Čo je melatonín a aký má význam? Podpor jeho produkciu v tele!

V našom tele je produkované obrovské množstvo hormónov, ktoré napĺňajú najrozličnejšie úlohy a funkcie. Spomenúť môžeme napríklad oxytocín, ktorý okrem iného podporuje sťahy hladkého svalstva maternice počas pôrodu. Medzi hormóny tiež radíme tyroxín a trijódtyronín. Produkuje ich štítna žľaza a okrem iného majú vplyv na metabolizmus. Rozličné hormóny sú tiež produkované v mozgu, taktiež nadobličkami aj pankreasom. Pohlavné orgány produkujú dôležité mužské a ženské hormóny, ako estrogén, progesterón a testosterón. A čo taký melatonín, ktorý je prezývaný hormón spánku? O ňom si niečo viac povieme v nasledujúcom článku!

Prečo je melatonín dôležitý?

Melatonín je hormón, ktorý je primárne produkovaný v mozgu, a to konkrétne v takzvanej epifýze, nazývanej aj šuškovité teliesko. V menšom množstve je tiež tvorený v tráviacom trakte či na sietnici. Spomínaný hormón je tvorený z aminokyseliny tryptofán, pričom pri tejto produkcii vzniká ako medziprodukt aj serotonín. Melatonín má v našom tele veľké množstvo funkcií. Tento hormón je tiež označovaný ako hormón spánku a má to svoje opodstatnenie. Melatonín má totižto význam z hľadiska regulácie denného rytmu človeka. Jeho produkcia výrazne závisí hlavne od svetla. V noci je vyprodukované približne 10-krát väčšie množstvo tohto hormónu ako počas dňa, cez deň sa produkcia naopak znižuje.

V noci má melatonín priaznivý vplyv na spánok, cez deň zase podporuje vitalitu. Tento hormón napomáha navodzovať spánok a podporuje jeho kvalitu, no má mnoho ďalších funkcií, ktoré sa priamo netýkajú spánku. Melatonín vplýva aj na nervový systém a duševné zdravie, taktiež na imunitný systém, zároveň pôsobí ako silný antioxidant, takže napomáha bojovať s voľnými radikálmi a chrániť bunky pred oxidačným stresom. Okrem toho má významný vplyv aj na pohlavné hormóny, plodnosť a libido. Má silné protizápalové účinky, reguluje krvný tlak, vplýva na motilitu čriev aj hladinu cholesterolu a chráni srdce.

Odporúčame: Plný nos a zhoršenie čuchu: Príčinou býva aj tento zdravotný problém!

význam melatonínu

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa môže prejaviť jeho nedostatok?

Na produkciu dôležitého melatonínu majú vplyv okrem svetla aj ďalšie faktory, a to napríklad vek. Platí, že zvyšujúcim sa vekom produkcia spomínaného hormónu klesá, čo býva neraz príčinou toho, že starší ľudia mávajú problémy s nespavosťou. V tele vie pritom problémy narobiť nadbytok aj nedostatok melatonínu. Zvýšená hladina tohto hormónu môže spôsobiť obmedzenie tvorby pohlavných hormónov, nadmernú únavu a ospalosť počas dňa, podráždenosť či problémy s koncentráciou. 

Oveľa častejšie sa však vyskytujú problémy s nedostatkom dôležitého melatonínu. Znížená hladina tohto hormónu spôsobuje v prvom rade hlavne problémy so spánkom. Človeka môže trápiť nekvalitný a prerušovaný spánok, ako aj problémy so zaspávaním či skoré prebúdzanie. Prejavom deficitu melatonínu tiež môže byť znížená vitalita počas dňa aj pokles sexuálnej vitality. Nedostatok sa môže prejaviť zhoršenou obranyschopnosťou organizmu, taktiež problémami s plodnosťou u žien a celkovým narušením hormonálnej rovnováhy. 

nedostatok melatonínu

Zdroj: Shutterstock®

Ako prirodzene zvýšiť jeho produkciu?

Pri potrebe zvýšiť hladinu melatonínu v tele je možné napríklad užívať rozličné výživové doplnky. Pri ich používaní vždy dodržujte odporúčané dávkovanie, rovnako sa neváhajte poradiť s lekárom či lekárnikom. Podporiť produkciu a správnu hladinu melatonínu v tele sa však dá aj prirodzene. Ako na to? Aby sa nám dôležitý hormón produkoval v dostatočnom množstve a bez problémov, nevyhnutné je v prvom rade klásť dôraz na správny a pravidelný spánkový režim. Je dôležité, aby sme počas dňa boli dostatočne vystavovaný slnečnému svetlu, naopak s prichádzajúcim večerom by sme sa svetla mali strániť, vďaka čomu sa naštartuje jeho produkcia. 

Spánok by mal byť dostatočne dlhý. Je ideálne, ak zaspávame aj vstávame v približne rovnakom čase. Pred spánkom by sme mali minimalizovať všetky rušivé elementy, ktoré by mohli narúšať spánok. Najdôležitejšie je spať hlavne v úplnej tme. Je dôležité, aby sme sa večer pred spánkom, ideálne aspoň tri hodiny pred odpočinkom, vyhýbali modrému svetlu, ktoré produkujú telefóny či obrazovky počítačov aj televízorov. Toto svetlo totiž môže mať výrazne negatívny vplyv na produkciu melatonínu. Pre spánok je okrem toho vhodné sa tiež trochu upokojiť, spomaliť a zbaviť stresu. Pozitívny vplyv môže mať meditácia či uvoľňujúci kúpeľ. 

Pozri aj: Pozor, aj nadbytok spánku škodí. Koľko spánku je priveľa?!

melatonín v strave

Zdroj: Shutterstock®

Okrem toho je vhodné, ak svojmu telu počas dňa doprajeme tiež dostatok pohybu. Náročnejšej fyzickej aktivite tesne pred spánkom je však lepšie sa vyhýbať. Okrem toho je vhodné sa vo večerných hodinách tiež vyhýbať alkoholu či kofeínovým nápojom. Práve kofeín môže mať výrazne negatívny vplyv na produkciu melatonínu. Ak naopak chceme podporiť tvorbu tohto dôležitého hormónu, môžeme tak urobiť aj prostredníctvom stravy. Mnohé potraviny totižto predstavujú dobrý zdroj melatonínu. Ide napríklad o višne, čerešne aj banány, taktiež hrozno a paradajky. Do jedálnička sa oplatí zaradiť aj fazuľu, ovos, jačmeň, ryžu alebo mandle a vlašské orechy. 

Pozri aj: Vieš, čo škodí chrbtici? Týmto si ju ničia mnohí z nás!

5 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

30.12.2020 21:38

Dobre vedieť, zaujímavý a poučný článok.

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

30.12.2020 22:42

Zaujímavý článok

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

31.12.2020 07:16

Pravidelný spánkový režim je určite základ.

Vaše meno:

Natália Hrušková

Natália Hrušková

31.12.2020 08:53

Dobrý článok

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

02.01.2021 10:30

Spánok je veľmi dôležitý pre zdravie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE