Pomaly, ale isto je tu dlho očakávaná jar a s ňou aj obdobie slnečných okuliarov. Tie existujú v nespočetnom množstve tvarov, farieb alebo materiálov. A zároveň, nie všetky sa hodia každému typu tváre.
Iné sedia hranatej tvári, úplne iné zase okrúhlej a ak ste majiteľkou oválnej či trojuholníkovej tváre, tiež by ste mali vyberať podľa vašich čŕt. Viete teda, po akých okuliaroch by ste mali siahnuť, aby vašu tvár nedeformovali, ale naopak, aby jej dali vyniknúť? My vás v tom zorientujeme.
Čím väčšie, tým lepšie
Rozhodne sa neoplatí šetriť na veľkosti okuliarov. Odborníci totiž tvrdia, že čím je ich rám väčší, tým lepšie. Aby slnečné okuliare neboli len imidžovým doplnkom, ale aby zároveň aj šetrili vaše oči, dajte si záležať na výbere kvalitných okuliarov s ochranným faktorom. Základná poučka znie, že ak ste svetlejší typ, siahnite po jemných a tlmených odtieňoch okuliarov (sivé alebo strieborné). Naopak, k tmavšej pokožke či vlasom sa viac hodia zemité či pestré a pútavé farby okuliarov (žlté alebo červené). Hrdzovláskam zase ideálne seknú zelené rámy okuliarov.
Pozri aj: Obľúbený chlebík vo vajíčku trochu inak? Pozri, ako ho ozvláštniť!
Certifikovaná optika verzus stánok na ulici
Okuliare by ste si mali zakúpiť v kvalitnej optike. Zavrhovať už dnes ale netreba ani stánky na ulici či trhoviská, no určite vyberajte zodpovedne, starostlivo a nie podľa ceny. Pretože pokiaľ ide o cenu, hodnota zraku je nevyčísliteľná, a tak nešetrite ani na slnečných okuliaroch. V prvom rade si zistite UV filter, pričom ideálny je 380 až 400 (ide o počet nanometrov). Nenechajte sa však pomýliť mýtom, že čím tmavšie sklá, tým väčšia ochrana. Nie je to pravda. Okuliare vás rozhodne nesmú nikde tlačiť ani kĺzať ku špičke nosa, naopak, musia vám perfektne sadnúť. Riasy by sa nemali dotýkať šošoviek.
Pokiaľ ide o materiál, siahnite po skle alebo tvrdenom plaste. Vyhnite sa rámom s prímesou chlóru a niklu, pretože sú to časté alergény. A nezabúdajte, že odborníci odporúčajú nosiť okuliare aj vtedy, keď je zamračené! Slnečné okuliare s polarizačnými šošovkami sú zasa dobrou voľbou na lyžovanie, vodné športy, ale aj na šoférovanie.
Neprehliadni: Šokujúce zistenie: Vedci tvrdia, že stres je nákazlivý ako chrípka!
Hranatá tvár
Tento typ tváre sa vyznačuje silnou čeľusťou, výrazným čelom a hranatou bradou. Siahnite po okrúhlych alebo oválnych okuliaroch, teda takých, ktoré budú kontrastovať s vaším typom tváre. Vhodné sú aj bezrámové alebo okuliare motýlieho tvaru. Určite zabudnite na úzke a hranaté modely.
Okrúhla tvár
Charakteristické sú plné lícne kosti, úzke čelo a čeľuste. Okrúhla tvár je zvyčajne rovnako dlhá ako široká. Vyhnite sa okrúhlym rámom, naopak, zvoľte široké a obdĺžnikové rámy. Dobrou voľbou bude aj asymetrický rám.
Obdĺžniková alebo oválna tvár
Reč je o symetrickej a pozdĺžnej tvári. Je to podlhovastý typ tváre, ktorému sa hodia takmer všetky rámy okuliarov.
Trojuholníková tvár
Typické sú široké čeľuste a zúžené čelo. Nesiahajte po nápadných rámoch, naopak, najvhodnejšie sú pre vás menšie, oválne alebo obdĺžnikové rámy okuliarov.
Štvorcová tvár
Vaše kontúry tváre sú hranaté, s vystúpenými lícnymi kosťami a hranatou bradou. Ideálna voľba slnečných okuliarov je s oválnym rámom alebo okuliare nepravidelného tvaru.