Už je to nejaká tá doba, čo strie nie sú považované za symbol krásy. Dokonca sa ich všetky snažíme ukrývať pred svetom. Aj keď je dôležitá prirodzenosť a na nič by sme sa nemali v živote hrať, strie do našich životov jednoducho nepatria. Spoločne s celulitídou ich môžeme považovať za najväčší estetický problém, ktorý trápi mnohé dievčatá, ale aj ženy v dospelosti.
V zimnom období nám vôbec neprekážajú. Ale s príchodom letných dní, by sme sa najradšej prepadli pod zem, než by sme ich mali odhaliť. Je to síce pomerne ťažké, hlavne keď teplomer ukazuje teploty nad 30 °C. Sú to predsa naše nedostatky a tie by mali ostať ukryté pred svetom. Prečo však vznikajú a ako ich odstrániť? Dá sa vôbec minimalizovať ich vzhľad?
Pozri aj: Tvar nosa a osobnosť: Črta, ktorá prezradí aj to, čo ani ty nevieš!
Čo sú strie a prečo vznikajú?
Milé dámy, určite vás potešíme, ak vám povieme, že tento nedostatok trápi aj mužov. Jednoducho si nevyberajú a môžu sa objaviť u žien a rovnako aj u pánov. Strie by sme mohli v jednoduchosti označiť za jazvy, ktoré vznikajú vtedy, keď sa pretrhnú kolagénové a elastínové vlákna v pokožke. Určite viete, že vznikajú predovšetkým v pubertálnom období, keď dochádza k rôznym hormonálnym zmenám alebo vtedy, keď dieťa jednoducho rýchlo vyrastie. Vtedy sa pokožka rýchlo natiahne a oslabí sa, v dôsledku čoho je náchylnejšia na poškodenie. Strie sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, no najčastejšie ich môžete vídať v partiách, ako sú boky, prsia, zadok a stehná. Spočiatku sú ružové alebo červené, no neskôr sa môžu zosvetliť a pripomínať akési škrabance alebo jazvy.
Strie však nie sú príčinou len hormonálnych zmien a zmien v puberte. Môžu vznikať aj v dôsledku nedostatočnej aktivity štítnej žľazy, pri radikálnom priberaní alebo chudnutí, pri cvičení a naberaní svalovej hmoty a pod. Ženy sa s nimi najčastejšie stretávajú aj v období tehotenstva, kedy sa môžu vytvoriť na zväčšujúcom sa brušku. Samozrejme ich vzhľad a tvorba závisí aj od typu pokožky a samotného organizmu.
Je možné zabrániť ich vzniku a ako ich odstrániť?
Lekári a mnohí odborníci uvádzajú, že nie je možné predísť ich vzniku. Ale na druhej strane tiež dodávajú, že správnou starostlivosťou ich tvorbu môžete čiastočne obmedziť. V tehotenstve je potrebné natierať bruško, zadok a boky správnymi krémami, ktoré podporujú elasticitu pokožky. Tie odporúčajú aj pri cvičení a naberaní svalovej hmoty.
No čo v prípade, ak už sú „ozdobou“ vašej pokožky? U každého môže fungovať niečo iné. Niekomu môžu pomôcť krémy s obsahom retinolu či kyseliny hyalurónovej. No v tomto prípade je potrebné skombinovať aplikáciu krémov s masážou, poprípade s mezoterapiou alebo laserovým zákrokom, ktorý je pri ich odstraňovaní najúčinnejší. Platí to však v prípade povrchových strií. Pri tých, ktoré prenikli do hĺbky pokožky nie je úplne možné ich odstrániť celkovo.
Zaujme ťa: 3 tipy, ako odvodniť telo: Zbav sa tohto najväčšieho letného problému