Z jesennej dovolenky na horách si môžete domov doniesť nielen prázdnu peňaženku a novú známosť.
Má iba pár milimetrov, ale na jej spoločnosť nikdy nezabudnete. Hmyz, ktorý pije krv - voš detská.
Rovnako sa začaj aj školský rok, a tak keď vám deti prinesú domov vši, nepanikárite. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a nechajte si poradiť.
Nákaza a výskyt
Voš detská (Pediculus capitis) sa vyskytuje najmä u detí vo veku 5-12 rokov, no doniesť domov si ju môžete aj vy. Nakaziť vás môže zavšivený kamarát na chate, od ktorého si požičiate klobúk, svokra, s ktorou sa lúčite objatím, ale i kamoška, ktorý vám požičia hrebeň. Ako svojho nového spolucestovateľa ju môžete získať z opierky z MHD, prípadne z hotela, v ktorom dovolenkujete. Keďže si vši vybudovali rezistenciu voči insekticídom, ktoré obsahujú dostupné prípravky, ich výskyt v posledných desaťročiach vzrástol.
Neskáče a nelieta
Voš detská je bezkrídly hmyz 1,6-3 mm a prenáša sa priamym stykom, pri ktorom na svojho nového hostiteľa prelezie. Samičky žijú 6-8 týždňov a denne kladú niekoľko vajíčok, hníd. Za svoj život nakladie samička 100-130 vajíčok. V priebehu približne 20 dní sa z hníd liahnu larvy a následne vši.
Odporúčame prečítať: Rozhovor s doktorkou Veronikou Kuricovou: S anorexiou sa nedá bojovať
Ako sa ich zbaviť
Trh je zaplavený veľkým množstvom výrobkov, ale ako priznávajú mamičky na diskusných fórach len máloktoré im naozaj pomohli. „ So všami mám prežité naozaj dosť. Nevedela som sa ich zbaviť spolu s mamou skoro 2 roky. Kupovali sme prípravky z lekárne a to neustále vyčesávanie hníd a umývanie vlasov nás veľakrát rozplakalo ako malé deti...“, priznáva Silvia.
Vši vyhubíte prípravkom na odvšivenie na olejovej báze, ktorý je bežne dostupný v lekárňach. Kúru je potrebné opakovať po niekoľkých dňoch (podľa príbalového letáku), aby ste zlikvidovali aj nové vši, ktoré sa medzičasom vyliahli.
S hnidami je to ťažšie. Najúčinnejším, ale i najprácnejším spôsobom, ako sa ich zbaviť je ich ručne z hlavy vyzbierať. Trvá to hodiny a postup musíte opakovať každý deň po dobu aspoň 2 týždňov. Pomáha však aj vlasy vyžehliť alebo ich nafarbiť.
Ďalšie opatrenia by ste mali urobiť vo svojej domácnosti. Posteľnú bielizeň je nutné vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne ju vysušiť a ožehliť. Oprať musíte aj čiapky, šatky a oblečenie. Nezabudnite vyvariť aj použitý hrebeň a gumičky do vlasov, aby sa práve cez ne nenakazili vaše deti.