Apríl sa nám pomaly končí, to však neznamená, že už nie je správny čas na nazbieranie si púpav. Pýtate sa, na čo by vám doma boli púpavy? No predsa na výrobu sladkého a veľmi cenného medu. Púpavový med je nesmierne nedocenený a pritom má toľko pozitív. Detoxikácia pečene, čistenie krvi, poriadna dávka železa. A to sme ich stále vymenovali len pár.
Pre niekoho sú púpavy burinou, no táto milá rastlinka je plná vitamínov A, B, C a D, minerálov, železa, draslíka a zinku. V kuchyni je púpava používaná rovnako v hojnom množstve. Napríklad vegetariáni jej listy používajú v šalátoch, sendvičoch či čajoch. Jej korene sa používajú v niektorých náhradách kávy. Kvety sa používajú na výrobu vína, medu a sirupu. A my si dnes jeden púpavový med spoločne pripravíme.
Odporúčame: Raňajky deluxe: Recept na avokádové košíčky s vajíčkom
Na prípravu potrebujeme:
- 400 ks kvetov púpavy
- 2 ks citrón
- 1,5 kg kryštálového cukru
- 1,5 l vody
Na dávku medu potrebujeme 400 ks púpav a najlepšie takých, ktoré nemusíme umývať. To znamená, že sa nenachádzajú v znečistených oblastiach. Príprava sa možno zdá náročná, no verte nám, zbieranie púpav na slnečnej lúke dokáže pôsobiť ako hotový balzam na dušu. Kvety následne poodtŕhame od stoniek, a poumývané citróny nakrájame na tenké plátky. Takto pripravené kvety a plátky citróna dáme do 1,5 litra vody a necháme zovrieť. Pozor, po zovretí ich nechávame ešte 24 hodín odstáť, takže si na prípravu medíku rezervujte aspoň 2 dni.
Zmes kvetov a citróna precedíme cez gázu, poriadne vytlačíme všetku tekutinu a ak sme si istí, že sme zo zmesi dostali všetko, pridáme do hrnca s tekutinou 1,5 kg kryštálového cukru. Niektorí ľudia pridávajú údajne aj hnedý cukor či miešajú kvety s plátkami pomaranča, no nám sa osvedčil tento recept. Následne med varíme hodinu a pol na miernom ohni a dávame pozor, aby síce neustále vrel, no nesmie nám samozrejme vykypieť.
Takto pripravený med ponaberáme do pohárov, ktoré musia byť čisté a vyhriate. Poriadne ich pozatvárame a postavíme na bezpečné miesto hore dnom tak, aby nám ho nezjedli hladoši skôr, ako bude hotový. :-) Med musí byť totiž poriadne hustý. Jeho sladkú chuť si po výrobe môžete vychutnávať na čerstvom chlebíku, prípadne jeho liečivé vlastnosti využiť pri nádche či chrípke. Uvidíte, že sa stane vaším najlepším priateľom!
Bude sa ti páčiť: Recept na nízkosacharidový chlieb: Poznáš oopsies?