Sviečka ako cvik pre zdravie – 9 dôvodov, prečo ju cvičiť pravidelne

cvik sviečka

Sviečka patrí medzi veľmi známe a pomerne jednoduché cviky. Môžeme ju zaradiť medzi jogové pózy. Aj keď nie ste nadšencom jogy, poznať by ste ju mohli minimálne zo školského telocviku. Pri cvičení sviečky sa zapája celé telo. Ak budete túto pózu praktikovať pravidelne, pocítite jej skvelé účinky na váš zdravotný stav.

Dokáže totiž bojovať proti takým problémom, ako sú napríklad kŕčové žily, zápcha či vrásky. V článku vám prinášame 9 výhod, kvôli ktorým sa oplatí cvičiť sviečku pokojne aj každý deň! Aké sú výhody cvičenia sviečky?

Ako správne urobiť cvik sviečka?

Póza sviečka, zvaná aj Sarvangasana, je jeden z mnohých cvikov jogy. Ide o stojku na ramenách, pri ktorej sa do pohybu zapája každá časť tela. Tento cvik dokáže pri pravidelnom opakovaní blahodarne vplývať na zdravie človeka a podporiť liečbu mnohých ochorení.

Jeho prevedenie je pomerne jednoduché. Na začiatku si ľahnite na chrbát. Dbajte na to, aby ste mali pod sebou vhodný povrch, napríklad podložku na cvičenie. Potom nohy skrčte v kolenách a pritiahnite si ich k hrudi. Následne si rukami podoprite spodnú časť chrbta, driek zodvihnite zo zeme a nohy pomaly vystierajte nahor.

Dávajte dostatočný dôraz na spevňovanie svalov, tak si udržíte rovnováhu. V tejto polohe zostaňte aspoň dve či tri minúty. Pokojne ju však môžete cvičiť iba 30 sekúnd alebo aj oveľa dlhšie. Sviečku skúšajte minimálne dva až trikrát do týždňa, najlepšie i každý deň.

Tipy na jednoduché úpravy pre začiatočníkov

Pre začiatočníkov môže byť náročné udržať správne držanie tela pri cviku sviečka. Preto existujú jednoduchšie verzie, ktoré pomôžu osvojiť si túto polohu postupne. Jedným zo spôsobov je opretie nôh o stenu: ľahnite si na chrbát blízko steny, nohy zdvihnite a oprite ich o stenu tak, aby ste mali boky podopreté. 

Tento spôsob uľahčuje udržiavanie rovnováhy a znižuje tlak na krk. Ďalšou variantou je podoprenie bedier jedným alebo viacerými vankúšmi, čo poskytne extra oporu a pomôže vám dostať nohy do vertikálnej polohy bez nadmerného zaťaženia chrbta a krku. Tieto úpravy umožňujú bezpečne si vyskúšať cvik sviečka a postupne zlepšovať stabilitu a pružnosť.

Pre koho nie je sviečka vhodná?

V súvislosti s touto pózou existujú aj isté obmedzenia. Nie je veľmi vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom, zápalom krčných stavcov či vysunutou platničkou. Vyhýbať by sa jej mali aj osoby so zápalom stredného ucha alebo akútnou infekciou v oblasti krku a hlavy. O vhodnosti cvičenia je vždy dobré poradiť sa s lekárom či priamo s inštruktorom jogy.

Pozri aj: Tieto 4 zdravé oleje na varenie vylepšia tvoje jedlo a aj postavu!

štítna žlaza
Shutterstock®

Takéto sú výhody cvičenia sviečky:

1. Precvičí štítnu žľazu

Cvičením sviečky môžete účinne podporiť správnu činnosť štítnej žľazy. Tento orgán je pri cvičení stimulovaný k správnemu fungovaniu kvôli efektu tlaku. Pri prevádzaní pózy totiž brada tlačí na štítnu žľazu. Po neskoršom uvoľnení sa nielen stabilizuje funkcia štítnej žľazy, ale dochádza aj k normalizovaniu činnosti mnohých ďalších orgánov a procesov, ktoré riadi.

2. Redukuje zápchu

Ak je u vás zápcha dlhodobý či pravidelne sa opakujúci problém, vyskúšajte cvičiť sviečku. Gravitačný tlak na telo sa pri cviku mení, čo ovplyvňuje aj vnútorné orgány. Črevá sa môžu pri tejto póze akoby voľnejšie pohybovať, čo vedie k ľahšiemu uvoľneniu stolice.

Odporúčame: Trápi ťa bolesť v podbrušku a výtok? Príčinou môže byť toto gynekologické ochorenie!

krčové žily
Shutterstock®

3. Zmenšuje kŕčové žily

Pri problémoch s kŕčovými žilami sa často odporúča, aby si pacient pravidelne vykladal nohy. Takáto zvýšená poloha nôh totiž pôsobí preventívne proti tomuto nepríjemnému zdravotnému problému a pomáha aj pri opuchnutých končatinách.

Rovnako vám môže pomôcť cvičenie sviečky. Pri cviku je odvádzaná stará krv z nôh, panvy a brucha, čo napomáha k redukovaniu kŕčových žíl. Taktiež týmto spôsobom doprajete svojim nohám oddych.

4. Posilní srdce

Obrátená poloha pri sviečke vám nepomôže len od zápchy, ale vďaka nej sa redukuje aj námaha kladená na srdce. Touto jednoduchou cestou môžete nechať svoje srdce aspoň trochu oddýchnuť.

Odporúčame: Švédi vedia, ako na to! Toto je podľa nich tajomstvo krásy

nádcha a prechladnutie
Shutterstock®

5. Bojuje s prechladnutím

Ak práve bojujete s bežným prechladnutím či boľavým hrdlom, cvičenie sviečky vám dokáže pomôcť. Zdravá krv bez problémov cirkuluje okolo krku a hrude, čo môže viesť aj k úľave od ťažkostí spôsobených astmou či bronchitídou. Stojka na ramenách dokonca zvyšuje odolnosť proti angínam.

6. Bojuje proti vráskam

Pri cvičení sviečky dochádza k zvýšenému prekrveniu hlavy, čo skvelo pôsobí proti vráskam. Tento efekt potvrdili mnohí cvičiaci, ktorí prevádzajú stojku na ramenách pravidelne. Zvýšené prekrvenie navyše pôsobí aj na zlepšenie rastu vlasov a blahodarne vplýva na oči či bolesť hlavy.

7. Zvýši silu a flexibilitu

Aj jednoduché cvičenie vám môže zabezpečiť skvelé výsledky. Sviečka posilní celú hornú časť tela aj nohy. Pri cvičení sa otvára hrudník, posilňuje krk, ramená, či dokonca chrbtové svaly. Taktiež si týmto spôsobom zlepšíte brušné svalstvo.

Pozri aj: Retro ľadvinka už nie je pasé: Obľúbený kúsok sa vracia!

stres
Shutterstock®

8. Upokojí nervový systém

Tento jednoduchý a časovo nenáročný cvik má celkovo upokojujúci efekt. Sviečka pomôže ľuďom, ktorí často zažívajú stres, ľahko sa rozčúlia a nahnevajú alebo sú náchylní na nervové zrútenie. Cvičenie stojky na ramenách vedie k stabilizovaniu nálad.

9. Zlepšenie spánku

Zdravý spánok je pre nás nevyhnutný, pretože počas neho dochádza k regenerácii organizmu. V prípade, že vás trápi nespavosť alebo nepokojný spánok a často sa prebúdzate, cvičenie sviečky je pre vás ako stvorené. Pravidelným cvičením tejto pózy účinne podporíte hlboký spánok a zatočíte s nespavosťou.

Prínosy cviku sviečka pre ženy

Cvik sviečka prináša ženám množstvo špecifických výhod, ktoré pozitívne ovplyvňujú ich zdravie a pohodu. Pravidelné cvičenie tejto polohy pomáha podporovať hormonálnu rovnováhu, čo môže byť prínosné pri zvládaní menštruačných nepríjemností či znižovaní príznakov PMS. Stimuláciou štítnej žľazy, ktorá má vplyv na metabolizmus, sviečka tiež prispieva k udržaniu zdravej váhy a vitality. 

Tlak na panvovú oblasť môže navyše podporiť krvný obeh, čo je prospešné pre reprodukčné orgány a môže pomôcť pri prevencii problémov s kŕčovými žilami. Cvik sviečka zároveň pôsobí relaxačne, čím zmierňuje stres a únavu, ktoré sú bežnými dôsledkami náročného životného štýlu a podporuje tak psychickú i fyzickú regeneráciu.

Máte radi jogu? Tu sú tipy na ďalšie jogové cvičenia:

Aktualizovaný článok: 11.11.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

27.09.2017 07:47

budem praktizovať častejšie...

Vaše meno:

benynka

benynka

27.09.2017 11:10

keď cvičím tak skúšam nezabudnúť aj na sviečku

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

27.09.2017 19:45

o tomsom už počula.. voľakedy som cvičila každý deň... teraz pri malom dieťati nestííííham :(

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

27.09.2017 22:32

Vidím že sviečka má veľa pozitív, skúsim sa k tomuto cvičeniu vrátiť..

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

28.09.2017 16:12

Tak teda , to je pre mňa ,jak vyšité .. Budem sviečku cvičiť aj každý deň , len nech nemám nervy , nech mám dobrý spánok , žiadne vrásky ,prechladnutie , no proste je to super cvik pre mňa určite .. !!!

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

20.10.2017 13:33

toto som nevedela, určite sa ju budem snažiť cvičiť a nezabúdať na ňu.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.09.2023 07:25

Cvik, ktorý sa naozaj vyplatí.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.