Leto a kúpalisko k sebe jednoducho patria ako chlieb a maslo. Keď slnko vonku zavelí tridsiatky, nezostáva nám predsa nič iné, len hľadať ochladenie pri vode. Kam sa vybrať treba dobre zvážiť. Aktuálne nám toho kúpaliská vedia ponúknuť už oveľa viac - výborné občerstvenie od výmyslu sveta, pestré vybavenie detských ihrísk či iné možnosti športového vyžitia. No návšteva kúpaliska môže však so sebou niesť aj následky v podobe infekcií či iných zdravotných problémov, ktoré číhajú priamo vo vode, aj keď si to možno niekedy neuvedomujeme.
Samozrejme, že keď sa prevádzkovateľ kúpaliska o svoje bazény dobre stará, nič sa stať nemôže. Preto sme pre vás spísali niekoľko jasných znakov, podľa ktorých identifikujete, že ide o nebezpečný bazén. Aké znaky má poškodený bazén alebo bazén, ktorý nemusí byť úplne bezpečný?
V ktorých prípadoch si dať na bazén pozor?
1. Preplnený bazén
Niektoré výstrahy spoznáte na prvý pohľad, po iných musíte jednoducho trocha pátrať. Čo však vášmu oku neunikne, je preplnený bazén. Davy vo vode, to znamená aj veľa mikróbov, infekcií a vírusov, čo v konečnom dôsledku zvyšuje šancu, že niečo schytáte.
A keď je viac detí v bazéne, tiež sa dá predpokladať, že voda nebude najčistejšia. Teraz nehovoríme o bábätkách, ktoré majú špeciálne nepriepustné plienky, ale o deťoch, ktoré radšej, ako by mali vybehnúť na toaletu, urobia to, čo potrebujú rovno do vody. V príliš preplnených bazénoch sa teda radšej nekúpte.
Pozri aj: Vieš, ako rozpoznať alergiu u zvierat? Toto sú najčastejšie signály
2. Voda v bazéne nie je priezračná
Možno s nami nebude súhlasiť každá mamička, no chémia je v prípade verejných bazénov naozaj veľmi potrebná. Hladina chlóru vo vode by sa mala dokonca kontrolovať aj niekoľkokrát za deň, aby neprišlo k jeho poklesu pod minimálnu úroveň. Vtedy by sa voda stala nechránená a pre plavcov by to mohlo znamenať nepríjemné zdravotné ťažkosti, najmä črevné.
To, že je bazén nedostatočne chránený chémiou, sa môže prejaviť aj rozmnožením rias, a to najmä na slnečných miestach bazéna. Aj toto je jasný signál, že o bazén nie je dobre postarané, a teda by ste sa pobytu v takejto vode mali radšej vyvarovať. Riasy v bazéne nikdy neignorujte. Do bazéna nelezte ani vtedy, keď je voda zakalená. Vždy sa kúpte len v bazénoch, v ktorých je voda priezračná a viditeľne čistá.
Ak ide o verejný bazén, ruky od neho preč. Ak ide o bazén doma, je nutné sa zamerať na lepšiu údržbu. Nutná je dezinfekcia bazénovej vody, pravidelné chlórovanie a sledovanie pH. Údržba bazénu skrátka zaberie čas aj financie.
3. Steny bazéna sú znečistené
Aj viditeľné nečistoty na dne alebo stenách bazéna sú dôležitým indikátorom toho, že bazén nemusí byť bezpečný alebo vhodný na kúpanie. Lístie, tráva a iné rastlinné zvyšky môžu byť do bazéna zanesené vetrom alebo po búrke. Tieto zvyšky môžu rozkladať a podporovať rast rias a baktérií, čo môže viesť k znečisteniu vody a zdravotným problémom.
Taktiež piesok a blato môžu byť do bazéna zanesené vetrom, dažďom alebo pri používaní bazéna bez vhodného očistenia nôh. Piesok a blato môžu spôsobovať mechanické poškodenie filtračných systémov a vytvárať podmienky pre rast mikroorganizmov. Ak sa rôzne nečistoty nachádzajú na dne alebo stenách bazéna, je to znak toho, že čistenie bazéna bolo zanedbané.
Zaujme ťa: Ako využiť cukor v domácnosti? Nie, nie je len na sladenie!
4. Bazén nemá žiadne ohradenie
Nebezpečný bazén je každý, ktorý nie je ohradený, a to hlavne pre malé deti. Pri takomto bazéne by ste mali mať ratolesti stále na očiach a byť v ich bezprostrednej blízkosti. Dávajte si pozor napríklad aj vtedy, ak má takýto nezabezpečený bazén váš sused.
Ani neviete ako a vaše dieťa sa môže k nemu dostať a jednoducho do vody spadnúť. Nebezpečenstvo utopenia číha aj na kúpaliskách, kde nie je k dispozícii plavčík alebo je plavčíkov na veľkosť kúpaliska málo.
5. Nedostatočné technické vybavenie
Pozor si treba dávať na ďalšie signály, ktoré naznačujú, že bazén sa spája s vyšším rizikom nehôd a zranení. Poškodený bazén, ktorý nie je v dobrom stave, je skutočne rizikový. Poškodené alebo chýbajúce kryty filtračných systémov môžu spôsobiť nebezpečenstvo pre plavcov. Neúplné alebo poškodené schodíky a rebríky môžu byť príčinou zranení pri vstupe alebo výstupe z bazéna.
Poškodená alebo chýbajúca dlažba či povrchová úprava je rovnako nežiaduca. Ostré hrany alebo šmykľavý povrch môžu spôsobiť zranenia, či už u dieťaťa, alebo aj dospelého jedinca.
Na čo si ešte pri kúpaní v bazéne dávať pozor?
Aby bolo kúpanie v bazéne bezpečná zábava, myslite ešte na pár vecí. Problémom môže byť napríklad nedostatočné značenie hĺbky verejného bazéna. Absencia označení hĺbky môže byť nebezpečná pre plavcov, najmä pre deti a neplavcov. Ďalším problémom sú nedostatočné alebo nejasné bezpečnostné pokyny. Upozornenia a pravidlá pre používateľov bazéna by mali byť jasne viditeľné a dodržiavané.
Článok aktualizovaný 28.6.2024
Aktualizovaný článok: 28.06.2024