Určite sa to stáva mnohým z nás. Máme chuť na sladké takmer po každom jedle. Ak to tak je, môžeme tieto chúťky pokojne zvaliť na cukor. V podstate tu hovoríme o našej vypestovanej závislosti k cukru.
O tom, prečo je cukor škodlivý, sa už popísalo mnoho. Čo najpodstatnejšie vám však táto odstávka od cukru prinesie? Predstavíme vám benefity, kvôli ktorým sa naozaj oplatí prestať konzumovať cukor.
Koľko cukru denne prijmete?
Každopádne, téme cukru a jeho účinkom na ľudský organizmus sa v dnešnej dobe venuje mnoho vedcov. Zisťujú, aké konkrétne účinky nám cukor v tele vyvoláva a čomu naozaj neprospieva. Ak si prezeráte nutričné tabuľky, takmer vo všetkom nájdete cukor. Preto je dobré naučiť sa rozoznať, koľko cukru vaše telo naozaj potrebuje a koľko cukru už považovať za nadbytok.
Odporúča sa prijať maximálne 5 gramov z celkového príjmu stravy denne, čo tvorí približne 6 kávových lyžičiek cukru. Možno si poviete, že je to celkom dosť. Ak si však vezmeme v úvahu, že cukor sa nachádza v jedlách (najmä tých hotových) naozaj aj vtedy, keď ho tam nie je potreba, uvedomíte si, že toho cukru denne prijmete omnoho viac.
Úplná stopka cukru nie je riešenie
Vzdať sa cukru znie jednoducho, avšak nie je to až také ľahké. Cukor samozrejme v istom množstve potrebujeme. Z cukru sa nám v tele vytvára energia, bez ktorej by sme neboli schopní existovať. Potrebuje ho najmä náš mozog, aby mohol správne fungovať. No práve on je na vine tomu, že po cukre toľko bažíme.
Pretože konzumujeme veľké množstvo potravín, kde ani netušíme, že sa cukor nachádza, mozog nie je schopný rozoznať dostatočne akceptovateľnú hranicu, a preto vydáva signály na jeho ďalšie prijímanie.
Shutterstock®Benefity, ktoré prinesie znížený príjem cukru:
1. Zlepšenie spánku
Mnohé z nás sa ráno budia nevyspaté a dostatočne neoddýchnuté. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa cukru vzdať. Cukor totiž podporuje tvorbu kortizolu, ktorý nám môže vyvolávať prerušovanie spánku.
Nadmerná konzumácia cukru môže spôsobiť kolísanie hladiny cukru v krvi, čo vedie k nočnému prebúdzaniu a nepokojnému spánku. Okrem toho narušuje prirodzenú produkciu melatonínu, hormónu zodpovedného za kvalitný spánok. Ak obmedzíte cukor, váš spánkový cyklus sa stabilizuje a ráno sa budete cítiť oddýchnutejší a plní energie.
2. Zlepšenie pleti
Množstvo cukru, ktoré prijímame nám bohužiaľ spôsobuje rôzne druhy nedokonalostí pleti. Je to spôsobené tým, že cukor je sám osebe spúšťačom zápalov, a to nielen v súvislosti s pleťou. Cukor totiž produkuje enzýmy, ktoré narúšajú kolagén a elastín v pleti, čím ju narúšajú. Preto ak prestanete jesť cukor, vaša pleť bude krásna a bez nedokonalostí.
Okrem akné môže nadmerná konzumácia cukru prispievať aj k predčasnému starnutiu pokožky, tvorbe vrások a strate pevnosti. Vynechaním cukru sa zníži zápal v tele, pleť sa rozjasní, získa zdravší tón a bude vyzerať mladšie.
3. Zlepšenie kontroly chutí
Cukor vytvára v našom mozgu pocit odmeny. Pri konzumácii totiž produkuje serotonín a beta-endorfíny, ktoré nám zlepšujú náladu, bojujú proti úzkosti a dokonca zvyšujú sebavedomie. Všetko je to však na úkor zdravia. Ak sa naučíme ovládať svoje chute, naše telo už viac nebude potrebovať ten pocit uspokojenia. Budete tak viac schopné rozoznať, na čo naozaj máte chuť.
Postupným obmedzením cukru sa zníži jeho návykový účinok a telo si prirodzene začne pýtať výživnejšie potraviny. Namiesto náhlych výkyvov energie a chutí na sladké získate stabilnejšiu hladinu cukru v krvi a lepšiu kontrolu nad svojím stravovaním.
4. Celkové zlepšenie zdravia
Tento benefit nie je žiadnym prekvapením. Keď sa vzdáme cukru, predchádzame tak chorobám ako sú astma, srdcové ochorenia a cukrovka. Cukor totiž v našom tele zvyšuje krvný tlak a pulz, čo pre naše zdravie nie je dobré.
Okrem toho oslabuje imunitný systém a prispieva k chronickým zápalom, ktoré môžu byť spúšťačom rôznych ochorení. Znížením príjmu cukru podporíte nielen zdravie svojho srdca, ale aj lepšiu funkciu pečene, obličiek a celkovú vitalitu.
5. Viac energie počas dňa
Hoci cukor poskytuje rýchly zdroj energie, spôsobuje jej prudký nárast a následný pokles, čo vedie k únave a podráždenosti. Ak ho obmedzíte, váš organizmus si zvykne využívať energiu efektívnejšie, čím získate stabilnejšiu hladinu energie počas celého dňa. Navyše sa zlepší vaša koncentrácia a budete produktívnejší bez nutnosti neustáleho siahania po sladkostiach.
Shutterstock®Ako zahnať chuť na sladké?
Ak už naozaj máte neprekonateľnú chuť na sladké, skúste to zahnať napríklad orieškami (ale tými nepraženými a nesolenými), ovocím alebo aj šálkou čaju (samozrejme bez cukru).
Nahradiť cukor umelými sladidlami tiež nie je najvhodnejšia alternatíva. Skúste preto stéviu. Či už si ju kúpite v obchode vo forme prášku, alebo si zaobstaráte čerstvú a živú rastlinu, spravíte tým veľký krok pre svoje zdravie.
Ďalšie tipy, ako poraziť chuť na sladké:
- Horká čokoláda – ak máte chuť na sladké, dajte si kúsok kvalitnej horkej čokolády s vysokým obsahom kakaa (aspoň 70 %), ktorá uspokojí chuť na sladké a zároveň obsahuje antioxidanty.
- Bielkoviny a zdravé tuky – jedlá bohaté na bielkoviny (napr. grécky jogurt, tvaroh) alebo zdravé tuky (avokádo, orechové maslá) pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi a potláčajú náhle chute na sladké.
- Škorica – pridajte si škoricu do ovsených vločiek, jogurtu alebo čaju – prirodzene zvýrazní sladkosť jedál a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.
- Pohyb a hydratácia – častokrát si telo mýli smäd s hladom, preto skúste najprv vypiť pohár vody alebo sa prejsť, než siahnete po sladkostiach.
- Mätový alebo ovocný čaj – teplý čaj bez cukru môže pomôcť upokojiť chuťové poháriky a zmierniť potrebu niečo zjesť.
- Žuvačka bez cukru – ak máte len nutkanie niečo žuť, skúste žuvačku bez cukru, ktorá môže oklamať chuť na sladké.
- Ovocné smoothie – kombinácia mrazeného ovocia, rastlinného mlieka a trochy orieškového masla vytvorí chutnú a zdravú alternatívu sladkostí.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik
Aktualizovaný článok: 14.02.2025