Obľúbené plody neskorého leta, ktoré dozrievajú práve teraz v našich záhradách sú slivky. Toto tmavomodré ovocie so šťavnatou dužinou sa hodí nielen do kysnutých koláčov a zákuskov, ale je výborné na zaváranie či sušenie.
Slivky sú bohaté na vitamíny skupiny B, horčík, draslík a obsahujú tiež nezanedbateľné množstvo rozpustnej vlákniny.
Nároky na pestovanie
Slivky patria medzi jedny z najrozšírenejších ovocných stromov, ktoré nájdeme v našich záhradách. Spolu s jabloňou, čerešňou a hruškou majú v našich zemepisných šírkach ideálne podmienky pre život. Slivka je však na rozdiel od ostatných stromov náročnejšia na pestovanie, kvôli škodcom a vyšším životným nárokom. Potrebuje teplé miesto dobre zásobenej vlahou s dostatočným množstvom dusíka a draslíka.
Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma
Ako pomáhajú nášmu zdraviu?
Slivky obsahujú vitamín B, ktorý sa podieľa na látkovej výmene a pomáha zlepšiť psychickú či fyzickú odolnosť, vitamín E, ktorý chráni bunky pred poškodením a spomaľuje starnutie a minerálne látky ako sú horčík, zinok, železo alebo fosfor.
Vďaka rozpustnej vláknine sú slivky prírodným liekom na zápchu a znižujú hladinu tuku v krvi. Konzumácia sliviek tiež pomôže upraviť vysoký krvný tlak, zlepšiť trávenie a posilniť imunitný systém. Slivky zvyšujú odolnosť voči stresu a zlepšujú pamäť.
Odporúčame prečítať: Tiramisu podľa šéfkuchára Žídeka
Hrnčekový slivkový koláč
Recept:
- 300 g odkôstkovaných sliviek
- 2 hrnčeky polohrubej múky
- 1 hrnček mlieka
- 3/4 hrnčeka kryštálového cukru + cukor na posypanie
- 1/2 hrnčeka oleja
- 2 vajcia
- 1 kypriaci prášok
- mletá škorica na posypanie
Múku preosejeme spolu s kypriacim práškom do misky. Primiešame cukor, mlieko, vajcia a olej. Vznikne redšie cesto, ktoré vylejeme do okrúhlej formy. Na cesto poukladáme očistené a na polovicu rozkrojené slivky. Posypeme kryštálovým cukrom a mletou škoricou. Dáme piecť do vyhriatej rúry pri 180 stupňoch na približne 30 minút.
Odporúčame prečítať: Pozor na zväčšujúce znamienko
www.shutterstock.com