Našim chodidlám nevenujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžili. Možno je to preto, lebo ich ukrývame v topánkach a ponožkách, z ktorých nám nevykukuje žiaden kúsok chodidla. Avšak, v tomto prípade by sme si mohli vstúpiť do svedomia a starať sa aj o naše chodidlá. Prečo? Tak hlavne preto, aby sa nám na nich nevytvárali žiadne bolestivé lézie.
O čom je vlastne reč? O kurích okách, ktoré spôsobujú bolesť pri chôdzi. Spôsobujú nepohodlie, pretože dochádza k treniu a tlaku, ktorý je dosť nepríjemný. Existuje množstvo spôsobov, akými ich môžete odstrániť. My sme sa však zamerali na prírodné zložky a prostriedky, ktoré sú rovnako účinné ako moderné prístroje.
Čo je kurie oko?
Kurie oko je bolestivá, zhrubnutá oblasť kože, ktorá vzniká v dôsledku dlhodobého tlaku alebo trenia na konkrétnom mieste chodidla. Na rozdiel od bežného mozoľa má kurie oko tvrdé jadro, ktoré môže tlačiť na nervové zakončenia a spôsobovať nepríjemnú bolesť pri chôdzi. Najčastejšie sa vyskytuje na prstoch nôh, v okolí kĺbov alebo na spodnej časti chodidla, kde je pokožka vystavená nadmernému zaťaženiu.
Prečo vzniká kurie oko?
Najčastejšou príčinou vzniku kurieho oka je nosenie nevhodnej obuvi, ktorá tlačí alebo spôsobuje trenie v určitých oblastiach chodidla. Ďalšími faktormi sú nesprávne držanie tela pri chôdzi, deformity nôh (napr. kladivkové prsty) či nadmerné zaťaženie chodidiel pri dlhodobom státí. K vzniku kurích ôk môžu prispieť aj suchá pokožka a nedostatočná starostlivosť o nohy, ktoré vedú k zhrubnutiu kože a tvorbe bolestivých lézií.
Tipy, ako sa zbaviť kurieho oka:
1. Cibuľovo-octový obklad
Cibuľa má protizápalové zložky, ktoré dokážete zosilniť prostredníctvom octu. Stačí, ak nakrájate cibuľu na kolieska a na noc ich naložíte do octu. Takto si stačí cibuľu priložiť na kurie oko, prelepiť rýchloobväzom a nechať pôsobiť. A najlepšie je použiť tento obklad na noc, aby ste sa nemuseli obmedzovať pri chôdzi.
A čo je na tom najlepšie? Po celej noci pôsobenia tohto zázračného obkladu si ráno suché kurie oko ľahko odstránite a nebude vás obmedzovať pri chôdzi.
2. Sóda bikarbóna s ricínovým olejom
Sóda bikarbóna je známa svojimi exfoliačnými a antibakteriálnymi vlastnosťami, zatiaľ čo ricínový olej pomáha zmäkčovať pokožku. Zmiešajte lyžicu sódy bikarbóny s pár kvapkami ricínového oleja, aby ste vytvorili hustú pastu. Naneste ju na kurie oko, prekryte náplasťou a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno postihnuté miesto jemne obrúste pemzou. Pri pravidelnom používaní sa kurie oko postupne odlúpne a zmizne.
Shutterstock3. Citrónovo-cesnakový zázrak
O cesnaku poznáme zaujímavé historky. Kedysi sa používal ako ochrana pred upírmi, no dnes sa využíva na liečbu rôznych zdravotných problémov. Dokonca je skvelý pre posilnenie imunitného systému, pozitívne pôsobí aj na našu krásu. A pri kráse teda ešte ostaňme.
Cesnak má antibakteriálne účinky, preto jeden strúčik cesnaku stačí zmiešať s citrónovou šťavou z jedného citróna a potrieť kurie oko. My odporúčame naniesť hrubšiu vrstvu, poprípade naniesť zmes na vatový tampón, ten priložiť na kurie oko a prelepiť rýchloobväzom. Aj v tomto prípade odporúčame túto kuru použiť hlavne v noci, aby vás počas dňa nič netlačilo. Po niekoľkých použitiach sa kurie oko samo odlúpne.
4. Aspirínová pasta
Aspirín obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá pomáha odstrániť odumretú kožu a postupne zmäkčuje kurie oko. Rozdrvte 4–5 tabliet aspirínu a zmiešajte ich s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy a trochou vody, aby vznikla hustá pasta. Naneste ju na postihnuté miesto, prekryte obväzom a nechajte pôsobiť 15–20 minút. Po odstránení pasty jemne obrúste kurie oko pemzou. Postup opakujte niekoľkokrát týždenne, kým kurie oko nezmizne.
Shutterstock5. Esenciálny olej z čajovníka
Olej z čajovníka má silné antibakteriálne a antifungálne vlastnosti, ktoré z neho robia obľúbený domáci liek nielen na akné, ale aj na kurie oká. V tomto prípade čajovníkový olej pôsobí tak, že jeho zložky samotné kurie oká odlupujú.
Stačí, ak na vatový tampón alebo vatu nakvapkáte olej z čajovníka, potriete kurie oko a následne vatu napustenú týmto olejom aj prilepíte pomocou rýchloobväzu. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom vatu odstráňte. Liečba je v tomto prípade o čosi zdĺhavejšia, ale rovnako účinná.
Kedy vyhľadať lekára?
Väčšina prípadov kurieho oka sa dá zvládnuť domácimi metódami, no v niektorých situáciách je potrebné vyhľadať lekára. Ak kurie oko spôsobuje silnú bolesť, zhoršuje chôdzu alebo neustupuje ani po niekoľkých týždňoch domácej liečby, je vhodné obrátiť sa na odborníka.
Lekár môže kurie oko odborne odstrániť pomocou kryoterapie (zmrazenie tekutým dusíkom), laserovej terapie alebo chirurgického zákroku. Vyhľadať lekára by ste mali aj v prípade, ak trpíte cukrovkou, ochoreniami obehového systému alebo ak máte oslabený imunitný systém.
Tieto zdravotné problémy môžu zvyšovať riziko infekcie a komplikácií. Ak si všimnete príznaky zápalu, ako je začervenanie, opuch, hnisanie alebo teplotu v postihnutej oblasti, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc, aby ste predišli vážnejším zdravotným problémom.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos
Aktualizovaný článok: 30.01.2025