Psychologička radí, ako prestať kričať na deti: Stačia 3 návyky

Každej jednej mame sa raz za život určite stalo alebo stane, že stratí so svojimi ratolesťami trpezlivosť. Prejavuje sa to rôzne. Niekedy deti jednoducho dáme manželom či babkám, aby sme si oddýchli, inokedy taká možnosť nie je a vybuchneme. Krik však nie je odpoveď, čo vám povie každý jeden odborník na výchovu detí. Psychologička má pre vás niekoľko tipov, ako prestať kričať na deti. Osvojte si tieto 3 základné návyky!

1. Príprava

Ak vás v živote stretne niečo nepríjemné, zvykne sa to aj zle skončiť. Preto by ste sa vy aj vaše deti mali spoločne pripravovať na situácie, ktoré vám nie sú „po srsti“ a môžu za to práve vaše ratolesti. Ak vás teda deti vedia vytočiť pri nakupovaní potravín, povedzte im to. Snažte sa použiť čo najmenej slov, ktoré vystihnú podstatu. Naučte ich, že vyberanie potravín z políc nie je v poriadku a že z obchodu môžu odísť len s jednou sladkosťou a nie s desiatimi. Tiež im vysvetlite, že nemôžu mať všetko. Pripravujte ich dostatočne dlho a zodpovedne, všetko si to zopakujte aj na ceste do obchodu, a to vždy, až kým to nepochopia.

Inšpiruj sa: Trápi ťa herpes na perách? Skús overené prírodné tipy, ktoré fungujú

kričanie na deti

Zdroj: Shutterstock®

2. Krízový manažment

Určite dobre viete, čo predchádza tomu, keď pri deťoch stratíte hlavu aj nervy. Výbuchu totiž predchádza niekoľko biologických procesov, ktoré môžete časom celkom dobre rozoznať. Vieme, že krik na deti často prichádza náhle, no väčšinou ho predbiehajú stúpajúce stresové hormóny v krvi, tuhnutie svalov a stresujúce myšlienky. Identifikujte ich včas a snažte sa zlé myšlienky zahnať. Využite čokoľvek, čo vám pomáha. Napríklad sa na chvíľku poprechádzajte a predýchajte to. Je dobré dať dieťaťu najavo, že nie je na vine len ono, ale napríklad aj vaša aktuálna nálada či rozpoloženie.

ako mať dobrý vzťah s deťmi

Zdroj: Shutterstock®

3. Uznanie samej seba

Nasledujúcim krokom je azda krok najdôležitejší – uznať samú seba a prestať sa obviňovať za to, že nie ste dobrá mama. Priznajte sa, koľkokrát ste použili túto otrepanú frázu, keď ste urobili v rodičovstve chybu? Kľúčom je však naučiť sa negatívne situácie prežiť a posunúť sa ďalej. Odborníčka radí, aby ste sa za svoje chyby deťom ospravedlnili, čím im dávate aj dobrý príklad do života. Vašim ratolestiam tak ukážete, ako vyzerá zdravý vzťah rodiča a dieťaťa. No a možno tak ovplyvníte aj to, akými rodičmi budú vaše deti v budúcnosti. 

Zaujme ťa: Cviky na zväčšenie pŕs: Takto získaš krásne a pevné poprsie!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Iveta Sýkorová

Iveta Sýkorová

10.11.2019 17:23

aj ked sa snazim v zatazovych situaciach s mijimi detmi reagovat s chladnou hlavou, niekedy vsak nervy prasknu...

Vaše meno:

Lucia Šintálová

Lucia Šintálová

23.11.2019 22:24

Rady cenné, len deti ozaj niekedy vedia vytočiť do nepríčetna :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.