlieb použite ako základ na hustú a výdatnú chlebovú polievku.
- Chlebové placky: Rozmočte chlieb v mlieku, zmiešajte s vajíčkom a upečte ako jednoduché placky.
- Zapečený chlieb: Plátky chleba posypte syrom a bylinkami, zapečte v rúre a podávajte ako prílohu k polievke.
Aktualizovaný článok: 03.01.2025