Mal by sa fén na vlasy čistiť? Kedy naposledy si si naň posvietila?

Buďte k sebe úprimné a opýtajte sa samé seba: „kedy naposledy som čistila fén na vlasy?“ Bolo to minulý týždeň? Alebo minulý mesiac? A vôbec, čistili ste ho niekedy? Predpokladáme, že určite nie! Málokto totižto vie, že aj fén na vlasy by sa mal čistiť. Síce ide o elektrické zariadenie, ktoré dozaista nie je možné ponoriť do vody alebo opláchnuť pod prúdom tečúcej vody, ale existujú spôsoby, ako to urobiť.

Fén používame na sušenie vlasov na pravidelnej báze. Niektoré z nás každý deň, iné každý druhý a tie, ktoré nemajú problémy s rýchlo sa mastiacimi vlasmi maximálne raz do týždňa. V tomto prípade je však úplne jedno, či ste investovali do špičkového fénu, ktorý stal nehorázne peniaze, alebo do nejakej lacnejšej varianty, ktorá vlasy vysuší rovnako. Ak chcete predĺžiť jeho životnosť, mali by ste mu raz za čas venovať chvíľku pozornosti. Podľa odborníkov časté používanie fénu na vlasy škodí nielen vlasom, ale aj fénu samotnému. Za všetko môže najmä horúci vzduch, ktorý skracuje životnosť spotrebiča.

Pozri aj: TOP strihy vlasov pre dlhú tvár – aký účes sadne tvojmu typu tváre?

prečo čistiť fén na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Prečo vôbec fén na vlasy čistiť?

Vedeli ste, že používaním rôznych stajlingových prípravkov alebo prípravkov na ochranu vlasov pred teplom, dochádza k zablokovaniu vetracích otvorov na tomto elektrickom zariadení? Vinníkom je aj prach, ale aj vlasy, ktoré sa do fénu môžu zamotať (občas sa to stáva). Ak dôjde k takémuto upchatiu vetracích otvorov, môže dôjsť k vnútornému prehriatiu samotného fénu. Dokonca sa môže prehriať natoľko, že v tom lepšom prípade začne len dymiť a v tom horšom sa vznieti. To už by mal byť dobrý dôvod na to, prečo fén čistiť.

Ďalším dôvodom by mal byť tiež fakt, že fén, ktorý sa prehrieva tiež škodí aj vlasom. Pri nadmernom pôsobení horúceho vzduchu dochádza k lámavosti vlasov i k ich štiepeniu. Teda môžeme povedať, že platí: čistý fén = zdravé vlasy.

Neprehliadni: Rozmarínový olej na vlasy: Ako ho používať, aby boli pevnejšie a rástli rýchlejšie?

ako čistiť fén na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Ako často a ako fén čistiť?

Je obzvlášť dôležité dodržiavať zásady hygieny, ale ak používame „špinavé“ zariadenia, tá hygiena môže mierne pokulhávať. Čistiť by sme mali kefu na vlasy a hrebene, ktoré používame denne. Rovnako to platí aj o žehličke na vlasy, kulme či čistiacich kefách na tvár a telo.

Čo sa týka fénu, tak by sa mal ideálne čistiť raz za týždeň. Ak to nie je vo vašich silách, tak si nastavte interval čistenia na každé tri týždne. Aj keď na čistenie zabudnete a fén na vlasy vyčistíte neskôr, pamätajte na zlaté pravidlo – je lepšie vyčistiť ho aspoň raz za čas, ako nikdy!

A ako na to? V prvom rade ho vytiahnite zo zástrčky (nikdy nečistite zariadenie, ktoré je v sieti!). Potom vyberte filter, ktorý sa nachádza na zadnej strane fénu. Filter opláchnite pod tečúcou vodou, aby ste z neho odstránili všetok prach. Následne ho nechajte vysušiť. Ak sa z vášho fénu filter vybrať nedá, tak prach z neho skúste vysať vysávačom alebo vyfúknuť kompresorom.

Nezabúdajte ani na čistenie rôznych oddelených nástavcov, ktoré máte k fénu k dispozícii. Tie sú zväčša vyrobené z plastu, a tak ich môžete ponoriť do vody a vyčistiť bavlnenou handričkou. Poprípade môžete na pomoc privolať pomocníka, akým je alkohol. S ním z nástavcov odstránite všetky prípravky, ktoré sa na nich usadili.

Odporúčame: TOP strihy vlasov pre rok 2022 – ktoré účesy budú tento rok v kurze?

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.05.2022 06:37

Čistý fén = zdravé vlasy.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

07.05.2022 18:48

mne sa stalo, že som kulmofén aj vyprala v pračke, našťastie to zvládol a fungoval ďalej

Vaše meno:

Linda Nijkl

Linda Nijkl

15.12.2022 09:18

ako sa vam nieco take podarilo? co to mame za znacku ked to prezil? :D

Elena Švachová

Elena Švachová

08.05.2022 23:22

Používam fén raz - dva razy do roka. Netušila som, že sa má čistiť.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

09.05.2022 19:16

zvykla som si fén čistiť

Vaše meno:

Zuz Kosle

Zuz Kosle

04.12.2022 09:57

ja pouzivam ten isty fen dost dlho ale este som ho vôbec necistila, ani neviem ako by som sla fen vycistit

Vaše meno:

Oliv Medk

Oliv Medk

07.12.2022 12:58

od doby ako som si kupila gen som ho este ani raz necistila, ale ten môj ani nevyzera ze by potreboval vycistit

Vaše meno:

Lea Junsk

Lea Junsk

11.12.2022 09:59

fen mam od oravy ale ja som ho este necistila, pouzivam ho malo, vyzera ako novy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE