Veľkonočný mazanec – pečivo, ktoré na sviatočnom stole nesmie chýbať

S príchodom jari sa blížia aj veľkonočné sviatky. Na sviatočnom stole nesmú chýbať rôzne dobroty. Kto by si vedel predstaviť tieto sviatky bez bieleho koláča, pasky alebo veľkonočného mazanca?

Toto chutné pečivo jedávame so šunkou, klobáskami, cviklou, chrenom, varenými vajíčkami a hrudkou. Urobte svojim blízkym radosť a upečte si domáci veľkonočný mazanec. Môžete si ho upiecť s vyrezaným krížom na povrchu, alebo jednoducho ozdobiť mandľami.

Veľkonočný mazanec patrí medzi TOP veľkonočné jedlá - pripravte si tieto ingrediencie

  • 250 g hladkej múky
  • 250 g polohrubej múky
  • 250 ml mlieka
  • 30 g čerstvého droždia + 1 ČL kryštálového cukru
  • 100 g rozpusteného masla
  • 50 g práškového cukru (pre menej sladký stačí 30 g cukru)
  • 2 balíčky vanilkového cukru
  • 1 ks žĺtok
  • ½ ČL soli
  • sušené hrozienka (podľa chuti – možno vynechať)

Na potretie:

  • rozšľahané vajce

Na ozdobu:

  • mandľové lupienky
veľkonočná paska

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Leona Sovjaková

Postup:

Do vlažného mlieka si rozdrobíme droždie a pridáme 1 čajovú lyžičku kryštálového cukru. Necháme 15 minút postáť.

Maslo si rozpustíme a necháme vychladnúť. Obe múky, práškový cukor, vanilkový cukor, žĺtok a soľ vložíme do väčšej misky. Pridáme vykysnutý kvások v mlieku a vychladené maslo. Všetko spolu dobre premiešame a vypracujeme vláčne cesto, ktoré sa pekne odlepuje od misy. Cesto prikryjeme bavlnenou utierkou a necháme ho kysnúť na teplom mieste 1 hodinu.  Po hodine cesto jemne premiesime, vytvarujeme okrúhly bochník a vložíme ho do vymastenej formy na pečenie. Takto pripravený mazanec necháme kysnúť ešte asi hodinu.

Keď nám už bochníček pekne vykysol, narežeme ho ostrou žiletkou do kríža a povrch potrieme rozšľahaným vajíčkom. Môžeme posypať napríklad mandľovými lupienkami.

Rúru si zohrejeme na 200°C .

1. spôsob pečenia: Mazanec vložíme do rúry a pečieme 10 minút pri teplote 200 °C. Potom teplotu znížime na 160 °C a dopekáme približne 25 minút. Ak by nám povrch rýchlo hnedol, môžeme ho prikryť alobalom.

2. spôsob pečenia: Mazanec pečieme v uzavretej nádobe. Prvých 10 minút pri teplote 200 °C a následne teplotu znížime na 160 °C. Pečieme ešte približne 25 minút. Na konci pečenia nádobu otvoríme a ak treba, necháme ešte chvíľu piecť. Pri tomto spôsobe pečenia je menšia pravdepodobnosť, že povrch prihorí.

Pri oboch spôsoboch pečenia urobíme skúšku dreveným špáradlom alebo špajľou. Ak je povrch suchý, mazanec je dopečený, ak sa zašpiní, je potrebné ešte chvíľu piecť.

Mazanec po vytiahnutí z rúry potrieme cukrovou vodou a necháme vychladnúť na mriežke. Krájame až po úplnom vychladení. Prajem Vám požehnané veľkonočné sviatky.

Dobrú chuť!

veľkonočné pečivo

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Leona Sovjaková

Zdroj úvodnej foto: Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Leona Sovjaková

Aktualizované na 30.03.2024
 

5 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

01.04.2021 10:33

u nás doma sa to akosi neujalo, tak to nepečiem, ale z detstva si pamätám, že moja mama vždy na Veľkú noc piekla vianočku

Vaše meno:

Patrik Podmanický

Patrik Podmanický

01.04.2021 17:41

V každom kúte nášho malého ale krásneho Slovenska majú ľudia rôzne zvyky a recepty na všetky sviatky a významné dni nášho života. Škoda však, že každým rokom z tohto vzácneho pokladu našich predkov veľa nenávratne strácame. Moderný spôsob života nás veľmi zmenil.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

01.04.2021 23:09

Mazanec som veru doma ešte nepiekla,žeby som vyskúšala ?

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

02.04.2021 07:24

Nie je u nás zvykom ho pripravovať, no určite stojí za vyskúšanie.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

06.04.2021 13:00

Vyskúšam,recept uložený

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE