Čím je známy Košický kraj: Kam sa vybrať za zážitkami?

Košický kraj výlety

Čo vám napadne, keď sa povie Košice? Poriadna svadobná veselica, kapura a iné slová, ktorým my z iných krajov nerozumieme, šaľení víchodňari, dobrosrdeční, temperamentní a veselí ľudia, spevavý prízvuk? Áno, aj toto všetko patrí ku Košiciam a Košickému kraju, ktorý sa okrem iného môže pochváliť kultúrnymi pamiatkami, nádhernými úskaliami, dolinami i malebnými dedinkami. 

Nielen v lete, ale i v zime je tento kraj plný atrakcií, ktoré potešia malých i veľkých. Ak si chcete oddýchnuť, vidieť kus krásnej prírody, potešiť i vaše chuťové poháriky a dopriať si nezabudnuteľné zážitky, vyberte sa na výlet do Košického kraja.

Príroda Košického kraja: Od hôr po najnižší bod Slovenska

V Košickom kraji, na východnom Slovensku, žije vyše osemsto tisíc ľudí v jedenástich okresoch. Nájdeme v ňom historický región Tokaj – známu vinohradnícku oblasť a Zemplín. Kraj prelínajú  pohoria ako Vihorlat, Slovenské Rudohorie, Slanské a Zemplínske vrchy, juhovýchod lemuje Východoslovenská nížina s najnižšie položeným bodom Slovenska v katastrálnom území obce Klin nad Bodrogom s nadmorskou výškou 94,3 metra nad morom. 

Prírodné krásy tohto kraja dopĺňa Národný park Slovenský raj a Slovenský kras s unikátnymi sprístupnenými jaskyňami – Ochtinskou aragonitovou, Gombaseckou, Krásnohorskou, Jasovskou a jaskyňou Domica. Nesmieme tiež zabudnúť na chránené krajinné oblasti Vihorlat so vzácnym klenotom – jazierkom Morské oko a Latoricu s mokraďami a lužnými lesmi.

Zemplínska šírava
Depositphotos

Letné osvieženie: Zemplínska šírava a Ružín

Pre milovníkov plávania a pravej letnej atmosféry je ideálnym miestom Zemplínska šírava nazývaná i Východoslovenské more, ktorá slúži na rekreáciu a oddych. Môžete sa tu vykúpať do sýtosti, stráviť deň v Thermal parku Šírava alebo si užiť vyhliadkovú plavbu motorovou jachtou. 

Takisto sa môžete vybrať k priehrade Ružín s viacerými rekreačnými strediskami s plážami, ubytovaním a zázemím pre vodné športy. Okrem udržiavaných areálov nájdete pri Ružíne aj tiché zákutia a dokonca aj dva malebné ostrovčeky – skalnatý Ostrov lásky a Malý ostrov. 

Architektonické skvosty a historické pamiatky

Košický kraj sa pýši niekoľkými unikátnymi stavbami a pamiatkami. Pravdaže, každý z nás pozná najvýchodnejšiu gotickú katedrálu v Európe a najvzácnejší architektonický skvost na Slovensku – Dóm Svätej Alžbety. Ďalšími zaujímavými stavbami v Košiciach je Urbanova veža, Župný dom, Gersterov dom, Máraiho socha, Katova bašta a Rodošto, archeologický komplex Dolná brána. 

Za návštevu stojí i kaštieľ Františka Rákocziho II. v Borši a kaštiel v Markušovciach, ruiny kartuziánskeho kláštora s názvom Kláštorisko v obci Letanovce, ruiny gotického hradu Parič. Dominantami kraja je i Spišský hrad a pamiatky okolia nachádzajúce sa na územiach niekoľkých miest a obcí okresov Levoča a Spišská Nová Ves v Prešovskom a Košickom kraji, hrad Krásna Hôrka. Európskou raritou je studený gejzír v obci Herľany, ktorý dosahuje erupciu v intervale 32-36 hodín.

Festivaly, slávnosti a kultúra

Tento kraj má i bohatý kultúrny život, takže ak by ste chceli ochutnať trochu z východu a dupnúť si do rytmu ľudových piesní, zúčastnite sa podujatí ako napríklad Zemplínske slávností, Poddargovské slávnosti a vareňe šlivkovoho ľekvaru, Dožinky v Trebišove, Po gemersky hráme, aj si zaspievame vo Vyšnej Slanej, Tokajský festival, Dargovská ruža.

A čo ešte navštíviť v Košickom kraji? Máme pre vás niekoľko tipov na výlet. Nech sa páči.

Tiesňava Suchá Belá
instagram.com/agnieszkasoplasobczyk

Kam sa vybrať na výlet v Košickom kraji?

Tiesňava Suchá Belá

Ste milovníkmi divokej prírody a podmanivej krásy? Tak sa určite vyberte do Slovenského raja a navštívte tiesňavu Suchá Belá, ktorá patrí ku pokladom tohto národného parku. Tiesňava je dlhá štyri kilometre a voda v nej vďaka kaskádam a vodopádom prekonáva výškový rozdiel až 400 metrov. 

Romantickú atmosféru umocňujú skalné útvary, zurčiace krištáľové vodopády a rozprávková príroda všade naokolo. Čakajú na vás nádherné scenérie a nezabudnuteľné zážitky. Tiesňava Suchá Belá je najnavštevovanejšou tiesňavou Slovenského raja. Vedie ňou pomerne náročná avšak zaujímavá trasa tvorená chodníčkami, rebríkmi, lávkami. Východiskovým bodom je osada  Podlesok pri Hrabušiciach. 

Túra trvá približne dve hodiny. Ak budete mať chuť na dlhšiu turistiku, môžete pokračovať ďalej cez Vtáčí hrb a Kláštorisko až k hrdlu Hornádu a odtiaľ späť na Podlesok.

Kostol Ducha Svätého v Žehre

Malebná spišská obec Žehra je známa vďaka svojmu vzácnemu rímskokatolíckemu Kostolu Ducha Svätého, ktorý je spolu s ostatnými pamiatkami v okolí Spišského hradu zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO

Celé presbytérium pokrývajú nádherné nástenné maľby, ale osobitnou vzácnosťou sú busty prorokov i uhorských kráľov Štefana I. a kráľa Ladislava. Mimoriadne pôsobivá a pozoruhodná je maľba tzv. Stromu života, ktorá zobrazuje Ježiša Krista na kríži rozdeľujúceho dejiny na Starý a Nový zákon. 

Interiér chrámu okrem nádherných malieb dopĺňa i kamenná krstiteľnica pochádzajúca z 13. storočia a kazateľnica zo 17. storočia.

Morské oko
Depositphotos

Morské oko

Hlboko v bukových lesoch Virholatu, severne od obce Remetské Hámre, sa ukrýva najväčšie slovenské sopečné jazero s názvom Morské oko (v minulosti nazývané Veľké Vihorlatské jazero). Predstavuje ideálne miesto pre peknú prechádzku a oddych, samozrejme, kúpanie, rybolov či člnkovanie je tu prísne zakázané. Jazero, ktoré má rozlohu trinásť hektárov, má veľmi členité pobrežie a krištáľovo čistú vodu. 

Západný a severný breh je tvorený pieskom a má mierny sklon. Východná časť je naopak strmá a kamenitá. Jazero i priľahlé lesy boli vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu, ktorá sa vyznačuje množstvom vzácnych druhov rastlín i živočíchov. Ak si už do sýtosti vychutnáte krásny výhľad na jazero a spravíte si niekoľko fotiek, vyberte sa na prechádzku okolo jazera a lesnou cestičkou, ktorá vedie cez Vihorlatský prales. 

Nad hladinou Morského Oka sa pyšne vypína jedna z dominánt Vihorlatských vrchov – Sninský kameň, ktorý ponúka jedinečný výhľad na okolité vrchy a doliny.

Kaštieľ Betliar

Neďaleko baníckeho mesta Rožňava, v malebnej dedinke Betliar, sa nachádza jeden z najnavštevovanejších kaštieľov na východe Slovenska. Svojím nádherným interiérom a exteriérom láka návštevníkov z celého sveta a je i obľúbeným miestom pre svadby. Kaštieľ Betliar pochádza zo začiatku 18. storočia. 

Postaviť ho dal Štefan Andráši ako poschodový, opevnený kaštieľ so štyrmi nárožnými vežami na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov. Kaštieľ zaplnili Andrášiovci množstvom vzácneho nábytku, umeleckých zbierok a diel. Prevahu zbierok tvoria maliarske diela najmä z 19. storočia. Druhú časť zbierok tvoria dovezené exotické predmety a poľovnícke trofeje. 

V najväčšom historickom parku na Slovensku zdobiacom okolie kaštelia je aj rímsky vodopád, navrhnutý v roku 1823 Josefom Bergmannom. Výškou 9 metrov je najvyšším umelým vodopádom a zároveň prvou romantickou stavbou na Slovensku. Park dotvára niekoľko jazierok, pavilónov, vzácne exotické stromy a zvyšky prastarého tisového lesa.

prielom Hornádu
instagram.com/kitti.gaal

Prielom Hornádu

Slovenský raj patrí medzi najkrajšie prírodné oblasti Slovenska. Jedným zo šperkov tohto národného parku je i lokalita nazývaná Prielom Hornádu, ktorý je obrovským lákadlom pre domácich, ale i zahraničných turistov. Jedná sa o očarujúcu kaňonovitú dolinu, dlhú približne šestnásť kilometrov. 

Prielom predstavuje úsek horného toku rieky Hornád od ústia Veľkej Bielej vody po obec Smižany. Mohutný tok Hornádu tu vytvoril počas tisícročí kaňonovité údolie, ktorým prechádza chodník "Horskej služby". Na tomto chodníku je zabudovaných sedem kovových mostíkov a lávok, približne tristodvadsať metrov reťazí upevnených v skalných stenách, približne sedemdesiat metrov drevených lávok a stoštyridsať stúpačiek. 

Najväčším lákadlom s dávkou adrenalínu sú určite úseky, ktoré sa zdolávajú po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad hladinou rozbúreného Hornádu. Táto trasa je veľmi populárna i v zime, najmä pre milovníkov čarovnej sily mrazu. 

Tipy na tradičné jedlá z regiónu

Východné Slovensko, a najmä Košický kraj, sa môže pochváliť kuchyňou, ktorá vonia domovom a pohostí aj toho najhladnejšieho návštevníka. Medzi typické pokrmy patrí gugeľ – zemiakový koláč pečený v hlinených nádobách, holúbky plnené ryžou a mäsom, tatarčané pirohy z pohánkového cesta, kysnuté kapustníky či šťavnaté pirohy s lekvárom alebo tvarohom. 

Jedlá sa často podávajú s domácou smotanou a vyprážanou cibuľkou, čo im dodáva bohatú chuť a nezameniteľnú atmosféru. Za ochutnanie rozhodne stojí aj tokajské víno, ktoré pochádza z viníc regiónu Tokaj – ide o jednu z najznámejších a historicky najcennejších vinohradníckych oblastí v Európe. 

K tradičným pochúťkam patria aj výrobky zo šliviek, najmä šlivkový lekvár, ktorého varenie je často spojené s folklórnymi slávnosťami. Nechýbajú ani klobásy, jaternice či domáci chlieb, ktorými sa Košický kraj rád pochváli pri každej hostine.

Prehľad najkrajších miest a obcí

Košický kraj je domovom niekoľkých pôvabných miest, ktoré si zachovali svoju atmosféru, kultúrnu hodnotu a historický význam. Samotné Košice sú mestom kontrastov – gotický Dóm svätej Alžbety, malebné uličky, moderné kaviarne aj dynamická kultúrna scéna robia z mesta ideálny cieľ na víkendovú návštevu. 

Ďalším krásnym mestom je Rožňava, ktorá dýcha baníckou minulosťou a ponúka úchvatné výhľady na Slovenský kras. Z vidieckych oblastí si pozornosť zaslúži obec Žehra, známa unikátnym kostolom zapísaným v UNESCO, aj Borša so zrekonštruovaným kaštieľom Františka Rákociho II. 

V srdci vinárskej oblasti Tokaj sa nachádzajú dediny ako Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa či Čerhov, kde víno tečie plným prúdom a atmosféra je ako vystrihnutá z rozprávky. Nezabudnuteľné zážitky ponúkne aj obec Remetské Hámre v blízkosti Morského oka či Betliar s rovnomenným kaštieľom a historickým parkom.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos, instagram.com/agnieszkasoplasobczyk

Aktualizovaný článok: 08.07.2025

6 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

23.04.2021 14:21

Slovensko je krásne

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

18.03.2021 12:48

Krásna príroda ešte som tam nebol

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

28.02.2021 10:50

Jeden z najkrajších a najbohatších krajov na Slovensku, čo sa týka prírodných krás :-)

Vaše meno:

Ľudmila Sedlická

Ľudmila Sedlická

01.11.2020 16:39

Áno, Košice sú nádherné mesto, stačí sa prejsť po hlavnej ulici a obdivovať krásnu architektúru, či posedieť si v parku pri spievajúcej fontáne.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

25.09.2020 10:28

Košický kraj má veľa nádherných oblastí a jednou z nich je aj Tokajská oblasť inak povedané Slovenské Toskánsko.

Vaše meno:

Alica Mareková

Alica Mareková

04.08.2020 11:47

Betliar som navštívila, je to nádherná stavba.

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.