Domáce recepty proti akné a vyrážkam – 7 tipov, ktoré musíš skúsiť!

Domáce recepty proti akné

Akné je jedným z najčastejších kožných problémov, ktorý postihuje nielen tínedžerov, ale aj dospelých. Môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú hormonálne zmeny, stres, nevhodná strava alebo nesprávna starostlivosť o pleť. Hoci na trhu existuje množstvo kozmetických prípravkov a liekov na akné, nie vždy sú najlepším riešením. Mnohé obsahujú agresívne látky, ktoré môžu pokožku vysušovať a dráždiť.

Práve preto sa oplatí vyskúšať aj prírodné domáce recepty, ktoré sú šetrné k pokožke a môžu pomôcť zmierniť zápaly, vyrovnať tvorbu kožného mazu a podporiť hojenie pleti. Prírodné ingrediencie, ako je med, kurkuma či aloe vera, majú protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu môžu byť účinnou alternatívou v boji proti akné. Pozrite sa na sedem osvedčených tipov, ktoré môžete jednoducho vyskúšať doma!

Čo spôsobuje šírenie akné?

Akné vzniká v dôsledku upchatia pórov nadmernou produkciou kožného mazu, baktériami alebo odumretými kožnými bunkami. Keď sa póry upchajú, dochádza k tvorbe čiernych bodiek, bielych pupienkov či zapálených vyrážok. Tento stav môže zhoršiť nesprávna hygiena, nadmerné používanie mastných kozmetických prípravkov alebo neustále dotýkanie sa tváre rukami, čím sa na pokožku prenášajú baktérie.

Okrem vonkajších faktorov zohrávajú úlohu aj vnútorné príčiny, ako sú hormonálne zmeny, nezdravá strava s vysokým obsahom cukrov a tukov, stres alebo nedostatok spánku. Ak chceme akné účinne eliminovať, nestačí sa spoliehať len na kozmetiku – dôležité je aj upraviť životný štýl a dbať na vyváženú starostlivosť o pleť.

7 domácich receptov proti akné

1. Medová maska s citrónom

Med je známy svojimi antibakteriálnymi a hydratačnými vlastnosťami, vďaka čomu pomáha redukovať zápaly a podporuje hojenie pokožky. Citrón obsahuje vitamín C a prírodné kyseliny, ktoré zosvetľujú pigmentové škvrny a pomáhajú čistiť póry. Spolu tvoria účinnú kombináciu na boj proti akné a mastnej pleti.

Na prípravu masky zmiešajte jednu lyžicu medu s niekoľkými kvapkami čerstvej citrónovej šťavy. Aplikujte na vyčistenú pleť a nechajte pôsobiť 10 – 15 minút, potom opláchnite vlažnou vodou. Používajte 2- až 3-krát týždenne, ale vyhnite sa slnečnému žiareniu hneď po aplikácii, pretože citrón môže zvýšiť citlivosť pokožky na slnko.

2. Kurkumová pasta

Kurkuma má silné protizápalové a antibakteriálne účinky, ktoré môžu pomôcť redukovať začervenanie a opuchy spôsobené akné. Obsahuje kurkumín, látku s antioxidačnými vlastnosťami, ktorá chráni pleť pred poškodením a podporuje regeneráciu kožných buniek.

Na prípravu pasty zmiešajte jednu čajovú lyžičku kurkumového prášku s trochou vody alebo medu, aby vznikla hladká pasta. Naneste na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť 10 minút, potom opláchnite. Používajte raz týždenne, aby ste predišli dočasnému zafarbeniu pokožky, ktoré kurkuma môže spôsobiť.

masky proti akné
Freepik

3. Aloe vera gél

Aloe vera je známa svojimi upokojujúcimi a hydratačnými účinkami. Má antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápal a podráždenie spôsobené akné. Okrem toho podporuje regeneráciu pokožky a urýchľuje hojenie jaziev po vyrážkach.

Na použitie jednoducho naneste čerstvý aloe vera gél priamo na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno opláchnite vodou. Tento postup môžete opakovať denne, pretože aloe vera je šetrné k pokožke a vhodné aj pre citlivé typy pleti.

4. Jablčný ocot ako prírodné tonikum

Jablčný ocot obsahuje kyselinu octovú, ktorá má antibakteriálne a protizápalové účinky. Pomáha vyrovnávať pH pokožky a reguluje tvorbu kožného mazu, čím zabraňuje upchávaniu pórov a tvorbe nových vyrážok.

Zmiešajte jednu časť jablčného octu s tromi dielmi vody a pomocou vatového tampónu jemne naneste na tvár. Nechajte pôsobiť 5 – 10 minút a potom opláchnite vodou. Používajte maximálne 2-krát týždenne, aby ste predišli podráždeniu pokožky.

5. Ovsená maska na čistenie pórov

Ovsené vločky majú jemný peelingový efekt a pomáhajú absorbovať nadbytočný maz, čím čistia upchaté póry a zmierňujú podráždenie. Obsahujú tiež antioxidanty a protizápalové látky, ktoré pomáhajú upokojiť citlivú pleť.

Na prípravu masky rozmixujte ovsené vločky na jemný prášok a zmiešajte s trochou vody alebo jogurtu. Naneste na tvár, nechajte pôsobiť 15 minút a potom jemne vmasírujte, aby ste odstránili odumreté bunky. Opláchnite vlažnou vodou a opakujte 1- až 2-krát týždenne.

6. Zelený čaj proti zápalu

Zelený čaj je bohatý na antioxidanty a obsahuje látku epigalokatechín galát (EGCG), ktorá pomáha redukovať produkciu kožného mazu a zmierňovať zápal. Môže byť účinný pri pravidelnom používaní ako pleťová voda alebo obklad.

Pripravte si silný zelený čaj, nechajte ho vychladnúť a pomocou vatového tampónu naneste na pleť. Nechajte zaschnúť a neoplachujte. Môžete ho aplikovať denne ako prírodné tonikum na čistenie pleti.

7. Kokosový olej na regeneráciu

Kokosový olej má antibakteriálne a hydratačné vlastnosti, vďaka čomu môže pomôcť pri hojení drobných jaziev po akné a upokojení podráždenej pokožky. Obsahuje mastné kyseliny, ktoré pomáhajú udržiavať pleť hydratovanú bez toho, aby ju zaťažovali.

Naneste malé množstvo kokosového oleja na čistú pleť a jemne vmasírujte. Používajte len v prípade suchej pokožky, pretože na mastnej pleti môže spôsobiť upchávanie pórov. Najlepšie je aplikovať ho večer a nechať pôsobiť cez noc.

Čo na akné a vyrážky radšej neskúšať?

Pri liečbe akné a vyrážok je dôležité byť opatrný, pretože niektoré metódy a produkty môžu stav pleti zhoršiť alebo spôsobiť ďalšie podráždenie. Jedným z najväčších omylov je používanie príliš silných čistiacich prostriedkov a peelingov, ktoré môžu pokožku vysušiť a stimulovať ešte väčšiu produkciu kožného mazu. 

Mnohé komerčné prípravky, ktoré sľubujú okamžité výsledky, môžu obsahovať agresívne chemikálie, ktoré môžu poškodiť prirodzenú ochrannú bariéru pokožky a zvýšiť zápaly. Ďalším problémom je používanie domácich receptov, ktoré sa nezakladajú na vedeckých dôkazoch. Napríklad niektoré oleje alebo kyslé látky (ako čistá citrónová šťava bez riedenia) môžu dráždiť pleť a spôsobiť jej vysušenie či zápal. 

Taktiež sa odporúča vyhnúť sa liečeniu akné pomocou extrémneho škrabania alebo tlačenia vyrážok, čo môže spôsobiť jazvy a šírenie baktérií. Ak máte problém s akné, je vždy lepšie konzultovať to s dermatológom, aby ste sa vyhli nežiaducim účinkom.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

Aktualizovaný článok: 17.02.2025

7 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.05.2021 21:09

Dobré rady no nstas som akné nikdy nemala a to mám po 50siatke asi dobrá genetika

Vaše meno:

Martina Putoráková

Martina Putoráková

11.04.2016 21:34

No keby som toto vedela v puberte...:)

Vaše meno:

Petronela Miklóšová

Petronela Miklóšová

08.04.2016 22:32

no mne na vyrážky nepomáha nič, a to som už skúšala všeličo možné...

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

02.03.2016 16:13

wau to som teda nevedela.

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

01.03.2016 20:51

prírodné mydlo je naj

Vaše meno:

Kristína Rusinková

Kristína Rusinková

01.03.2016 15:28

možno vyskúšam, momentálne občas používam sírové mydlo

Vaše meno:

Katarína

Katarína

01.03.2016 11:36

Ďakujem za rady, vyskúšam snáď pomôžu

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.