Každodenným rituálom všetkých žien (dokonca i mužov) by malo byť čistenie pleti, to dobre vieme. Známe je nám už aj to, že raz za deň pleť vyčistiť nestačí a mali by sme tak robiť ráno i večer. Myslíme, že na tom sa zhodneme všetci.
Pri čistení pleti však používame okrem pleťových produktov aj celkom obyčajnú vodu a tu nastáva skutočný kameň úrazu. Umývanie tváre v studenej vode, vlažnej vode alebo vo vode teplej – čo je správne?
Umývanie tváre v studenej vode má svoje výhody
Studená voda pleť rozhodne osvieži, no má i ďalšie výhody. Niektorí odborníci hovoria, že môže pôsobiť ako prevencia pred vznikom akné. Teplá voda totiž z pleti odstraňuje prirodzený maz, čo môže mať za efekt tvorbu ďalšieho mazu v nadmernom množstve s následkom upchatia pórov a vzniku vyrážok.
Studená voda tiež podporuje cirkuláciu krvi, zvyšuje hladinu endorfínov a na pleť navyše pôsobí upokojujúco. Tento efekt ocenia najmä tie z nás, ktoré trápia opuchy tváre.
Bude sa ti páčiť: Naturálny púder na líčka: Ako si ho vyrobiť doma?
Umývanie tváre v studenej vode a suchá pleť
Čo z toho vyplýva? Umývanie tváre v studenej vode nie je pre každého, no niektorým typom pleti určite pomôže. Vhodnou alternatívou čistenia pleti sa tak stáva pre suchú pleť, ktorej chýba prirodzený maz, čo znamená, že ho ďalšieho mazu zbavovať nechceme a nemôžeme.
Studená voda je podľa odborníkov vhodnejšou alternatívou i pre pacientov s ružovkou, pretože na rozdiel od teplej vody nerozširuje cievy. Práve tento efekt má za následok ešte väčšie začervenanie tváre, ktoré žiadny pacient s ružovkou skutočne nevyhľadáva.
Ako správne úmývať tvár v studenej vode a čomu sa vyhnúť
Ani studená voda z tohto článku nevyjde s úplne čistým štítom. Keďže na póry pôsobí skôr uzatvárajúco môže sa stať, že sa pór uzavrie skôr ako ho stihnete dôkladne vyčistiť. Aj preto sa umývanie tváre len v studenej vode neodporúča.
Dermatológovia však našli dokonalé riešenie. Najskôr si pleť poriadne vyčistite pleťovými produktami a vlažnou vodou a až potom pristúpte k osvieženiu vodou studenou. Vaša pleť bude dokonale čistá a vďaka studenej vode aj prekrvená a žiarivá. Tiež dodávajú, že je vhodné tvár umývať skôr vo vlažnej vode. Je to ideálny kompromis medzi studenou a horúcou vodou.
Dodržaním tohto postupu sa vyhnete zakliesneniu špiny v póroch, čo vedie v konečnom dôsledku k ich upchávaniu a k vzniku akné.
Umývanie tváre horúcou vodou
Ak sa rozhodnete tvár umyť horúcou vodou, tak sa majte na pozore. Horúca voda totižto môže zhoršiť rôzne kožné problémy.
Vyskúšaj: Hlavné príčiny vypadávania vlasov: Ako problém účinne riešiť?
Aktualizovaný článok: 16.3.2023