Čím je známy Košický kraj: Kam sa vybrať za zážitkami?

Čo vám napadne, keď sa povie Košice? Poriadna svadobná veselica, kapura a iné slová, ktorým my z iných krajov nerozumieme, šaľení víchodňari, dobrosrdeční, temperamentní a veselí ľudia, spevavý prízvuk? Áno, aj toto všetko patrí ku Košiciam a Košickému kraju, ktorý sa okrem iného môže pochváliť kultúrnymi pamiatkami, nádhernými úskaliami, dolinami i malebnými dedinkami. Nielen v lete, ale i v zime je tento kraj plný atrakcií, ktoré potešia malých i veľkých. Ak si chcete oddýchnuť, vidieť kus krásnej prírody, potešiť i vaše chuťové poháriky a dopriať si nezabudnuteľné zážitky, vyberte sa na výlet do Košického kraja.

Hory, piesne, pamiatky

V Košickom kraji, na východnom Slovensku, žije vyše osemsto tisíc ľudí v jedenástich okresoch. Nájdeme v ňom historický región Tokaj – známu vinohradnícku oblasť a Zemplín. Kraj prelínajú  pohoria ako Vihorlat, Slovenské Rudohorie, Slanské a Zemplínske vrchy, juhovýchod lemuje Východoslovenská nížina s najnižšie položeným bodom Slovenska v katastrálnom území obce Klin nad Bodrogom s nadmorskou výškou 94,3 metra nad morom. Prírodné krásy tohto kraja dopĺňa Národný park Slovenský raj a Slovenský kras s unikátnymi sprístupnenými jaskyňami – Ochtinskou aragonitovou, Gombaseckou, Krásnohorskou, Jasovskou a jaskyňou Domica. Nesmieme tiež zabudnúť na chránené krajinné oblasti Vihorlat so vzácnym klenotom – jazierkom Morské oko a Latoricu s mokraďami a lužnými lesmi.

Pre milovníkov plávania a pravej letnej atmosféry je ideálnym miestom Zemplínska šírava nazývaná i Východoslovenské more, ktorá slúži na rekreáciu a oddych. Môžete sa tu vykúpať do sýtosti, stráviť deň v Thermal parku Šírava alebo si užiť vyhliadkovú plavbu motorovou jachtou. Takisto sa môžete vybrať k priehrade Ružín s viacerými rekreačnými strediskami s plážami, ubytovaním a zázemím pre vodné športy. Okrem udržiavaných areálov nájdete pri Ružíne aj tiché zákutia a dokonca aj dva malebné ostrovčeky – skalnatý Ostrov lásky a Malý ostrov. 

Košický kraj sa pýši niekoľkými unikátnymi stavbami a pamiatkami. Pravdaže, každý z nás pozná najvýchodnejšiu gotickú katedrálu v Európe a najvzácnejší architektonický skvost na Slovensku – Dóm Svätej Alžbety. Ďalšími zaujímavými stavbami v Košiciach je Urbanova veža, Župný dom, Gersterov dom, Máraiho socha, Katova bašta a Rodošto, archeologický komplex Dolná brána. Za návštevu stojí i kaštieľ Františka Rákocziho II. v Borši a kaštiel v Markušovciach, ruiny kartuziánskeho kláštora s názvom Kláštorisko v obci Letanovce, ruiny gotického hradu Parič. Dominantami kraja je i Spišský hrad a pamiatky okolia nachádzajúce sa na územiach niekoľkých miest a obcí okresov Levoča a Spišská Nová Ves v Prešovskom a Košickom kraji, hrad Krásna Hôrka. Európskou raritou je studený gejzír v obci Herľany, ktorý dosahuje erupciu v intervale 32-36 hodín.

Tento kraj má i bohatý kultúrny život, takže ak by ste chceli ochutnať trochu z východu a dupnúť si do rytmu ľudových piesní, zúčastnite sa podujatí ako napríklad Zemplínske slávností, Poddargovské slávnosti a vareňe šlivkovoho ľekvaru, Dožinky v Trebišove, Po gemersky hráme, aj si zaspievame vo Vyšnej Slanej, Tokajský festival, Dargovská ruža.

A čo ešte navštíviť v Košickom kraji? Máme pre vás niekoľko tipov na výlet. Nech sa páči.

Neprehliadni: Aké skvosty ukrýva Trnavský kraj? Tu je 5 skvelých tipov na výlet!

Galéria: Kam sa vybrať na výlet v Košickom kraji?

Tiesňava Suchá Belá

Ste milovníkmi divokej prírody a podmanivej krásy? Tak sa určite vyberte do Slovenského raja a navštívte tiesňavu Suchá Belá, ktorá patrí ku pokladom tohto národného parku. Tiesňava je dlhá štyri kilometre a voda v nej vďaka kaskádam a vodopádom prekonáva výškový rozdiel až 400 metrov. Romantickú atmosféru umocňujú skalné útvary, zurčiace krištáľové vodopády a rozprávková príroda všade naokolo. Čakajú na vás nádherné scenérie a nezabudnuteľné zážitky. Tiesňava Suchá Belá je najnavštevovanejšou tiesňavou Slovenského raja. Vedie ňou pomerne náročná avšak zaujímavá trasa tvorená chodníčkami, rebríkmi, lávkami. Východiskovým bodom je osada  Podlesok pri Hrabušiciach. Túra trvá približne dve hodiny. Ak budete mať chuť na dlhšiu turistiku, môžete pokračovať ďalej cez Vtáčí hrb a Kláštorisko až k hrdlu Hornádu a odtiaľ späť na Podlesok.

6 komentárov
Alica Mareková

Alica Mareková

04.08.2020 11:47

Betliar som navštívila, je to nádherná stavba.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

25.09.2020 10:28

Košický kraj má veľa nádherných oblastí a jednou z nich je aj Tokajská oblasť inak povedané Slovenské Toskánsko.

Vaše meno:

Ľudmila Sedlická

Ľudmila Sedlická

01.11.2020 16:39

Áno, Košice sú nádherné mesto, stačí sa prejsť po hlavnej ulici a obdivovať krásnu architektúru, či posedieť si v parku pri spievajúcej fontáne.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

28.02.2021 10:50

Jeden z najkrajších a najbohatších krajov na Slovensku, čo sa týka prírodných krás :-)

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

18.03.2021 12:48

Krásna príroda ešte som tam nebol

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

23.04.2021 14:21

Slovensko je krásne

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE