Boli ste na nákup a z obchodu ste si priniesli čerstvé šampiňóny, ktoré na vás pozerali z pultu a svojim vzhľadom doslova lákali? Super, no viete aj, čo s nimi? Popražíte ich a pridáte do raňajkovej omelety alebo ich hodíte na domácu pizzu? Ak ešte nemáte jasný plán, tak vám poradíme – skúste túto šampiňónovú polievku, ktorá v jesennom a vlastne v akomkoľvek období zahreje i zasýti.
Šampiňóny možno na prvý pohľad nelákajú a dokonca ani ich hubová vôňa nemusí byť každému po chuti, no napriek tomu sa oplatí z času na čas dopriať si ich. Podľa všetkého sú šampiňóny naplnené vlákninou i draslíkom, mangánom i zinkom, železom i draslíkom. Potešujúce je, že obsahujú len minimálne množstvo tukov a sacharidov, takže sú viac-menej považované za diétnejšiu ingredienciu. Navyše v nich nájdeme aj aminokyseliny a až z 90 % sú tvorené vodou. Dokonca na 100 gramovú porciu obsahujú len 27 kalórií, aj vďaka čomu si získavajú na popularite. Vyskúšajte aj populárnu a chutnú šampiňónovú polievku.
Na šampiňónovú polievku potrebujeme:
- 400 g šampiňónov
- 2 stredne veľké zemiaky
- 1 menšiu cibuľu
- 1 strúčik cesnaku
- 0,5 l vývaru
- 0,5 l mlieka
- smotanu na varenie
- soľ a čierne korenie
- citrónovú šťavu a petržlenovú vňať (voliteľné)
- olej
Očistíme si zemiaky a nakrájame ich na menšie kocky. Zemiaky preložíme do hrnca, zalejeme vodou (po okraj zemiakov) a dáme variť. Keď nám zemiaky začnú vrieť, pridáme soľ a varíme ďalej do zmäknutia. Medzitým si nakrájame šampiňóny na plátky a na rozohriatom oleji ich orestujeme z oboch strán. Pridáme k ním nakrájanú cibuľu a pretlačený cesnak. Šampiňóny, cibuľu a cesnak restujeme približne 4 minúty, následne zalejeme vývarom. Necháme povariť (približne 10 minút) a k šampiňónom pridáme uvarené zemiaky (bez vody, tú však nevylievajte, ale odložte si pre prípad, že by ste potrebovali polievku trochu zriediť), mlieko, smotanu na varenie a necháme prevrieť. Odstavíme a polievku rozmixujeme ponorným mixérom. Polievku nie je potrebné zahusťovať múkou, pretože škrob v zemiakoch spraví svoje a polievku jemne zahustí.
Na záver polievku dochutíme citrónovou šťavou (tento krok však môžete pokojne vynechať) a podľa potreby aj soľou alebo vegetou. Podávame s čerstvou nasekanou petržlenovou vňaťou, prípade aj s plátkami orestovaných šampiňónov (ak ste si ich zopár odložili nabok). Prajeme vám dobrú chuť!